Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak si dělat kamarády v dospělosti?

Oprah jednou řekla, že „spousta lidí se s tebou ráda sveze limuzínou, ale jen pár z nich s tebou pojede autobusem“. Společně se podíváme na rady psychologů, jak vytvářet a udržovat přátelství v dospělosti a jaké benefity nám tyto vztahy přináší.

Dr. Adam Dorsay ve své TEDx přednášce popisuje pět faktů o přátelství:

  1. Samota má negativní dopad na tvé zdraví, podpora přátel ti pomůže i v nemoci.
  2. Investuj do přátelství, chovej se ke svým kamarádům jako k áčkovým celebritám.
  3. Přátelství ti pomůže i s romantickým vztahem, partner/ka nejspíš neumí všechno.
  4. I superhrdinové mají své limity, každý kamarád má jiné silné i slabé stránky.
  5. Nevybírej si nové auto déle než přítele. K tělu si pouštěj ty, jejichž názorů si vážíš.

Proč je těžké si v dospělosti dělat nová přátelství a udržovat ta stará?

Marisa Franco, PhD. v podcastu American Psychological Association popisuje faktory, které musí existovat, aby vzniklo „organické“ přátelství. Jmenuje potřebu pokračující neplánované interakce a dobrovolné otevřenosti a zranitelnosti.

Takové podmínky jsme měli jako děti. Nejvíce přátel máme asi ve 25 letech, čím jsme starší, tím více vyhledáváme kvalitu oproti kvantitě (a utváření vlastní identity).

Pokud hledáme nové přátele, musíme se snažit být iniciativní, tvrdí Franco. Měli bychom si zachovat pozitivní přístup, předpokládat, že nás mají lidé rádi. Poté přichází na řadu dělání si času na ostatní, plánování. Kromě nových přátel (s tímto přístupem) můžeme obnovit i některá stará přátelství.

Pozor na toxická přátelství, která se projeví například tím, že upřednostňujeme (my nebo daná osoba) své potřeby nad potřebami toho druhého. Franco radí nebát se konfliktu ve vztazích, čímž se mohou posílit. Nebála by se ani konfrontace při ghostingu.

Susan J. Noonan, MD. to shrnuje ve třech bodech: dělání si přátel v dospělosti není jednoduché a musíme se snažit, neměli bychom se bát odmítnutí a prostě to zkusit, skutečné přátelství je o tom, jak se my chováme k druhým. Tak s chutí do toho!