Kromě bohužel už obvyklých lesních požárů bojuje letos Kanada s dalším následkem klimatické krize – povodněmi. V Novém Skotsku už mají na svědomí dva lidské životy a je možné, že číslo poroste.
Kanadu trápí lesní požáry poměrně pravidelně: za posledních několik let se bez nich neobešlo ani jedno léto a města zahalená silným kouřem a oranžovým pláštěm nejsou v zemi raritou. Podle vědců vytváří člověkem způsobená klimatická krize v Severní Americe ideální podmínky pro stále se prodlužující a ničivější období požárů, které nyní trvá běžně i do října a se kterým už ani kanadští hasiči kvůli jeho rozsahu na mnoha místech nebojují.
Podle údajů vládní databáze byla už v letošním roce napříč Kanadou spálena plocha o rozloze větší než 115 tisíc kilometrů čtverečních – jen pro představu, Česká republika má necelých 80 tisíc kilometrů čtverečních. Každým dnem přitom číslo roste, v Kanadě je momentálně totiž přes tisíc aktivních požárů a většina z nich je mimo kontrolu hasičů. Ti se snaží situaci zachraňovat na hustě obydlených místech, tak, aby muselo být co nejméně lidí evakuováno ze svých domovů, s nekontrolovatelnými a rozsáhlými požáry na volných prostranstvích ale mohou udělat jen velmi málo.
Kromě toho, že jsou některé požáry tak velké, že nejdou zkrotit, znamenají pro záchranné složky také vysoké nebezpečí. Při boji se současnými požáry přišli jen před pár dny o život už dva nasazení hasiči, kteří se tak stali prvními zesnulými kanadskými hasiči od roku 2020. O život přišel také pilot vrtulníku, který hasil oheň na severu provincie Alberta a havaroval.
Lesní požáry už jsou sice v Kanadě (bohužel) obvyklé, letos ale dosahují rekordní ničivosti i rozsahu. Vedle nich se navíc země potýká s dalším následkem klimatické krize – s povodněmi. Ty v posledních dnech trápí především západ Kanady a provincii Nové Skotsko s jeho hlavním městem Halifaxem. Od pátku tam bouřky poničily velké množství infrastruktury a podle posledních informací si už vyžádaly i dvě oběti na životech, přičemž další dva lidé se pohřešují. V provincii přitom napadlo jen za jediný den až 25 centimetrů srážek, což je množství, které obvykle spadne za přibližně tři měsíce.
Zdroje: ČTK, CIFFC, Al Jazeera