Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kanada vydala pro své LGBTQ+ občany varování před cestami do Spojených států

Protesty proti LGBTQ+ komunitě se ve Spojených státech v loňském roce zvýšily oproti roku 2017 třicetinásobně a stále častější je v zemi také anti-LGBTQ+ legislativa. Kanada proto nyní pro své queer občany vydala varování, aby se měli při cestách do USA na pozoru.

Kanadská vláda před několika dny aktualizovala svou webovou stránku, na které se obvykle nachází guidelines pro kanadské občany na cesty do Spojených států. Oproti minulé verzi má ta nová něco navíc – totiž varování pro LGBTQ+ občany, aby si před cestováním do USA zkontrolovali příslušné místní zákony týkající se třeba sexuální orientace nebo genderové identity.

Mladí lidé z LGBTQ+ komunity zažijí nenávistné projevy online až dvakrát častěji

by @markysuch

Krok kanadské vlády přichází poté, co některé americké státy ovládané republikány přijaly v poslední době anti-LGBTQ+ zákony. Jedná se především o Floridu, v jejímž čele stojí konzervativní Ron DeSantis, signatář zákona don't say gay a podporovatel zákazů drag shows, zdravotní péče pro transsexuály i jejich účasti ve sportech.

Na Floridě byl schválen zákon „Don't Say Gay“

by @markysuch

Podobná legislativa byla ale přijata také ve státech, jako je Tennessee nebo Kentucky. Na stránkách kanadské vlády nicméně dané státy specifikovány nejsou, varování je drženo na obecné rovině.

Since the beginning of 2023, certain states in the US have passed laws banning drag shows and restricting the transgender community from access to gender affirming care and from participation in sporting events.
Oddělení globálních záležitostí kanadské vlády

To, že je situace pro LGBTQ+ lidi ve Spojených státech alarmující, potvrzují také data. Protesty proti komunitě se v zemi v loňském roce zvýšily oproti roku 2017 třicetinásobně, kvůli čemuž také největší organizace na podporu LGBTQ+, Human Rights Campaign, vyhlásila v USA výjimečný stav. Odvolávala se přitom na stále častější LGBTQ+ legislativu, která má za cíl regulovat životy queer lidí.

Rok 2023 je ve Spojených státech už nyní rekordním rokem pro anti-LGBTQI+ legislativu

by @eevelka

Zdroj: ČTK, Reuters, BBC, The Guardian, Canada.ca