Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

10 nejudržitelnějších měst na světě

Chystáš se na dovolenou? A co takhle vyrazit do těch nejudržitelnějších měst na světě? Seznam destinací, které nám ukazují, že žít moderně a zároveň s ohledem k životnímu prostředí je možné, najdeš v článku.

Global destination sustainability index vydal každoroční report o nejudržitelnějších městech světa. Ve výzkumu byly zohledněno 69 indikátorů, jako je třeba: úroveň znečištění ovzduší, množství cyklistických stezek nebo míra recyklace. Není překvapením, že na předních příčkách se vyskytují především skandinávské země, jako je Švédsko, Dánsko, Norsko a Finsko.

Index se zaměřuje především na města jakožto turistické destinace. Pokud se tedy chystáš na dovolenou a chceš město, které je zároveň šetrnější k planetě, tohle je tvých top 10 destinací pro budoucí výlety:

1. Nejudržitelnější město na světě je Gothenburg ve Švédsku

Tohle druhé největší švédské město si svoji první příčku drží už od roku 2016. Zaslouží si ho díky tomu, že na příklad až 95% veřejné dopravy funguje na obnovitelných zdrojích, nachází se tam nejudržitelnější letiště na světě, a dokonce i místní festival Way Out West je prvním hudebním festivalem, který byl certifikován jako udržitelný.

Dalšími městy v žebříčku jsou:

2. Oslo - Norsko

Druhé místo obsadilo norské hlavní město. Za ocenění se zasloužilo nejen četnými parky a striktními zákony na ochranu okolních lesů, ale třeba také tím, že je 94 procent hotelů v Oslu eco-certified. Místní političtí představitelé se navíc snaží například o udržitelné městské plánování.

3. Kodaň - Dánsko

Když se řekne Kodaň, asi každého jako jedna z prvních věcí napadne udržitelnost. A není se čemu divit. Město se chce v roce 2025 stát prvním hlavním uhlíkově neutrálním městem.

4. Helsinki- Finsko

V tomto severském městě se udržitelnost nerozvíjí pouze v ekologické oblasti, ale také v sociokulturní a ekonomické. Cílem města je být průkopníkem v udržitelném turismu i pořádání akcí.

5. Bergen - Norsko

Druhé největší norské město obsadilo pátou příčku. Ambicí Bergenu je být fossil-free do roku 2030. To znamená, že se žádná fosilní paliva nebudou smět používat pro dopravu, městské služby nebo vytápění. Město také bylo v roce 2021 oceněno jako jedno z pěti měst s nejlepším ovzduším.

6. Aarhus - Dánsko

Také dánský Aarthus má stejný cíl jako Bergen, tady být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Město velmi dbá na vysokou úroveň recyklace odpadu, obnovitelné zdroje energie a dostupnost veřejné dopravy.

7. Aalborg - Dánsko

Z obnovitelných zdrojů čerpá město až 32 procent své elektřiny. Aalborg navíc každoročně pořádá týdenní festival udržitelnosti.

8. Glasglow - Velká Británie

Název Glasgow je odvozený z galského slova Glaschu, které lze přeložit jako 'dear green place'. A město chce význam svého jména jednoznačně naplnit. Do ulic například instalují chytré LED osvětlení nebo více nabíjecích stanic pro automobily.

9. Bordeaux - Francie

Známé francouzské město je častým cílem turistů. Tamní turismus je oceněn za svůj udržitelný management i udržitelnou organizaci festivalu vína.

10. Stockholm - Švédsko

Společnost Swedavia, která provozuje místní letiště, je od roku 2006 klimaticky neutrální společností. Městská rada také stanovila, že bude Stockholm do roku 2040 fossil-free.

Ze 100 destinací zařazených do Global Destination Sustainability Indexu jich bylo 46 ze západní Evropy a 4 z východní Evropy (těmi jsou: Gdaňsk, Krakov, Lublaň a Tallin). První neevropské město v indexu je Goyang v Jižní Korei, které se nachází na 14. příčce. Dobrou zprávou navíc je, že až 86 procent lokalit zlepšilo své skóre v udržitelném indexu oproti minulému roku.

Tato města celému světu ukazují, že lze žít udržitelně a zároveň moderně. Lokality tak snad budou do budoucna ostatním státům včetně Česka inspirací a udržitelný způsob života bude normou.

Tak co, vyrazíš do některých z nejudržitelnějších měst? 👀