Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Lidé se obrací proti Taylor Swift a dalším celebritám kvůli klimatu. This is why

Taylor Swift si může na poličce vystavit Grammy. A podle řady lidí i anticenu za ochranu životního prostředí. Naštěstí pro ni, bohužel pro planetu - není jediná.

Taylor Swift je dlouhodobě kritizována organizacemi zabývajícími se klimatickou krizí za její neekologické chování, a to především kvůli častému využívání soukromého tryskáče jako dopravního prostředku i na lety trvající pár desítek minut.

Grammys 2024: Taylor Swift se zapisuje do historie, Miley Cyrus vyhrává své první ocenění

by @martinastrel

Such a traveller

Už v červenci roku 2022 označila společnost Yard, která se zabývá marketingem udržitelnosti, zpěvačku za celebritu s největšími emisemi CO2 při využívání soukromých tryskáčů. Za první polovinu tohoto roku strávila Taylor Swift na palubě private jetu asi 382 hodin, absolvovala celkem 170 cest a vyprodukovala tak více než osm tisíc tun emisí. Běžný člověk přitom vyprodukuje v průměru šest až osm tun emisí CO2 za celý rok.

Po zveřejnění žebříčku se na tehdejším Twitteru a dalších sociálních sítích strhl hate na bezohledné chování zpěvačky. Internet zaplavily memes a vtipné komentáře, že si zpěvačka létá i do sámošky pro mléko.

O rok a půl později a o pár desetin stupně Celsia tepleji můžeme tyhle memes na sítě postovat zas.

Zpěvačka se dostala kvůli častým soukromým letům opět pod drobnohled po tom, co začala chodit s hvězdou NFL Travisem Kelcem. Ve snaze balancovat osobní život a hudební kariéru nalétá soukromým tryskáčem tisíce kilometrů mezi koncerty a fotbalovými utkáními sportovce.

Super Bowl 2024: Pohádka Taylor Swift a Travise Kelceho se šťastným koncem

by @adamsmetak_

To dokládá také účet na síti X @SwiftJetNextDay studenta Jacka Sweeneyho, který je známý pro své trackování letadel vysoce postavených osobností, a na kterého teď Swift za jeho koníček posílá právníky. Jen za tři měsíce vztahu s fotbalistou vyprodukovala Swift cestováním podle odhadů 138 tun CO2, uvedl Newsweek.

Let na nedávný Superbowl v Las Vegas, na který zpěvačka letěla těsně po jejím koncertě z japonského Tokia, sledovalo online 32 tisíc lidí. Nemálo z nich upozornilo na masivní uhlíkovou stopu, kterou takový let zanechá.

Does it even matter?

Well, it does. Soukromá letadla jsou z hlediska dopadu na životní prostředí považována za jeden z vůbec nejhorších druhů dopravy. Podle studie High Flyers z roku 2023 vypouští soukromá letadla desetkrát více škodlivin na osobu než ta komerční. Jedno procento lidí je odpovědno za polovinu všech emisí CO2 způsobených letadly. Od začátku pandemie vzrostlo využití soukromých tryskáčů o pětinu.

V důsledku emisí 1 % nejbohatších lidí může v příštích desetiletích zemřít na horko 1,3 milionu osob

by @eevelka

All eyes on Taylor, unfairly

Obrovská pozornost směřující na Taylor Swift je pochopitelná, lidé i média sledují každý její krok. Podle již zmíněné studie je ale typickým vlastníkem private jetu muž okolo padesátky pohybující se v odvětví bankovnictví, finančnictví a prodeje nemovitostí. Neměli bychom na ně proto při debatách o poškozování planety private jety zapomínat. Ani na zmíněný Superbowl neletěla Taylor Swift private jetem jako jediná. Po skončení zápasu z Las Vegas postupně odletělo přes pět set soukromých letadel.

Mezi dalšími celebritami v žebříku společnosti Yard jsou boxer Floyd Mayweather s rekordně nejkratším desetiminutovým letem, Jay-Z, Steven Spielberg nebo Kim Kardashian. S private jety létají také třeba Jeff Bezos, Elon Musk nebo Bill Gates.

Přehlídka důsledků klimatické krize: Kanada bojuje s lesními požáry i silnými povodněmi

by @eevelka

So why is Taylor the monster?

Taylor Swift rozhodně není jediným a největším viníkem zvyšující se globální teploty a postupující klimatické krize. Uživatelé private jetů jsou jen velmi malým dílkem skládačky. Celebrity jsou ale trendsettery, nastavují sociální normy, nesou společenskou odpovědnost za své chování a mají vliv na své publikum. Důkazem je například 35 tisíc nově zaregistrovaných voličů a voliček u amerických voleb po Taylořině instagramovém postu, který se události týkal.

Swift could course-correct by blatantly speaking about the climate crisis, promoting sustainable initiatives or donating proceeds of her concerts to environmental organisations.
- Leah Thomas, autor knihy The Intersectional Environmentalist pro BBC

Shein vzal influencery do falešné továrny, aby vyvrátil tvrzení o pracovních podmínkách

by @honza_vhrlk

Stále více zemí chce zavést ekocidu jako trestný čin s náležitými tresty

by @eevelka