Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kavárny se zahrádkami aneb kde u kávy chytat první jarní paprsky Brno edition

Příroda se probouzí, sluníčko svítí a v kavárnách po zimě vytahují ze sklepa venkovní stolky a židle, na kterých se ve volných chvílích můžeš vyvalit a užívat si (konečně!!) teplého počasí a hřejivých slunečních paprsků. V článku najdeš seznam kaváren s těmi nejlepšími zahrádkami v Brně. P. S.: Odzkoušeno za vás!

Nikdy jsem kafe nepila, a pak jsem se přestěhovala do Brna. Začal studentský život, brigády, late night study sessions a kofein byl very much needed. Káva, matcha, maté? Lij to do mě po litrech. A protože v mém světě patří ke kávě i cigáro, zahrádky v Brně mám zmáknuté. Tady jsou moje go to places v centru. Každé má něco spešl, něco jiného, co nabídnout.

Café Podnebí

📍Údolní 222 /5 za rohem budovy a po schodech nahoru

Tahle kavárna není žádný hidden gem, spíš naopak, je věčně narvaná studenty a chytnout v ní stolík je za hezkého počasí celkem těžké (není totiž možné dělat rezervace stolů venku). Podnebí má ale jednu z nejhezčích zahrádek. Je zastrčená pod kopcem Špilberk a za vysokým domem, je tam klid a hluk z ulice nejde slyšet. Je obehnaná zídkou s břečťanem a vysokými stromy, které v létě prostor ochlazují. Navíc jsou přes celou zahrádku natažené malé žárovičky. Na mlýnku mají Illy, což pro kávové nadšence není žádná hitparáda, zato za ni chtějí super studentskou cenu. Ke kávě si navíc můžeš dát Honzovu buchtu asi za dvacku, a to je prostě cute, navíc miluju povidla. Mají super limonády a omg, jejich palačinky naslano? Mňam.

Pro těžší studentské dny točí pivo a nalívají i poctivé panáky, například zelené. ;)

Morgal

📍 Pražákův palác, Husova 18

V Morgalu jsem byla jednu dobu pečená vařená, a pak jsem odjela do zahraničí. Velké překvápko mě čekalo, když jsem šla po návratu na jistotu do Moravské galerie na kafíčko a dvě deci bílého a zjistila, že se Morgal přestěhoval k Pražákově paláci na Husovu. Na svém kouzlu ale vůbec neztratil. Zahrádka je oddělená od frekventované ulice bránou a hluk do ní sice proniká, ale není to nic hrozného. Mají dobré kafe a hlavně moji oblíbenou matcha grapefruit limonádu, která je při horkých letních dnech nejlepší. Není tak „těžká“ a teplá jako třeba doppio, ale má stejný nakopávající účinek - a to chceš. Podnik navíc pořádá různé akce, například swapy pokojovek. Cool.

Galeryje9

📍 Lidická 9

Útulný, zastrčený podnik na Lidické, z České jsi tam do deseti minut. Na zahrádce je sice pár stolů, ale italský vibe, který místo má, stojí zato. Okolo tebe oprýskané zdi domů, které jsou obehnané balkónkem s ozdobným zábradlím. Lidé tam v bytech mají krásné okenice a za nimi kytky. Na zdi je obrovská malba, po těch letech už trochu porostlá břečťanem. Potkáš tady umělecké duše a alternativní bytosti. Dobré kafe a milá obsluha pohodářů included. V tomhle podniku se prostě musíš zastavit, nadechnout, uvolnit a na chvíli upustit od rychlého tempa každodenního života. Místo jako stvořené pro solo date.

Nejsem si jistá, že jde v podniku platit kartou, proto s sebou radši vem hotovost.

Zdroj: Petr Trpik, Google recenze
Zdroj: Petr Sabadáš, Google recenze

Provázek.dvůr

📍 Zelný trh 294

Jedna z prvních kaváren, kterou jsem v Brně navštívila. Tohle místo má vibe. Není to typická zahrádka, je totiž ve čtvercovém dvoře starého domu na Zelňáku, ve kterém jsou stoly, bar a taky malé pódium, na kterém pravidelně vystupují umělci různých žánrů. Vnitroblok má dvě patra balkónků porostlých rostlinami, na kterých jsou další stoly k sezení. A samozřejmě jsou tam taky žárovičky a nad pódiem světelná instalace. Podávají klasiku - pivo, víno, kávu, limči i něco k zakousnutí. Kromě koncertů, slam poetry a mnoho dalšího se v prostoru pořádají například hadrárny. V baráku je taky divadlo Husa na provázku, do kterého můžeš skočit na některé ze super představení.

Babinský bistro

📍 Špilberk 210/1

Aby ses dostal*a k tomuto podniku, bude to chtít trochu kardia, je totiž až nahoře na Špilasu. Nicméně tě čeká odměna ve formě dobrého občerstvení a výhledů na celé Brno. Já tam většinou skončila se skleničkou vína, ale i káva je tam výborná, a navíc si po fyzickém výkonu můžeš pošmáknout i na domácích zákuscích a slaných dobrotách, jako jsou pastrami sendviče, domácí chlebíčky nebo bagetky s kozím sýrem. Nevýhodou občas bývá množství lidí, kteří prochází kolem a navštěvují v rámci výletu hrad nebo se jdou zkrátka projít.

Milady kaffee

📍 2A, tř. Kpt. Jaroše 1921

Zahrádka Milady kaffee je na boční ulici u frekventované brněnské ulice Milady Horákové, opodál každou chvíli projíždí šaliny, okolo parkují auta a všude je šedý beton. Nicméně právě všechno tohle místu dodává absolutní berlin vibes a když k tomu přičteš milou obsluhu, výběrovou a správně připravenou kávu, nedá se říct ne. We love Milada.

anoda

📍 tř. Kpt. Jaroše 39

Podnik anoda je na stejné ulici jako Milada, ale je dál od zmiňované busy ulice, což jí dodává větší klid. Zahrádka je tady tak nějak na chodníku v aleji stromů, proto okolo tebe sem tam projdou lidi. Často ale mají u nohy psa, protože jdou venčit do Lužánek nebo se z nich právě vrací. Takže to vlastně nevadí, protože co víc potřebuješ ke kávě než psí přehlídku. V anodě mají moc dobré zákusky, a ještě lepší drinky. Z vlastní zkušenosti ale musím varovat, v horkém letním počasí jsou tricky a vylejt se tak můžeš snadno i v pět odpoledne.

Café Art

📍 Cihlářská 643/19

Známé místo každého osadníka Veveří. Podnik v kině Art, který funguje i mimo promítání filmů v sále. Zahrádku hodnotím jako takový hezký průměr, je tam klídek, sem tam okolo projede auto. Potkáš tu hodně umělecky založených studentů. Můžeš dát kafe, matcha limonádu, ale lidi tady chodí i na pivo a nějakou tu decinku. Za mě má v létě místo kouzlo hlavně večer, když chládne okolní beton a ty se konečně přestáváš potit, haha. Sem s sebou rozhodně vezmi kámošstvo.