Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SUSTAINABILITY & ECO GUIDE

Naše planeta Země hoří, my nevíme, zda vůbec chceme na takový svět přivádět děti, a eco-anxiety je na denním pořádku. Co tedy můžeme dělat, abychom náš svět alespoň trochu zachránili?

Jídlo

Možná nad tím tak moc nepřemýšlíš, ale i to, co si dáš na talíř, může mít velký dopad na tvou ekologickou stopu. Jídlo je v dnešním světě nejen převáženo na velké vzdálenosti, ale také ho lidé okolo 40 % vyplýtvají. Zkus u sebe začít s menší změnou.

Snaž se vyhýbat obalům

V dnešní době je používána spousta obalů na potraviny a většinou naprosto zbytečně. Bez nich bychom si totiž vystačili. Zkus volit zeleninu bez plastových obalů nebo používej alternativy místo jednorázových plastových igelitových sáčků. Ideální na nákup bezobalových potravin je obchod Bezobalu!

Také zkus volit reusable lahve na vodu místo jednorázových plastových lahví.

Kupuj jen to, co opravdu sníš

Dalším obrovským problémem je nakupování příliš velkého množství potravin, které není možné spotřebovat. Zkus se do obchodu vypravit jen ve chvíli, kdy máš nastřádané věci, které potřebuješ. Trávit každý den hodinu v obchodě rozhodně není nutné. A nakupuj rozvážně. Udělej si předem seznam věcí, které chceš koupit, a toho se drž. Jinak se nákup lehce dostane mimo tvou kontrolu.

Pěstuj vlastní jídlo

Pěstovat vlastní jídlo je další cesta, kterou se můžeš vydat, abys trošku šetřil/a planetu. Je to jeden z nejudržitelnějších kroků, který můžeš jako jedinec udělat. Nemusíš hned začínat s celou zahradou, ale i když si vysadíš pár potravin doma do květináčů, je to super! V tu chvíli se totiž vyhneš nejen zbytečným obalům, ale také dlouhé distribuci potravin.

Zkus omezit maso

Nikdo tě nenutí, aby se z tebe ze dne na den stal vegetarián či vegan. Je ale dobré mít na paměti, že chov hospodářských zvířat a vše s ním spojené je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Podle Organizace pro výživu a zemědělství je chov zvířat zodpovědný ročně za asi 14,5 % všech skleníkových plynů způsobených člověkem. Není proto od věci jednou či dvakrát týdně maso ze svého jídelníčku vyřadit.

Cestování

Doprava představuje téměř 25 % celosvětových emisí uhlíku a okolo 80 % lidí ve městech volí pro své soukromé cesty motorová vozidla, která mají vysoké emise.

Je auto opravdu ve městě potřeba?

Zvaž způsob městské hromadné dopravy, který nejméně škodí životnímu prostředí. Auto jím totiž určitě není. Zkus co nejvíce chodit pěšky nebo začni používat kolo. Ve velkých městech v Evropě najdeš cyklostezky víceméně všude a Praha se tomu pomalu, ale jistě taky přibližuje. Navíc tím uděláš také něco pro své zdraví. Například po Praze se můžeš pohodlně přepravovat na Rekole, kde máš dokonce každý den jízdy zdarma, pokud jsi uživatel Lítačky!

Cestování a pohodlí

Přibližně 8 % světových emisí uhlíku je způsobeno cestováním a turistikou. Cestovní průmysl významně ovlivňuje klima, a tak můžeš malými změnami hodně přispět.

Při cestě na dovolenou zkus, pokud je to možné, zvolit jiný způsob dopravy než leteckou. Letecká doprava, jízda autem a další formy dopravy totiž tvoří největší část uhlíkové stopy cestovního ruchu.

Obecně lze říci, že letadla a auta bývají nejméně efektivními způsoby dopravy. Zkus tedy zvolit například vlak nebo autobus. Dnes se obojím dostaneš víceméně po celé Evropě, a pokud jedeš s partou kamarádů, je cestování vlakem a autobusem sranda!

Podporuj místní ekonomiku

Když cestuješ do zahraničí, zkus co nejvíce podporovat místní ekonomiku a snaž se chovat v dané zemi co nejvíce udržitelně. Na to mysli také při balení – co můžeš, vezmi s sebou, abys na cestě neplýtval/a zbytečné plasty. V cílové destinaci můžeš město objevovat pomocí kol, která se dají dnes skoro ve všech velkých městech půjčit, a můžeš se tím vyhnout městské hromadné dopravě.

Kosmetika

Pokud se bavíme o ochraně životního prostředí, musíme nutně zmínit také beauty industry, který se na znečišťování také významně podílí – používáním chemických látek, zbytkovým odpadem i plýtváním vodou.

Kupuj si bio kosmetiku

Všichni známe situaci, kdy se nám doma nahromadí desítky malých obalů a krabiček – od deodorantů, zubních past, laků na vlasy či krémů na obličej. Koupíme si jednu věc, pak zjistíme, že nám nevyhovuje, a jdeme do obchodu pro jinou. U kosmetiky opravdu platí hesla jako míň je víc a kvalita nad kvantitu – je pro tebe i pro životní prostředí lepší, když si koupíš produkt bez škodlivých chemických látek, najdeš svého favorita a zůstaneš mu věrný/á. Možností je v současné době opravdu hodně – bio kosmetiku najdeš například v Líčírně nebo v Manufaktuře.

Zaměř se na bezobalové možnosti

Kosmetika může být pro životní prostředí nebezpečná nejen svým složením, ale také obalem. Plastové i papírové krabičky se používají na téměř každý produkt a množství finálního odpadu je tak opravdu vysoké. Snaž se proto alespoň některé produkty kupovat v bezobalové formě – může jít třeba o šampon na vlasy nebo mýdlo na ruce. Takové produkty seženeš třeba v obchodu Econea.

Foamie: Kosmetika, která myslí na budoucnost

@adelakutilova

Móda

Udržitelná móda je aktuálně jedním z největších témat v módním průmyslu. Značky se neustále snaží přicházet s novými metodami, jak usnadnit celkovému procesu vzniku nového oblečení. Z tohoto důvodu je důležité, abys i ty bral/a na vědomí, do jakého oblečení a značek investuješ své peníze – jestli jsou udržitelné a etické. Jak na to?

Využij to, co máš!

Ideální a zároveň nejjednodušší cestou, jak na udržitelnou módu, je nakupovat s rozumem a mírou kousky, o kterých víš, že je využiješ i během následujících let a nevyjdou z módy. Proto vždy dobře promysli, jestli se vyplatí naskakovat na každý módní trend a zdali opravdu potřebuješ všechny nejnovější kousky. Základem každého šatníku jsou dobré džíny (třeba od značky Levi's), kvalitní bílé tričko, bílá košile, černé sako atd. Zkus raději sáhnout po neutrálnějších barvách, které se zároveň snadněji kombinují.

Koukej na cedulky

Všímej si i cedulek a celkového složení oblečení. Není vždy nejlepší volba sáhnout po oblečení složeného ze 100% polyesteru. Zkus raději koukat na 100% bavlněné nebo hedvábné oblečení. Tyto kousky často bývají dražší, ale vydrží ti více sezón.

Mysli i na ostatní

Důležitým aspektem, který v má udržitelné módě také své místo, jsou férové a etické pracovní standardy, které by značky měly brát na vědomí. Součástí každé správné udržitelné značky je i starost a ohleduplnost vůči jejich zaměstnancům a obzvláště těm z nich, kteří jejich oblečení vyrábějí. Je důležité myslet na odpovídající plat za odvedenou práci, vhodné pracovní podmínky a zajištění bezpečného pracovního prostředí.

Zamysli se nad svými hodnotami

Z dlouhodobého hlediska bys měl/a určitě zhodnotit své hodnoty vůči fast fashion. Ceny udržitelné módy jsou sice vyšší, ale vyšší často bývá také jejich kvalita, což se v dlouhodobém výhledu vyplatí více. Je důležité myslet na pravidlo, že kvalita je více než kvantita. Zkus se zamyslet, zdali pravidelné měsíční nákupy v Zaře nebo H&M stojí za ničení planety.

Zjisti si více informací

Toto téma se neustále rozšiřuje a značky přicházejí s novými způsoby, jak planetě pomoct. Zjisti si, jaké faktory při svém nákupu sledovat a čemu se naopak vyhnout. Je velmi důležité, abys kladl/a důraz na svou informovanost v tomto ohledu. Místo nejnovějších trendů je teď hot držet krok s nejnovějšími informacemi o udržitelnosti!

Tipy na udržitelné značky, které stojí za to sledovat

Pokud tě zajímá víc o udržitelné módě, pak si určitě přečti články

Jak v roce 2022 přistupují módní značky k udržitelnosti?

@klara_polankova

Které značky patří mezi fur-free a můžeme jim věřit?

@klara_polankova

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.