Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Udržitelné cestování aneb jak cestovat s respektem?

Nejen v létě je pro mnoho z nás cestování důležité zpestření každodennosti. Každý čin, který uděláme, ale zanechá stopu a má nějaký dopad na prostředí okolo nás. Jak cestovat tak, abychom po sobě takové stopy nezanechávali?

Proti overturismu, který způsobuje nedostupnost bydlení nebo úbytek vody, protestují obyvatelé hlavně jižních oblastí, například v Barceloně, v Palmě na Mallorce, v Lisabonu nebo na Kanárských ostrovech. V některých těchto oblastech je vyhlášené omezení spotřeby vody. Lidé si stěžují na opilé turisty, měnící se charakter měst i na přetíženou dopravu.

Více si o tématu přečti tady:

Turisté, jeďte domů! Jak Benátky, Barcelona nebo Paříž bojují s overturismem?

@ariadna.virginia

Jedná se o rozsáhlé problémy, které vyžadují komplexní řešení. Přispět ale můžeme i my ohleduplným chováním a udržitelnými kroky, které budeme při cestování volit.

O čem je udržitelné cestování?

Zdroj: Pinterest @bodziv152

Udržitelné cestování se snaží o jakousi alternativu masového turismu a hledá kompromis mezi oběma stranami, tedy turisty*turistkami i místními obyvateli a životním prostředím. Zohledňuje ale také ekonomické dopady turismu. Koncept udržitelnosti chce zkrátka to, abychom to tady nezhuntovali a udržovali ve stavu, který budeme moct s čistým svědomím předat dalším generacím.

SUSTAINABILITY & ECO GUIDE

@heyfomo.cz

Při výběru destinace buď pečlivý*á

Ačkoliv se to může zdát jako vytváření problému k řešení jiného, zkus místo profláknutých turistických destinací, které už nezvládají nápor turistů a turistek tak dobře, najít méně známou ale stejně zajímavou lokalitu. Dále můžeš zvolit města, která byla oceněna jako nejudržitelnější nebo taková, která mají například certifikát Green Destinations. Můžeš také cíleně navštívit destinaci, která se vzpamatovává z nějaké přírodní katastrofy a podpořit tak místní ekonomiku.

Tady máš letošní žebříček:

10 nejudržitelnějších měst na světě

@michaela__halova

A taky popřemýšlej nad tzv. staycation - prostě zůstaň ve své zemi a objev krásu a kouzlo v ní. Jsi z Prahy? Uteč do hor, vyzkoušej Krkonoše nebo Beskydy. Nejsi z Prahy? Zajeď si do ní - máme jedno z nejkrásnějších měst v Evropě a vsadím se, že ještě neznáš všechna jeho zákoutí.

Návod na perfektní staycation najdeš tady:

České léto je taky cool aneb jak si užít staycation

@michaela__halova

Doprav se ekologicky

Doprava do cílové destinace: Zkus se co možná nejvíce vyhnout letecké dopravě. Pokud je to možné, zvol vlak, který je za mě nejpohodlnější alternativou k letu a podle dat také jeden z nejšetrnějších způsobů dopravy.

Počet kilogramů CO₂ při jednotlivých druzích dopravy na cestě z Prahy do Vídně. Vyprodukované množství CO₂ závisí také na typu vlaku, auta či letadla. V tomto případě se jedná o vlak RJ 79, diesel middle class automobil a Aircraft. Zdroj: EcoPassenger

Občas se samozřejmě letadlu vyhnout nejde, přes oceán se na pramici nejspíš plavit nebudeš. Pokus se tedy alespoň zaplatit kompenzaci emisí oxidu uhličitého. Je to malý příspěvek na udržitelné iniciativy, jako jsou například projekty zalesňování.

Za mě je dobrým způsobem dopravy také autobus, a to konkrétně FlixBus, který má překvapivě fajn spojení různých měst a když koupíš jízdenky s předstihem, vyjdou tě i na hezké peníze. Na delší trasy už je za mě ale celkem nepohodlný a do Itálie bych s ním nejspíš nejela.

Dalším eco-friendly způsobem je car sharing, to můžu doporučit appku Blablacar, kde si najdeš lidi, co jedou stejným směrem jako ty a přispěješ jim výměnou za svezení na palivo. Pro dobrodruhy*dobrodružky se nabízí také stopování. V obou případech můžeš jako bonus získat nové kámošstvo.

Dopravit se pohodlně vlakem můžeš třeba do Budapešti:

Student friendly destinace: Budapešť

@diana_bun_

Doprava na místě: Záleží, jak tvoje cílová destinace vypadá. Jestliže jsi ve městě, kašli na taxíky a svez se MHD. V moha městech si také můžeš vypůjčit kolo, což můžeš brát taky jako takovou sightseeing tour. Pokud cestuješ například po různých italských městech a městečkách, zvol vlaky. I swear, že Italové mají vlakovou dopravu překvapivě spolehlivou a pohodlnou, a navíc i levnou. Vyjde tě to rozhodně lépe než vypůjčení auta.

I ubytování může být eko

Vybírej ubytování, které je označené jako sustainable. Ubytovávej se v menších hotelech místních lidí nebo v Airbnb, vyhni se větším hotelovým komplexům a řetězcům. Pokud chceš jít ještě dál, spi přímo u locals - třeba přes Couchsurfing nebo vyzkoušej housesitting. Při výletech do hor zvol kempování.

Více jsem o levnějších a zároveň udržitelnějších způsobech cestování psala tady:

Cestování nemusí stát bambilion. Jak si užít letní dobrodružství se studentskou kapsou?

@anickadusicka__

Nakupuj vědomě

Fakt budeš nosit to tričko s nápisem I LOVE CROATIA? Spíš ne, viď - tak si ho nekupuj stejně jako různé jiné suvenýry, které si dáš doma na poličku a podíváš se na ně jen při utírání prachu. Přivez si voňavé mýdlo z lokální manufaktury nebo nějakou dobrůtku vyrobenou v destinaci. Podpoříš tak místní a ve finále si suvenýr mnohem více užiješ.

Chovej se jako doma

Zkus zapomenout na všakjsemnadovolené a jásizatozaplatil mindset. Šetři vodou stejně, jako s ní šetříš doma (doufám). Být na dovolené neznamená dávat si půlhodinovou sprchu na vyprahlých Kanárech. Šetři elektřinu - ani ta totiž v některých destinacích není samozřejmostí.

Leave No Trace (or leave positive one)

Recykluj i na dovči a neodhazuj odpadky jen tak někam. Zvlášť, pokud jdeš kempovat, vezmi si s sebou pytel na odpadky. Pamatuj, že kempovací místo by mělo zůstat v ještě lepším stavu, než jsi ho našel. Pro příklad - pokud si chceš udělat oheň (samozřejmě tam, kde je to povolené), ale nemáš okolo sebe žádné ohniště, vykopej mělkou díru a oheň udělej v ní. Díru pak můžeš zasypat a bude to vypadat, jako bys tam nikdy nebyl*a. Neodhazuj v lese použité kapesníky a i když je to trochu disgusting, opět použij pytlíček a všechen svůj odpad si vezmi s sebou.

Zdroj: Pinterest @kmgoins

A když už ten pytel při sobě máš a chceš mít na destinaci pozitivní dopad, pokud najdeš po cestě v přírodě něco, co tam nepatří, vem to s sebou a v civilizaci vyhoď.

Sbal si reusable věci

Zaberou ti sice trochu místa v kufru, zato ale ušetříš spoustu plastu nebo jiného odpadu. Některé z věcí využiješ hlavně při kempování, nektěré i při cestování na klasickou dovču.

  • láhev na vodu, krabička na sváču
  • vlastní set příborů a slámku
  • plátěnka
  • reusable tampónky na odlíčení
  • tuhé mýdlo a šampón (osobně doporučuji eco řadu Alverde z dmka, mně sednul perfektně šampón i kondicionér)
  • menstruační kalíšek (ušteří i tvoji peněženku)

Měj respekt k místním obyvatelům*obyvatelkám a jejich pravidlům

Nastuduj si kulturní zvyky místních. Některá kulturní dědictví a praktiky mají historický nebo duchovní význam a jejich zneuctění by pro obyvatele*ky destinace mohlo být velmi urážlivé. Ať už jde například o dávání dýšek v restauracích a kavárnách, nevhodná gesta nebo doporučený oděv při vstupu na duchovní místa. Nauč se základní fráze v jazyce místních, jde o milé gesto, kterým můžeš lidi jako turista potěšit.

Respektuj také pravidla u různých památek nebo v přírodě. Pokud se někde píše, aby lidé nechodili mimo vyznačené stezky - možná roste v okolí nějaká vzácná rostlina. Mají mít majitelé*majitelky své psy na vodítku? Respektuj to.

Bizarní zákony v Itálii, o kterých bys měl*a vědět před tím, než tam pojedeš na dovolenou

@michaela__halova

Buď pozorný*á k tomu, co svými penězi podpoříš

Respekt při cestování se vztahuje také na faunu a všechny místní živé tvory. Ne, delfíni nejsou cirkusáci, ten řetěz na krk slona taky nepatří a velbloudi nejsou dětská atrakce. Svými penězi můžeš podpořit, co chceš, ale místo nakrmení ztrápeného slona zkus nakoupit u babči v local krámku s homemade drobnůstkami. Divoká zvířata patří do přírody.

Stravuj se lokálně

Neplýtvej potravinami a při výběru restaurací nebo kaváren se zaměř na menší businessy. Nejez v mekáči, ochutnej něco nového a místního. Zkus se vyhnout masu a zaměř se na lokální a sezónní potraviny.

Udržitelné cestování nás může stát více času i peněz, but that's the price i'm willing to pay pro zachování co nejvíce krásných míst, která dnes můžeme navštěvovat. A navíc v tom jde vždy najít něco pozitivního - jak lépe se v tomhle rychlém světě zastavit než tak, že budeš sedět třeba 5 hodin ve vlaku s knihou v ruce a oblíbeným snackem na stolečku?