Mít všechny svoje besties na drátě 24/7 je fajn, ale přímý kontakt s nimi ti nic nenahradí.
Zkoumáním samoty jako faktoru, který může zásadním způsobem ovlivňovat naše zdraví, se vědci a vědkyně zabývají čím dál tím víc. Minulý rok navíc WHO označila samotu za „global public health concern“, uvádí The Guardian s tím, že může být pro člověka stejně špatná jako kouření 15 cigaret denně. Mít po boku svoje besties tak nikdy nebylo důležitější.
Fyzický kontakt s našimi nejbližšími má nejenom pozitivní dopady na naše mentální zdraví, ale i na to fyzické. Sociální izolace totiž podle řady studií zvyšuje riziko předčasné smrti, zároveň má samota negativní vliv na stres, krevní tlak, zdraví našeho srdce a zvyšuje riziko mrtvice, a to především u starších lidí. Nevyhýbá se ale ani mladším generacím.
Face to face friendships nás pomáhají chránit právě díky fyzické blízkosti druhých lidí, která mění to, jak reagujeme na stres. Když ve vypjaté situaci mluvíme s kamarády, kteří jsou pro nás oporou (oproti těm, se kterými silný vztah nemáme), náš krevní tlak drasticky nekolísá a podobné je to i se srdeční aktivitou. Jednoduše se ve dvou dělá všechno líp (nebo ve třech, čtyřech... that's up to you).
Kvalitní, silná přátelství jsou základem pro spokojený, dlouhý a zdravý život, jelikož nám poskytují podporu, komunitu a pocit sounáležitosti, což má pozitivní vliv i na naše psychické zdraví a může nás ochránit před úzkostmi a depresí.
Tahle pouta jsou důležitá i ve školách nebo v práci - mladí lidé, kteří si během školy nenajdou „svoje lidi“, se mají mnohem hůře a častěji se školou předčasně končí. Stejně tak je pro nás potřeba mít přátelské zázemí v práci, abychom se v ní cítili dobře.
Sociální média a online prostor v přátelství a samotě taky hrají svou roli. Studie naznačují, že se určité sociální odloučení začalo zhoršovat, když naše životy zaplavily chytré telefony a sociální média - tedy někdy po roce 2012. K lepšímu nepřispěla ani pandemie, při které jsme se doslova uzavřeli ve svých domovech a s lidmi komunikovali převážně elektronicky. Spousta lidí neviděla ani své rodiny, natož kamarády a přímý sociální kontakt chyběl většině z nás.
Podle všeho online vztahy nemůžou plně nahradit ty offline. Pravdou ale je, že pro některé z nás může být jednodušší hledat si kamarády online a můžou to být taky jediní friends, které máme. A online kamarád je lepší než žádný kamarád.
Yasmina Floyer ve svém článku pro The Guardian uvádí: „As an introvert, I value the ability to connect with likeminded people without the strain of social gatherings, yet there is always the risk that online connections can be shallow, lacking the authenticity that comes with being vulnerable and unguarded,“ a tím taky perfektně shrnuje obě strany. Dále pak zmiňuje, že online prostředí je v tomhle mnohem více nápomocné například pro lidi s postižením nebo sociální fóbií. Jak už bylo řečeno, online kámoš je lepší než žádný kámoš.
Online friendships tak své výhody určitě mají. Ukazuje se ale, že nejsou 100% a ve všech případech schopné naplnit veškeré aspekty silného přátelství - chybí jim totiž právě přímý fyzický kontakt, který je pro lidi tolik důležitý a který pro nás má řadu benefitů.
Pokud tedy někdy budeš chtít ditchnout svoje besties třeba kvůli románku, think again. Lovers are fleeting, friends are forever.
Zdroje: The Guardian, cdc.gov, CNN, apa.org, WHO