Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čeká tě první rok na vysoké? Tyto rady od ostatních studentů a studentek se ti budou hodit

Jít na vysokou je big deal, ať si každý říká, co chce, hodně věcí se změní a může to být občas náročné. Ale stojí to za to, protože roky na výšce přinášejí i hromadu krásných vzpomínek. Jaké rady, tipy a varování ti předávají další studenti a studentky?

„Jít na univerzitu“ neznamená jen navštěvovat novou instituci s fancy jménem, abys získal*a vysněný titul, skrývá se za tím mnohem víc - odstěhování se od rodičů, bydlení s lidmi, se kterými jsi nikdy nebydlel*a, odloučení se se stávajícím kámošstvem nebo partnerem*partnerkou, vytváření nových vztahů i zvyků, absolvování náročnějšího studia v úplně jiném systému, objevování nového města a mnohem víc.

Tohle všechno může být vzrušující a krásné, ale taky to může být občas fakt hodně náročné jak fyzicky, to když o zkouškovém sedíš 12 hodin denně v knihovně se čtyřmi hodinami spánku, tak i psychicky, to zas když pochybuješ nad oborem, který sis vybral*a, nebo hůř, když po sobě tvůj*tvoje spolubydlící neumývá pravidelně nádobí, haha.

Dala jsem dohromady svoji zkušenost a zkušenosti dalších studentů*studentek nebo absolventů*absolventek, jak a na co se připravit, čemu se vyvarovat, a co naopak rozhodně dělat.

O samotném studiu

Je to fakt tak, jak říkají na střední. Nikdo za tebe už nic neudělá, musíš si všechno hlídat sám*sama. Když na to budeš kašlat, nebude snadný proplout. - Adam

Nastuduj si školní systém. Někdy umí být fakt nepřehledný a nechceš po měsících studia zjistit, že jsi něco zásadního missnul*a. - Adam

Dej si pozor na čas online registrace předmětů a opravdu u toho počítače seď a klikej. Mám zkušenost se systémem na MUNI a první rok mi uteklo několik předmětů, protože jsem si řekla, že si to zaregistruji později, však co se může stát. A stalo se hodně - musela jsem si zapsat předměty, které jsem vůbec nechtěla.

5 tipů na studijní metody pro vysokoškoláky

@michaela__halova

V prvním semestru si ideálně zapiš jen Áčkové (povinné) předměty, ať se hned nepřetáhneš a máš čas v novém městě poznat nové lidi, díky kterým bude celá tvoje univerzitní zkušenost stokrát příjemnější. - Káťa

Ptej se starších spolužáků a spolužaček na doporučení nejlepších předmětů. - Míša

Udělat zkoušku i bez chození na přednášky je úplně real, protože výpisky hravě seženeš od jiných spolužáků a spolužaček. Ale! I když je to občas opruz a někteří vyučující jsou uspávači hadů, při zkouškovém ti hodiny strávené v posluchárně fakt můžou pomoct. Navíc je to dobrá socializace.

Pokud máš možnost zvolit si předměty sám*sama a tvoje studium je široce zaměřené, zkoušej v prvních semestrech studia od každého něco, nejlíp tak zjistíš, co tě baví nejvíc a v dalších letech se pak můžeš soustředit jen na to a vyprofilovat se.

Top studijní místa v Praze

@anettt.h

Vyučující už taky nejsou jako na střední. Vždy ti rádi pomůžou a můžeš je navštívit během jejich konzultačních hodin, které mají vypsané ve školním systému, připrav se ale, že si třeba na odpověď na email počkáš i týden. Vztah s nimi, především na početnějších oborech, není tak osobní. Musíš být samostatný*á.

Time management

Není to o tolik těžší než střední. Bude tam hodně učení, ale pokud jsi na vysoké, asi to už máš v malíku, systém je podobnej, akorát je toho víc. - Adam

Horší je, že jsi pánem svého času - studium na výšce už není jako na střední, ve škole (většinou) nesedíš od osmi do tří každý den, rozvrh je volnější a máš relativně víc volného času - ten ale musíš věnovat samostudiu. Disciplína is the key, já s tím měla problém a o zkouškovém to pak byl hell. Noci jsem nespočetněkrát trávila s Helenkou Vondráčkovou.

S tím souvisí i prokrastinace. Doporučuji si vytvořit takový osobní rozvrh. Máš přednášku ve středu v deset a další až ve dvě? Nezevluj mezi nimi před fakultou na cigárku, choď v tom čase pravidelně do knihovny a dělej například povinnou literaturu, vnímej to třeba jako další předmět a drž se toho.

Bydlení v novém městě a spolubydlení

Objevuj a neseď doma na zadku. Univerzitní města jsou plná zajímavých akcí a míst, na kterých zažiješ momenty, které studentská léta dělají tak hezkými.

Kde hledat fajn mimoškolní aktivity pro vysokoškoláky?

@anettt.h

Kam jít v Brně za kulturou?

@anickadusicka__

Jestli jdeš do spolubydlení, stanov si hranice hned první den, fakt. Nechceš po někom uklízet každý den záchod. - Káťa

Založte si se spolubydlícími společnou kasičku, do které budete každý dávat měsíčně nějaké peníze na nákup toaleťáku, jaru na nádobí, houbiček a všech těchto věcí, které doteď kupovali tvoji rodiče a suma sumárum stojí docela dost peněz, tak ať je to fér.

Udělejte si rozpis úklidu a střídejte se po týdnech. Řekněte si taky, co všechno se musí uklízet, každý totiž může úklid vnímat trochu jinak. Ty pak budeš drhnout záchod, podlahu, utírat prach a vymývat lednici, ale spolubydlící jen zamete. Not fair.

Čeká tě od září spolubydlení? Přečti si příběhy a rady zkušených, které by ti mohly pomoct

@ariadna.virginia

Nauč se vařit. Je lepší mít zaplacený nájem než McDonald's dvakrát denně. - Káťa

Nechoď bydlet s nejlepším kámošem*kámoškou. Je dost možné, že to může váš vztah hodně poškodit. I když se znáte, můžete mít třeba úplně rozdílné návyky a režim.

Pokud máš bydliště mimo místo studia, určitě si zažádej o ubytovací stipendium. - Míša

Social life

Pokud nemáte už teď skupinu na nějaké chatovací appce, tak si ji založte, klidně to iniciuj ty, někdo musí. Vyměňovat si zkušenosti s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci jako ty, je k nezaplacení. - Adam

Na UPOLu má každá katedra nějaký svůj spolek nebo pořádá večírky. Jdi na ně, nebo aspoň na ten první, i pokud jsi mega introvert. Kdybych nešla na první filozofický spolek v září před dvěma lety, tak tady dneska třeba nemám ani jednoho fakt blízkého kamaráda. Nemám tušení, jak se seznamovat v dospělosti, a tohle POMOHLO. - Káťa

Přečti si sérii deníček prváka!

Deníček prváka – Stěhování do Prahy #1

@luciezicklerova

Deníček prváka – zabydlení nového bytu a první týden na vysoké #2

@luciezicklerova

DENÍČEK PRVÁKA – Jak (ne)zvládáme první měsíce na vysoké #3

@luciezicklerova

Jestli jdeš na UPOL, nejezdi na seznamovák. Nechci ho nějak hanit, ale stojí lowkey za prd. Jsou tam všechny fakulty pospolu a neznám nikoho, komu by to zpříjemnilo nástup na školu. Označují to spíš jako vyhození peněz. Jiné školy to ale prý mají rozdělené na fakulty, a to může být určitě fajn. - Káťa

Snaž se v prvních týdnech vyjít co nejvíce ze své komfortní zóny, co se seznamování tyče. Buď extrovertní, choď na akce, i když se ti nechce (kolikrát jsou tyhle akce nejlepší) a seznamuj se, co se dá. Třeba jdi na přednášku o něco dřív a zkus se pobavit se spolužáky. Není na škodu se taky seznámit se staršími ročníky kvůli materiálům k učivu. - Martina

Studentská kapsa

Pokud jsi doteď bydlel*a u rodičů a stěhuješ se na kolej nebo do bytu v jiném městě, začni si dělat budget. Napiš si kolik potřebuješ na jídlo, bydlení a studium a kolik ti zbyde na parties. - Adam

Až se trochu rozkoukáš, najdi si brigádu. Jestli tě ve studiu podporují rodiče, good for you, tak to má být, ale mít vlastní peníze je vždy lepší, protože studentský život je celkem drahý, pokud se chceš vedle učení i bavit (čti *pít pivo a chodit na párty*).

Výběr oboru, budoucnost, kariéra

Pamatuj, že kdykoliv můžeš odejít. Nepřepínej se do studia, pokud tě psychicky nenaplňuje a víš, že dokážeš fungovat i bez něj. It's actually NEVER that deep. Buď svojí prioritou. - Káťa

Možná tam najdeš kámoše/kámošky na celej život, možná ne, ale už jen osamostatnit se a spoléhat se víc na sebe, je super škola a bude se ti to hodit. - Adam

Pokud si nejsi svým výběrem jistý*á, zvol si předměty i z jiných oborů. I kdybys zůstal*a na tom svém, rozšíříš si obzory, anebo zkrátka zjistíš, že chceš opravdu studovat něco jiného. Na Karlovce jdou volit některé předměty z jiných oborů. - Míša (A na MUNI to jde u některých oborů také.)

Mental health

Přestěhováním se do cizího města můžeš občas cítit osamělost, protože je tvoje rodina i kamáradstvo ze střední v rodném městě nebo ještě úplně jinde. Je to normální a věř, že časem se vše srovná. Jezdi domů na víkendy a snaž se udržovat si vztahy i na dálku.

Pokud se budeš cítit overwhelmed ze všech těch úkolů, seminárek a učení, neboj se své pocity sdílet se spolužáky*spolužačkami nebo vyhledat školního psychologa. Například na MUNI má studentsvo nárok na pět sezení u psychologa zdarma.

Jak najít stabilitu, když je toho na mě hodně?

@eevelka

Stejně tak využij i služeb kariérního centra, pokud se cítíš se svým studiem trochu lost a nevíš, jestli se v budoucnu uplatníš.

V prvních měsících si možná budeš říkat, kde je sakra ten skvělý studentský život, o kterém všichni mluví. Neboj, on přijde a tyhle pocity jsou normální. Najdi si malé rituálky v novém městě, které tě budou udržovat v dobré náladě. Pro mě to bylo vždy se hezky obléct, namalovat se a jít si sednout na zahrádku oblíbené kavárny. Pomohlo, i když bylo nejhůř.

Kavárny se zahrádkami aneb kde u kávy chytat první jarní paprsky Brno edition

@anickadusicka__