S rostoucím počtem lidí, kteří si cestování mohou dovolit, se množství turistů na některých lokalitách začalo vymykat kontrole. Aktuálně se to týká například španělských měst. Třeba Barcelonu letos údajně čeká rekordní sezóna.
Turismus je po covidu opět na vzestupu, a s tím přichází i masový turismus, který začalo být třeba regulovat. Kterých měst se týká? Proč se místní zlobí? A co to znamená pro tebe jako turistu?
Problém se týkal začátkem letošního roku Benátek, o kterých UNESCO prohlásilo, že by měly být přidány na seznam míst světového dědictví v ohrožení. Italské úřady se však návrhu brání, a proto zavedly řadu regulací – mezi nimi zákaz tlampačů, aby místní netrápil hluk, nebo omezení velikosti turistických skupin, které nyní nesmí mít více než 25 členů.
Město také zavedlo návštěvníkům vstupní poplatek ve výši 5 euro o víkendech a svátcích, kdy se v Itálii slaví osvobození od nacismu a fašismu. Toto zpoplatnění se týká 29 dní v roce v období od 29. dubna do poloviny června.
Masový turismus letos zasáhne španělské metropole od Kanárských ostrovů po Mallorcu a Malagu. Mezi nimi je i Barcelona, kterou letos podle odhadů čeká rekordní sezóna.
Intenzita návštěvnosti těchto měst způsobuje pobouření místních obyvatel. Demonstrace, které začaly letos během turistické sezóny na Kanárských ostrovech a Mallorce, se konaly také v nejnavštěvovanějším městě Španělska, Barceloně, a to první víkend v červenci.
Dav tří tisíc nespokojených Katalánců vyrazil v sobotu 6. července do ulic Barcelony, aby upozornil na problém s masovým turismem. Mnozí z nich nesli transparenty s nápisy jako „Barcelona není na prodej“ a „Turisté, jeďte domů“. Během pochodu obklíčili lidi v restauracích a stříkali po nich vodními pistolemi. Někteří z protestujících symbolicky uzavřeli hotely a terasy restaurací.
Místní se bouří především kvůli nedostupnosti bydlení a nepříznivým pracovním podmínkám. Náklady na bydlení se v Barceloně posledních deset let zvýšily o 68 procent. Starosta Barcelony Jaume Collboni slíbil, že do roku 2028 zakáže pronájem 10 000 apartmánů určených na krátkodobý nájem.
Bouří se i environmentální aktivisté, kteří upozorňují na dlouhodobý problém s rekordním suchem. Místní obyvatelé se snaží šetřit vodou, zatímco si stěžují na turisty, kteří nedbají na úspory a běžně spotřebují dvakrát více vody než místní.
V jižním městě Seville někdo dokonce potírá psími výkaly schránky na klíče, které patří k apartmánům turistů ubytovaných přes Airbnb.
Overturismus zasáhl i Paříž, kde se letos konají Olympijské hry. I když problémy v Paříži nejsou tak závažné jako v Barceloně nebo Benátkách, místní úřady se rozhodly regulovat nadměrný turismus kvůli stížnostem na hluk a znečištění ovzduší dvoupatrovými autobusy.
Od roku 2019 musí proto tyto autobusy parkovat mimo město. Starosta Paříže také vyzval turisty, aby používali ekologičtější způsoby dopravy, jako je chůze, jízda na kole nebo veřejná doprava. Omezení autobusů se nelíbí místním průvodcům, ale město věří, že se mohou přizpůsobit a nabídnout více cyklistických výletů a procházek se sluchátky.