Nový report ILGA Europe zkoumal stav práv queer osob napříč Evropou. Jaká je situace obecně? A jak je na tom Česko?👇
Evropská frakce Mezinárodní asociace leseb, gayů, bisexuálů, transgender osob a intersex osob publikovala koncem února 13. vydání každoročního přehledu o stavu práv queer lidí v Evropě a Střední Asii. Zaměřila se na rozsáhlou škálu témat a prošetřila i práva v jednotlivých zemích. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou obecné výsledky reportu a jak je na tom Česko.
Žadatelstvo o azyl se v různých zemích potýká s nedostatkem základních služeb a obavami o bezpečnost. Zároveň musí řešit obtížný přístup ke zdravotní péči na základě genderu.
Česká republika: Azylový zákon v Česku zahrnuje například ochranu na základě SOGI (sexual orientation and gender identity) důvodů. Umožňuje tedy žadatelům či žadatelkám požádat o pohovor s orgány jiného genderu.
Queer lidé se v mnoha zemích stále potýkají s homofobními a transfobními projevy nejen zaměstnanectva státní správy, ale také uživatelstva na sociálních sítích.
Česká republika: Studie z loňského roku odhalila výrazný nárůst počtu projevů politiků a političek zaměřených proti queer lidem - číslo vzrostlo ze 43 procent v roce 2018 na 71 procent v roce 2023.
Trestné činy z nenávisti vůči queer osobám jsou hlášeny v nespočtu zemí, a to s výrazným zaměřením na transfobní násilí. Terčem útoků se často stávají akce a symboly pochodů Pride a objevují se i případy selhání policie při ochraně obětí.
Česká republika: V posledních pěti letech se v Česku stalo terčem urážek a napadení výhružkami až 51 procent queer osob. Vláda nicméně žádný návrh zákona proti trestný činům z nenávisti nepřijala.
Stále přetrvávají problémy týkající se tělesné integrity intersex osob a mrzačení jejich pohlavních orgánů je stále normou.
Česká republika: Česko zůstává jednou z posledních zemí Evropy, která sterilizaci trans osob požaduje. Národní ústav duševního zdraví nicméně rozvíjí zdravotnické služby pro trans osoby a v Brně jim byla nedávno otevřena první gynekologická ambulance.
Podle reportu dochází k nárůstu zastrašovacích taktik proti sexuální výchově a k pokusům omezit vzdělávací materiály a diskuse, které se queeru týkají.
Česká republika: Organizace Trans*parent v Česku nabízí akreditovaná školení pro učitelstvo a začala také spolupracovat s Ministerstvem školství na projektu, který má podporovat inkluzivitu ve školách. Zároveň ale nedávná zpráva zjistila, že queer lidé se cítí být diskriminovaní na základě své identity nejčastěji právě ve školách a na univerzitách.
Zatímco v některých zemích dochází k uznávání partnerství i manželství stejnopohlavních párů, v jiných státech se musí queer lidé potýkat s přetrvávajícími problémy.
Česká republika: Ani naše země není výjimkou. Začátkem března neprošel Poslaneckou sněmovnou návrh na rovné manželství pro všechny a stejnopohlavní páry tak mohou v Česku uzavírat pouze partnerství. Nemůžou si ani společně adoptovat děti, pouze si je osvojovat. Veřejné mínění se přitom v Česku staví k rovnosti manželství velmi pozitivně. Až 91 procent obyvatelstva si myslí, že by schválení rovných sňatků jejich život nijak neovlivnilo, nebo ho dokonce změnilo k lepšímu.
Přístup ke zdravotní péči pro trans lidi zůstává napříč Evropou významným problémem. Obavy vzbuzuje i počet sebevražd mezi trans osobami i queer lidmi obecně.
Česká republika: Z nedávného výzkumu Masarykovy univerzity vyplývá, že až 40 procent zúčastněných se nachází v silném až extrémním riziku depresivity. U několika skupin, například u pansexuálních, asexuálních a nebinárních osob, přesahují čísla dokonce hranici 50 procent.
Zatímco v některých zemích dochází k nárůstu akceptace a respektu queer osob, v jiných přetrvává diskriminace a cílené i systémové útoky.
Česká republika: Česko se podle reportu Evropa v datech potýká s diskriminací queer lidí. Jen během posledního roku byl každý sedmý z nich v práci diskriminován, slovním útokům v některých odvětvích čelí ale i více než třetina. Podle průzkumu Být LGBTQ+ aktivně skrývá až 22 procent queer lidí v práci sexuální orientaci, a to kvůli obavám z obtěžování či napadení. Polovina jich v posledních pěti letech skrývá svou osobní identitu celkově.