Od jejího otevření roste zájem o gynekologickou ambulanci pro trans osoby, která se nachází v Brně. Nabízí péči o ty, kteří prochází změnou pohlaví a proces se jim snaží usnadnit. V Česku to totiž trans lidé nemají vůbec jednoduché.
V Brně byla v září 2023 otevřena první gynekologická ambulance pro transgender osoby v Česku. Funguje pod záštitou sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno a momentálně pečuje o 15 klientů a klientek. Jejím cílem je usnadnit proces změny pohlaví trans lidem, kteří se už tak v českém prostředí potýkají s ohromnou psychickou zátěží.
Součástí změny pohlaví jsou také gynekologická vyšetření. Mezi ty se řadí třeba screening karcinomu děložního hrdla nebo konzultace týkající se antikoncepce. Do ordinace následně přichází například trans muži, kteří chtějí zastavit menstruační krvácení. „Trans muži vypadají jako muži. Čekání u běžného gynekologa spolu s ostatními ženami pro ně nemusí být příjemné, stejně tak personál na to nemusí být připravený a může být v rozpacích. My nabízíme neutrální prostředí a velmi zkušený zdravotnický personál,“ uvedla pro ČTK gynekoložka a sexuoložka Lucie Hloušková.
Trans osoba je člověk, který se narodil jako muž nebo žena, psychicky se tak ale necítí a proto podstupuje proces změny pohlaví. V Česku je úřední změna genderu sice povolena, umožněna je ale danému člověku pouze na základě operativní změny pohlaví, která zahrnuje sterilizaci, tedy znemožnění reprodukční funkce. Česká republika je přitom jednou z posledních zemí Evropy, která sterilizaci trans osob vyžaduje. V tuzemských zákonech jsou navíc trans lidé označováni za osoby s poruchou sexuální identifikace, což je sám o sobě diskriminační název.
Operaci, kterou musí daný člověk podstoupit, schvaluje nejprve odborná komise ministerstva zdravotnictví. Mezi její požadavky se řadí podstoupení alespoň roční hormonální terapie, během které se člověk výrazně mění i fyzicky, a vystupování v dané genderové roli. Trans lidé následně podléhají také přísným nařízením ohledně zvoleného jména a v průběhu jejich tranzice smí používat pouze genderově neutrální tvar jména i příjmení.
V posledních letech přitom počet žádostí o změnu pohlaví narůstá. V roce 2013 o ní zažádalo 40 lidí, v posledních dvou letech je to asi 200 osob ročně. Brněnská klinika proto plánuje rozšířit svou péči o lůžkovou část a v nově vznikající brněnské porodnici by pak měly vzniknout také pokoje trans osoby.