Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Budget tips

Na šetření peněz je nejtěžší vůbec začít. Zejména u studentů je to docela problém. Spousta mladých lidí žije od výplaty k výplatě a nezvládne ušetřit na další měsíce. Jak se naučit lépe organizovat své finance?

1. Zapisuj si výdaje

Nejprve musíš zjistit, kolik zhruba měsíčně utratíš. Mít přehled o svých výdajích je nesmírně důležité a nelze bez toho začít šetřit. Zapisuj si (ať už na papír, nebo do excelové tabulky) každý nákup, každou kávu, zkrátka vše, co ten měsíc koupíš.

TIP: Zapisování údajů do tabulek je podle mě nejlepší. Doporučuji ti připravit si několik kategorií, do kterých budeš položky vypisovat. Například nájem, potraviny, oblečení, jízdné, předplatné a podobně. Zkus opravdu nevynechat žádný výdaj.

2. Rozpočet

Až budeš mít představu o tom, kolik zhruba měsíčně utratíš v každé kategorii, můžeš začít organizovat. Připrav si na další měsíc realistický rozpočet, kterého se pokusíš držet. Pamatuj si, že by tvé výdaje v žádném případě neměly být vyšší než příjmy.

TIP: Ber v potaz výdaje, které jsou stejné každý měsíc (nájem, potraviny, předplatné) a zaměř se na výdaje, které se každý měsíc mění (oblečení, akce). Nezapomeň také na kategorii úspory. Snaž se každý měsíc ušetřit aspoň 10 % ze svého příjmu.

3. Najdi kategorie, ve kterých můžeš své výdaje snížit

Řekni si, jaké z tvých výdajů jsou "nepodstatné", protože právě na těch můžeš ušetřit. Tam spadá zejména zábava a stolování / volný čas.

TIP: Zruš členství a předplatné, které nevyužíváš. Řekni si, že budeš jíst mimo domov maximálně jednou za týden / jednou za měsíc. Nekupuj věci hned, dej si pár dní na rozmyšlenou.

4. Stanov si, na co chceš šetřit

Když máš jasný cíl, hned je cesta k němu jednodušší. To platí také u šetření. Zamysli se, na co si chceš v blízké době nebo v budoucnu našetřit. Spočítej si, kolik peněz na to zhruba budeš potřebovat a jak dlouho ti bude trvat je našetřit.

TIP: Nezaměřuj se jen na vzdálenou budoucnost, ale stanov si i menší, dosažitelnější cíl. Udělá ti to radost a uvidíš, že se šetření vyplácí.

5. Spořicí účet

Pro dlouhodobé spoření si založ spořicí účet, nabízí ho každá banka. Takový účet ti uzamkne vložené peníze na danou dobu, takže je nemůžeš utratit hned.

TIP: Téměř všechny banky nabízí automatické převody mezi běžným a spořicím účtem. Můžeš přesně zadat kdy, kolik a kam převést a z každé výplaty ti tato částka pak bude odcházet automaticky.