Dva roky ve střídavé covidové karanténě mírně osekaly okruh lidí, se kterými jsme v kontaktu. Teď, když se vše vrátilo do normálu, možná někteří z nás stojí před otázkou, zda nám pár blízkých přátel stačí, nebo bychom si měli rychle hledat nové a vyrovnat předcovidový stav. Co tvrdí Michal David všichni dobře víme, ale co na tuhle problematiku říká věda?
Poslední covidová léta vůbec nepřispěla budování přátelských vztahů. Nemohl/a sis jen tak zajít s kamarády na tradiční páteční pivo, zahrát si tenis nebo navštívit kino. Kontakt s přáteli tak upadal a některá přátelství se rozpadla úplně.
Třicet let zpět uvedla pouze 3 % Američanů, že nemá žádné blízké přátele, v roce 2021 se toto číslo vyšplhalo na 12 %. 13 % žen a 8 % mužů ve věku 30 až 49 let navíc uvádí, že během pandemie přišli o kontakt s většinou svých přátel.
V Čechách za poslední desítky let také klesá kontakt s přáteli a rodinou. V roce 2006 se se svými blízkymi denně viděla skoro čtvrtina Čechů, o deset let později to bylo už jen 14 %. Klesající trend tak bezpochyby podpořila i pandemie covidu-19.
Je špatně, že se stále míň a míň vídáme s rodinou a přáteli? Podle analýzy z roku 2010 je osamělost pro fyzické zdraví člověka stejně škodlivá jako vykouření patnácti cigaret denně. Pokud chce člověk předejít těmto negativním dopadům, měl by mít ve svém životě alespoň jednu důležitou osobu – ať už je to partner, rodič, přítel, nebo někdo jiný, tvrdí Jeffrey Hall, profesor komunikačních studií na University of Kansas.
Jaký je ale správný počet přátel, který by měl člověk mít? Nejznámější teorií o této problematice je teorie známá jako Dunbarovo číslo. Britský psycholog a antropolog Robin Dunbar tvrdí, že lidé jsou schopni udržovat přibližně 150 spojení najednou. To zahrnuje okruh pěti až šesti blízkých přátel.
Další studie ukazují, že lidé, kteří mají ve svém životě šest nebo více přátel, se po celý život těší lepšímu zdravotnímu stavu.
Jak ale poznám, že ve svém životě potřebuji víc kamarádů? Psycholožka Marisa Franco doporučuje začít s poměrně jednoduchou otázkou: Cítím se osaměle? Pravidelnou osamělost bychom podle ní měli brát jako určitý druh poplašného signálu. 4 z 10 Čechů se teď začali cítit osaměleji než před pandemíí. V Americe zažil během pandemie vážnou osamělost každý třetí.
S přibývajícím věkem je také stále těžší a těžší navazovat nová přátelství, jelikož lidé méně věří novým lidem ve svém životě. Marisa Franco tvrdí, že je snazší začít obnovovat staré vztahy. Pro naše zdraví však nemusí být nejlepší vracet se k lidem, kteří jsou nespolehliví, kritičtí nebo se nám z jiných důvodů v minulosti dostávali pod kůži a přátelství následně ztroskotalo.
Dr. Hall ale dodává, že ne pro každého je nutnost najít si okruh 3 až 6 blízkých přátel a že finální číslo ideálního počtu kamarádů také ovlivňuje naše aktuální situace a vytíženost.