Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Přehlídka důsledků klimatické krize: Kanada bojuje s lesními požáry i silnými povodněmi

Kromě bohužel už obvyklých lesních požárů bojuje letos Kanada s dalším následkem klimatické krize – povodněmi. V Novém Skotsku už mají na svědomí dva lidské životy a je možné, že číslo poroste.

Kanadu trápí lesní požáry poměrně pravidelně: za posledních několik let se bez nich neobešlo ani jedno léto a města zahalená silným kouřem a oranžovým pláštěm nejsou v zemi raritou. Podle vědců vytváří člověkem způsobená klimatická krize v Severní Americe ideální podmínky pro stále se prodlužující a ničivější období požárů, které nyní trvá běžně i do října a se kterým už ani kanadští hasiči kvůli jeho rozsahu na mnoha místech nebojují.

Podle údajů vládní databáze byla už v letošním roce napříč Kanadou spálena plocha o rozloze větší než 115 tisíc kilometrů čtverečních – jen pro představu, Česká republika má necelých 80 tisíc kilometrů čtverečních. Každým dnem přitom číslo roste, v Kanadě je momentálně totiž přes tisíc aktivních požárů a většina z nich je mimo kontrolu hasičů. Ti se snaží situaci zachraňovat na hustě obydlených místech, tak, aby muselo být co nejméně lidí evakuováno ze svých domovů, s nekontrolovatelnými a rozsáhlými požáry na volných prostranstvích ale mohou udělat jen velmi málo.

Kvalita ovzduší v New Yorku zůstává riziková kvůli ničivým požárům v Kanadě

@markysuch

Kromě toho, že jsou některé požáry tak velké, že nejdou zkrotit, znamenají pro záchranné složky také vysoké nebezpečí. Při boji se současnými požáry přišli jen před pár dny o život už dva nasazení hasiči, kteří se tak stali prvními zesnulými kanadskými hasiči od roku 2020. O život přišel také pilot vrtulníku, který hasil oheň na severu provincie Alberta a havaroval.

Lesní požáry už jsou sice v Kanadě (bohužel) obvyklé, letos ale dosahují rekordní ničivosti i rozsahu. Vedle nich se navíc země potýká s dalším následkem klimatické krize – s povodněmi. Ty v posledních dnech trápí především západ Kanady a provincii Nové Skotsko s jeho hlavním městem Halifaxem. Od pátku tam bouřky poničily velké množství infrastruktury a podle posledních informací si už vyžádaly i dvě oběti na životech, přičemž další dva lidé se pohřešují. V provincii přitom napadlo jen za jediný den až 25 centimetrů srážek, což je množství, které obvykle spadne za přibližně tři měsíce.

Zdroje: ČTK, CIFFC, Al Jazeera