Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bizarní zákony v Itálii, o kterých bys měl*a vědět před tím, než tam pojedeš na dovolenou

Itálie je oblíbenou turistickou destinací. Zdá se ale, že už má turistů dost, a proto neustále vydává zákony, které cílí na to se turistů zbavit. Můžeš totiž dostat pokutu i za to, že dlouho postáváš na mostě. Za jaké další turistické aktivity můžeš dostat nemalou pokutu, se dozvíš v článku.

Living la dolce vita, ale chovej se slušně

Italové jsou známí pro svoji uvolněnost a volnomyšlenkářství, nelíbí se jim ale, když se tak chovají i turisti. Zákony v Itálii se zdají být upjatější než v jakémkoliv jiném evropském státě. Pokud se tedy v létě chystáš do Itálie, dej si pozor na následující pravidla:

1. V Portofinu si “that picture” neuděláš

Portofino v Italské Ligurii je definicí snového italského města, není tedy divu, že právě tam turisti neustále fotí. Za to, že trávíš na typických fotících spotech až moc času focením, ale můžeš dosat pokutu ve výši: 6 805 korun.

2. Dvakrát se rozhodni, kde si v Římě sedneš

Všechny cesty sice vedou do Říma, ale jestli tě zavedou zrovna na Španělské schody před kostelem Trinità dei Monti a ty si na ně sedneš, zaplatíš za to krásných 6 186 korun. So, just don’t. Radši si postůj a utrať ty peníze za gelato a italské těstoviny.

3. Flip flops si nech doma

Za to, že si vezmeš na cestu k pobřeží Cinque Terre žabky, můžeš zaplatit pokutu 1300 až 64 tisíc korun. Nejedná se ale o výstřelek módní policie. Vyhláška vznikla proto, že záchranáři už několikrát museli zachraňovat turisty, kteří byli na tuto horskou stezku špatně připraveni.

4. Zákaz stavění hradů z písku

Sorry, kids. Eraclea, která se nachází v blízkosti Benátek, zakazuje stavět hrady z písku. Prý brání volnému průchodu na pláži. Lopatky a kyblík si tedy můžeš nechat doma.

5. Benátky mají víc zákonů než Leo Dicaprio bývalek

Tohle turisticky vytížené město má podobných pravidel hned několik. Za následující aktivity můžeš v Benátkách dostat pokutu:

  • postávat moc dlouho na mostě
  • dělat si piknik
  • chodit po centru s kufrem na kolečkách
  • plavat v kanálech
  • upevnit se svojí zamilovanou polovičkou někam zámek jako znamení vaší lásky
  • jezdit na kole
  • opírat se o výlohu
  • ležet na veřejné lavičce
  • nakupovat od pouličních prodejců

Benátky dokonce vytvořily vlastní kampaň s názvem #EnjoyRespectVenezia, která má zvýšit povědomí o zodpovědném chování během cestování, aby zůstala tato historicky významná památka zachována.

6. Svoji svačinku si schovej

Italové nejspíš nejsou zvědaví na naše řízky s chlebem. Za to, že posvačíš někde v centru města, dostaneš pokutu ve Florencii, Římě i Benátkách.

7. Holuby v Itálii nekrm

V toskánském městě Lucca totiž za tuto aktivitu můžeš dostat pokutu. Je to kvůli tomu, že holubi se pak ve městě přemnožují, což způsobuje jisté komplikace.

Tak ciaoooo! A zkus nedostat žádnou pokutu🇮🇹

PS: V přímořských městěch je často nelegální a neslušné chodit přes město v plavkách, proto radši vždycky zkontroluj pravidla ve své destinaci.

Tvůj food checklist na cesty do Itálie

@michaela__halova