Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Student friendly destinace: Budapešť

Chceš v létě někam vyrazit, ale omezuje tě tvůj budget? Budapešť bude tvojí go-to destinací, kde si můžeš za pět tisíc užít pět dní nabitého programu i večerní zábavy. 😉

Doprava

Cena: cca 1000 korun

Dopravit se do Budapešti není nijak složité. Celkově máš čtyři možnosti: vlak, autobus, letadlo nebo auto pro milovníky road tripů. Vlak je za mě nejjednodušší a nejlevnější možností - za necelou tisícovku seženeš zpáteční jízdenku a za přibližně 7 hodin jsi tam (v případě autobusu je to stejný). Pokud ale nechceš trávit 7 hodin ve vlaku, můžeš zvolit cestu letadlem, kterým tam budeš už za hodinu. Tady si někdy trošku připlatíš, ceny letenek se sice mění, ale většinou se pohybují mezi jedním a dvěma tisíci korunami.

Osobní zkušenost:

Vždycky jsem jezdila vlakem od RegioJetu a nemám si na co stěžovat krom někdy nefunkční klimatizace. S kamarádkami jsme vždy kolem poledne vyjely z Prahy a večer už byly na místě. Přímo na nádraží je i metro, takže se dá jednoduše dopravit do centra nebo k ubytku. S letadlem bohužel zkušenost nemám.

Co vědět, než vyrazíš na svůj první roadtrip?

@_00_3_12

Ubytování

Cena: cca 2000 korun

Ubytování v Budapešti se hledá snadno, je ho tam dost a vše za přijatelné ceny. Vždy jsme s kamarádkami nocovaly v Airbnb a dobré je, že se cena apartmánu rozděluje mezi všechny. Na pět dní vychází cena ubytování pro dvě osoby přibližně na 4-6 tisíc korun (takže 2-3 tisíce na každýho). Samozřejmě s vyšším počtem ubytovaných roste i cena, ale v pohodě se vždy vejdeš do těch dvou tisíc korun. Hostely jsem na místě nezkoušela, ale kdyby tě to zajímalo, může se ti hodit tento článek:

Kompletní průvodce světem hostelů

@diana_bun_
Osobní zkušenost:

Jistotou je ubytovat se na levém břehu města (část Pešť), protože odtud se dá dojít všude pěšky. Na pravém břehu (část Buda) najdeš sice známější památky, ale tahle strana je poměrně kopcovitá a nic jiného kromě daných památek tam nenajdeš. Pravou část města navíc zvládneš obejít klidně během jednoho dne, jen počítej s tím, že to je opravdový výšlap.

POZOR! Zkus se vyhnout termínům, kdy je v Maďarsku festival Szieget, jinak se za cenu ubytování nedoplatíš.

4 low budget výlety po Evropě vlakem

@_00_3_12

Přeprava po městě

Cena: cca 60 - 260 korun

Nejlepší na Budapešti je to, že se všude dostaneš pěšky. Málo kdy jsme s kamarádkami volily cestu MHD, většinou jen v případech, že jsme už byly moc unavené. Jedna taková jízdenka vyjde na 450 forintů (cca 30 korun), ale dá se zakoupit i blok 10 jízdenek za 4000 forintů (cca 260 korun). Lístky jsou platné na všechny typy MHD, jenže se s nimi nedá přestupovat (pouze v metru mezi linkami).

Kultura

Cena: 0 korun

Procházky jsou jediným způsobem, jak poznat krásy Budapešti. Město je velké a má neuvěřitelně nádherné ulice, památky a parky, takže je venku toho dost, co poznávat. Osobně si nepamatuju, že bych tam navštívila nějakou galerii nebo muzeum, ale pamatuju si, že jsem denně měla nachozeno kolem 20 kilometrů. Celkem jsem byla v Budapešti asi 5x a člověk by si řekl, že už viděl všechno, jenže to by se hodně mýlil. Při každém výletu jsem objevila další novou část a věřím, že do teď jsem všechno neprozkoumala. Nechám ti tu seznam památek, parků a dalších zajímavých částí města, které bys určitě měl*a vidět, třeba tě to inspiruje:

  • Budova Parlamentu
  • Budínský hrad
  • Rybářská bašta
  • Řetězový most (Széchenyi Lánchíd)
  • Hrad Vajdahunyad
  • Néprajzi muzeum
  • Várkert Bazár
  • Park Széllkapu

Kam vyrazit: Okolní státy jsou také cool destinace

@a.cechakova

Lázně

Cena: cca 750 korun

Kdyby tě už procházky nebavily a chtěl*a ses regenerovat, zajdi si do místních lázní. Je jich tu nespočet a najdeš je přímo ve městě. Já jsem s kamarádkami navštívila termály Széchenyi, kde denní vstup stojí kolem 750 korun (bacha na víkendové vstupenky, které jsou dražší). Széchenyi jsou jedny z nejznámějších a snad i největších v Budapešti a najdeš tu venkovní bazény, vnitřní bazény, sauny, místnosti s párou a mnoho dalšího. S partou jsme se vydaly brzo ráno, abychom si užily lázně ještě před tím, než bude přelidněno. No, co bych k tomu řekla, docela jsme tam tahaly věkový průměr dolů, protože kromě nás ta byli pak jen samí důchodci. Udělaly jsme si ale krásné seniorské dopoledne, odpočaly si, nabraly sil, a pak pokračovaly v programu po metropoli.

Kam vyrazit v létě na vodu?

@_00_3_12

Noční život

Cena: záleží, ale do 500 korun se vejdeš

Je málo míst v Evropě, kde najdeš alkohol levnější než v Česku, ale můžu tě ujistit, že Maďarsko je jedno z nich. Nechci se tu rozepisovat jako alkoholik, ale 10 panáků za 220 korun nebo láhev vína za 60 korun, to určitě ocení každý. Musím tu ale také zmínit svůj osobní problém s vyhlášenými místy, jako jsou Ruin bars a Karavan. Je fajn se mrknout, jak to tam vypadá (hlavně jsou hned vedle sebe), ale obě místa jsou hrozně overrated a overpriced, takže za mě rozhodně nestojí v nich trávit svůj večer.

Doporučuju mrknout do Trap Café. Sice není nijak extra esteticky appealing (to ostatně bary v Budapešti ani nejsou a věř mi, že tenhle je ještě jeden z těch hezčích), but it does its job. Z těch hezčích barů pak Gozsdu udvar, drinky tu jsou ale už dražší. Co se týče klubů, tak jsme se dostali do Instant-Fogas, kde se nachází 7 různých klubů na jednom místě. Dobrý je, že v každém z nich hrají něco jiného, takže nehrozí, že by se ti hudba nelíbila. Navíc je zdarma, jen počítej s tím, že si vyčkáš dlouhou frontu. Drinky bych tam ale nekupovala, pořídila jsem si tam dva a poměrně dost mě to finančně zruinovalo.

Kavárny, restaurace a strava

Cena: záleží, ale 1000 -2000 korun to bude

Věřím, že každý z nás byl alespoň jednou obětí těstovin s pestem nebo rajčatovou omáčkou uvařených v zákopových podmínkách svého airbnb nebo hostelu, a to nejspíš proto, že je vaření vlastního jídla nejvíc budget friendly verzí stravování v zahraničí. Co se ale týče restaurací a kaváren, tak se budapešťské ceny moc neliší od těch pražských, často jsou dokonce o něco levnější (i když s jejich měnou má člověk pocit, že u kasy vysolí veškeré své jmění).

Další doporučení

Thrifting

Pokud máš v oblibě thrifting, tak si raději vezmi prázdný kufr, protože sekáče tu jsou doslova na každém rohu. Najdeš tu nejen běžné second-hand řetězce, ale i výběrové vintage obchody, jako je například Retrock (ty jsou samozřejmě dražší).

Balaton

Kdyby tě už nebavila metropole, můžeš si zajet k Balatonu, největšímu jezeru ve střední Evropě. Asi za 150 korun a 1 hodinu jsme se s partou dostaly na pláž v Siofók, kde jsme se celý odpoledne slunily na pláži.

Kam dál?

Amerika studentsky vol. 1: Road Trip, božství národních parků a niagarská energie

@dancakoprivova

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.