Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deníček prváka – Stěhování do Prahy #1

Pokračování našeho deníku je zpět, ale místo maturity se budeme věnovat strastem a radostem prvního ročníku na vysoké škole. Kromě starostí se stěhováním nebo zápisem předmětů ti poradíme, jak se vypořádat s ranní kocovinou a jak celkově zvládnout první rok.

Vysoká škola velmi často vyžaduje přestěhování do nového města, což není vždy snadná věc. Balení, hledání bytu či koleje, starosti s papírováním a první dospělácké problémy. I pro nás to bylo docela náročné, proto si pojď přečíst, jak jsme s tím bojovaly, a pobavit se nad našimi chybami.

V tomto díle se budeme věnovat tomu, jak si bydlení vůbec najít, a předáme ti pár tipů, jak zvládnout stěhování.

Deník maturanta #1

@luciezicklerova

Jak hledat byt?!

Lucka

Byt jsem začala hledat už kolem března/dubna, ještě v maturitním ročníku. Mám vysokou školu v Praze a vím, že najít byt je jako boj o život. Kolej byla od začátku no-go a moje prvotní přání bylo, abych šla sama do bytu. Hodiny a hodiny jsem strávila prohledáváním všech realitních stránek a facebookových skupin. Ze začátku mě naplňovala naděje, ale po pár týdnech pomalu odcházela. Špatné lokality, vysoké nájmy (bez započítání energií) či tragické rozložení bytu se sprchou v kuchyni fakt nenadchne. Lifesaver byly ale sociální sítě, kde jsem narazila na inzerát dvou holek, které hledaly spolubydlící v super lokalitě. Pak už šlo všechno rychle – přepsat smlouvu, zaplatit poplatky pro realitku, zaplatit zálohu a nastěhovat se.

Odjeď: Výhody a nevýhody života v zahraničí

@martinastrel

Áďa

Ahoj, zdravím tě po letní pauze od školy! Co já a hledání bytu? Kéž bych byla jako Lucka.😂 Také jdu do Prahy, ale hledat byt jsem začala až o letních prázdninách. Takže rada ode mě – nebuď jako já a hledej dřív, ok? Po bytech jsem pátrala s kamarádkou všude, kde to šlo. Realitky, Facebook, Instagram, kamarádi, známí… Po neúspěšné prohlídce a dalších komplikacích jsme ideální spot našly na realitce. Ale! Jakmile jsme zaplatily provizi, vyghostil nás pan realiťák. Naštěstí jsme všechno dořešily s majitelem a už jsem nastěhovaná!

Tipy pro tebe:

 • Začni hledat brzo. Najdi si lokality a rozložení bytu, které se ti hodí.
 • Web Bezrealitky. Já jsem byt sice našla jinde, ale tenhle web je top! Najdeš tam krásné byty a nemusíš platit provizi realitce, což je skvělé.
 • Skupiny na Facebooku – Můžeš tam najít byty i spolubydlící.
 • Neboj se ptát ve svém okolí!
 • Vyvaruj se podezřelých nabídek, inzerát (hlavně poplatky navíc) i byt si před nastěhováním pořádně prohlédni, včetně vyzkoušení, že všechno funguje, jak má (zamykání dveří, teplá a studená voda, elektřina, zásuvky atd.)
 • Zvaž cenu nájmu, zda jsi schopný/á utáhnout byt sám/sama, či ne. Zkus si udělat rozpočet dopředu, abys věděl/a, kolik peněz budeš mít na nájem.
 • Domluv se na spolubydlení s kamarády či přítelem/přítelkyní.
 • Neboj se dát inzerát i na sociální sítě, je větší šance, že někoho najdeš.
 • Počítej s tím, že před nastěhováním nebudeš platit jenom nájem, ale i zálohu a možná provizi (pokud jde o realitní kancelář).
 • Neboj se všechno konzultovat s dospělým, přece jenom je to pro většinu z nás poprvé.

4 nejlepší studijní kavárny (PRAGUE EDITION)

@dimitrapapadopoulu

BTW: Na kolejích není nic špatného, často je to ta nejlepší možnost, jelikož spousta škol je má přímo v kampusu nebo minimálně dost blízko. Koleje mají své kouzlo a stejně jako byty i výhody a nevýhody. 💕 Momentálně je ale těžké sehnat místo kdekoliv (kolej i byt) a my se rozhodly, že když už, tak budeme hledat byt. To each their own!

Jestli máš zajímavé historky z hledání bydlení v Praze, dej nám vědět v diskuzi!

Jak přežít první rok na vysoké?

@martinastrel

Tipy na stěhování:

Teď, když už máš byt nebo kolej, je ještě třeba se přesunout z rodného města do toho studijního!

Naše tipy, jak to zvládnout co nejlépe: 👇

 • Měj plán – Kolik dnů potřebuješ na přestěhování? Kdo ti pomůže? Budeš si potřebovat půjčit třeba dodávku nebo zařídit jiný způsob dopravy? Co všechno si budeš brát s sebou? Máš doma nějaké krabice?
 • Vyber si na pomoc spolehlivé lidi.
 • Udělej si seznam věcí, které nutně potřebuješ zabalit, ať na nic nezapomeneš. Taky pomůže si nejdříve věci vyskládat v pokoji, ať víš, co přesně dáváš do krabic.
 • Připrav se na nejhorší – Stěhování vypadá jako sranda, ale je to náročné! Můžou přijít komplikace, hádky atd.
 • Nejdřív začni balit praktické věci, ne svíčky a dekorace (jako my)! 😂 Tohle je těžký bod, protože během bydlení u rodičů zapomeneš, kolik věcí kromě oblečení a kartáčku doopravdy potřebuješ.

Rare aesthetic stěhování 💅

+

Lucie Zicklerová a Adéla Kutilová

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.