Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč jsou někteří lidé šťastnější single

Být single neznamená být lonely. Někteří z nás jsou jednoduše šťastnější a spokojenější, když nejsou v partnerském vztahu, a naznačuje to hned celá řada studií.

Nejsi broken, pokud si víc užíváš čas o samotě a nechceš být s někým 24/7

Studie z roku 2021 informuje, že skoro 40 % dospělých lidí v USA žije bez partnerů a polovina z nich nemá o vztah nebo randění zájem. Podle studie z Německa preferuje single life 1 z 5 lidí. Je tak zřejmé, že pro určité lidi je život bez partnera nebo partnerky jednoduše atraktivnější, a tak ho aktivně vyhledávají.

Najít si partnera*ku, sestěhovat se a ideálně začít rodinu je společenský default, se kterým jsme všichni vyrostli, ale není to jediný způsob, kterým můžeš žít naplněný a šťastný život.

Some people just don’t want to organize their lives around a romantic partner. They want to take advantage of the freedom to curate lives of their own.
psycholožka Bella DePaulo

Jsou single lidé šťastnější než ti ve vztahu?

Single lidi, kteří si volí být single, spojují určité hodnotymají rádi osobní svobodu, nezávislost, čas pro sebe a víc prostoru pro naplnění životních cílů. Dává smysl, že bývají šťastnější sami, protože se to shoduje s jejich životním stylem.

Jiný případ jsou ti, kteří vztah ke spokojenému životu potřebují, ale momentálně partnera nebo partnerku nemají. Nešťastní také bývají lidé, kteří vztah ve svém životě hrozně chtějí, ale toho pravého nebo tu pravou prostě nemůžou najít – čím víc se soustředí na to, co nemají, tím horší je jejich kvalita života, a pokud naváží vztah, pravděpodobně nebude nejkvalitnější.

There’s a misconception that single people are bad at relationships or need relationship advice. We don’t need relationship advice, because we’re not in relationships. We need singlehood advice.
Shani Silver pro Buzzfeed

Single shaming aneb stigmatizuje společnost nezadané?

by @michaela__halova

Singles mají silnější společenské vztahy

Výzkumy taky ukazují, že lidé ve vztazích se často upnou na svou drahou polovičku a ostatní lidé z jejich života vymizí – např. přátelé. Singles mají naopak silné společenské vztahy ať už s rodinou, přáteli, nebo kolegy a kolegyněmi v práci a dalšími lidmi z jejich okolí. I když často žijí sami, nejsou osamělí, což je naopak problém, se kterým se více potýkají ti, kteří spolu bydlí.

Zároveň ale existují i studie a výzkumy, podle nichž lidé v partnerských vztazích zažívají vyšší životní naplnění a menší osamělost. Neznamená to ale, že vztah nebo manželství automaticky dělá lidi šťastnými, spíše se spokojení partneři berou častěji než ti nespokojení. A to samozřejmě platí jen do doby, kdy jsou obě strany ve vztahu šťastné, a pokud se jedná o zdravý vztah.

Bye singles: Restaurace v Barceloně zakazují návštěvníkům, aby seděli u stolu sami

by @eevelka

Nedá se tak 100% říct, že singles jsou šťastnější než lidé zadaní a naopak. Pravdou ale je, že někteří jsou bez vztahu mnohem spokojenější než v něm a navzdory nepochopení či stigma, vedou stejně plnohodnotné a zdravé životy jako lidé s romantickými partnery.

Pokud máš tedy pocit, že ti vztah brání v rozletu, nejsi v něm spokojený*á nebo máš pocit, že v něm musíš být, protože se to očekává, nezoufej. Single life je totiž vždycky option a bude přesně tak dobrý, jaký si ho uděláš.

Kam dál?👀

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Zdroje: time.com, buzzfeednews.com, goop.com, sciencedirect.com, forbes.com

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.