Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Swing states: 7 států, které drží klíč k Oválné pracovně Bílého domu a nejspíš rozhodnou o vítězi amerických voleb

K úterním prezidentským volbám má právo přijít téměř 187 milionů amerických občanů a občanek, přičemž volební účast při minulých volbách byla 66 procent. I přesto se v titulcích médií píše, že o vítězi voleb rozhodne jen 7 amerických států a jen stovky tisíc lidí. Jak je to možné?

Co jsou to swing states?

Pro správné pochopení swing states si dejme nejdříve rychlý exkurz do volebního systému Spojených států, který se od toho našeho v mnohém značně liší.

O vítězi prezidentských voleb nerozhodne jen celkový počet jednotlivých hlasů občanů a občanek, ale i hlasy tzv. volitelů a volitelek. To jsou lidé, kteří zastupují jednotlivé státy či regiony a kteří na základě výsledků hlasování lidí dávají své hlasy pro jednoho či druhého kandidáta v druhém kole voleb.

Pro to, aby se stal kandidát prezidentem, potřebuje jich více než polovinu z 538 možných, tedy 270. Není proto důležité vyhrát ve většině států nebo dostat více občanských hlasů než protivník, ale získat si právě dostatečný počet volitelů a volitelek.

Vtip je totiž v tom, že má každý stát jiný počet volitelů podle toho, kolik lidí v něm žije. Nejvíce jich má Kalifornie (54) a Texas (40), proto jsou tyto státy jedny z těch klíčových a podle průzkumů i výsledků z minulých voleb lze očekávat, že Kalifornie připadne Harris a Texas Trumpovi. Také u ostatních států, které jsou již tradičně „modré“ či „červené“, jde podle odbornictva dobře předpokládat, který z kandidátů je získá a s čím mohou počítat, a díky jednoduchým počtům je to nyní téměř půl na půl.

Podrobněji o americkém volební systému:

Volby v USA přehledně: Co všechno o nich potřebuješ vědět?

@_00_3_12

Tradiční modrá nebo červená barva však neplatí u swing states. Při každých prezidentských volbách jsou státy, které jsou, jak název napovídá, jako na houpačce. Z jedné strany na druhou se tam přelévají hlasy pouhých desetitisíců voličů a voliček a výsledek je proto nejasný až do samotné volební noci. Oba prezidentští kandidáti také soustřeďují svou kampaň právě na tyto státy, protože kdo je získá, ten vyhraje.

V letošních volbách jde o Pensylvánii, Wisconsin, Michigan, Severní Karolínu, Georgii, Arizonu a Nevadu, a právě výsledky těchto států bude radno sledovat i při sčítání hlasů.

Na obrázku jsou šedě vybarveny právě swing states, u kterých jsou výsledky průzkumu velmi, velmi těsné. Zobrazené počty jsou aktuální k 3. listopadu.

Zdroj: 270 To Win, Project 538

Pensylvánie

Pensylvánii je často připisovaná největší důležitost, disponuje totiž 19 voliteli a volitelkami, což je nejvíce z letošních swing states. V roce 2016 získal stát Donald Trump, o čtyři roky později se však zbarvil do modra a zajistil Bidenovi 20 hlasů volitelů (letos se počet o jednoho volitele snížil).

Harris i Trump se o tento stát vší silou rvou a od poloviny července zde každý z nich absolvoval více než 50 veřejných vystoupení a s cílem potvrdit vítězství demokratů z předešlých voleb je spolu s Wisconsinem a Michiganem hlavním předmětem zájmu Harris.

Zároveň se jedná o stát, ve kterém Trump přežil červencový pokus o atentát a ve kterém Elon Musk pochybně rozdává peníze Trumpovým příznivcům.

Inflace zde v posledních letech rostla nejrychleji ze všech amerických států a obyvatelé tak pociťují tlak na růst životních nákladů, což se považuje za hlavní téma voleb v tomto státě.

Více o Elonu Muskovi a jeho roli v amerických volbách:

Může Elon Musk ovlivnit prezidentské volby v USA?

@heyfomo.cz

Wisconsin

Wisconsin disponuje 10 voliteli či volitelkami a v minulých volbách v roce 2020 připadl Bidenovi, v těch předešlých však velmi nečekaně Trumpovi - byl prvním republikánským kandidátem po 40 letech, který nerozhodný severovýchodní stát vyhrál.

Vliv na výsledek voleb by mohli mít ve Wisconsinu kandidáti třetích stran (ano, do voleb nekandidují pouze zástupci demokratů a republikánů, ale také politici nezávislých hnutí a stran), ti však mají běžně mizivou šanci na úspěch. Do letošních voleb ale původně kandidoval Robert F. Kennedy Jr., syn bývalého prezidenta Kennedyho. RFK Jr. z voleb odstoupil a svoji podporu následně vyjádřil Trumpovi.

Michigan

V Michiganu mohou získat kandidáti 15 hlasů volitelů a volitelek. V předešlých volbách zvítězil Biden, který se pak stal mnohým michiganským obyvatelům trnem v oku kvůli své podpoře Izraele ve válce v Gaze. Ve městech Detroit a Dearborn žije mnoho obyvatel s palestinským, libanonským a syrským původem, nebo vysoký počet obyvatel s arabským původem.

Nejasný postoj Harris a vyhýbání se odpovědím na otázky, které k ní směřují na téma války v Gaze, by ji mohlo poškodit - a protože se ve swing states hraje o nízké počty hlasů, na každém jednom záleží.

Hraje se o klima i další válečné konflikty, říká politolog. Proč by měla volba mezi Harris a Trumpem zajímat i tebe?

@anickadusicka__

Severní Karolína

Rurální stát tzv. slunečného pásu, který svému favoritovi nabízí 16 volitelů a volitelek a v předešlých volbách v něm zvítězil o pouhých 74 tisíc hlasů Donald Trump. I přesto v něj Trump doufá a uspořádal v něm svůj první venkovní volební meeting po červencovém atentátu.

Georgie

Stejně jako Severní Karolína nabízí Georgie svému 16 možných hlasů volitelů a volitelek. Stát připadnul v při minulých volbách Bidenovi i přes několik pokusů o ovlivňování voleb. Do jednoho z případů byl zapletený i sám Trump, v jednom z nich byl i odsouzen, ostatní stále probíhají.

Jedna třetina obyvatelstva Georgie je afroamerického původu a je jí připisováno vítězství Bidena při minulých volbách. V podporu černochů a černošek v tomto státě doufá i Harris, která zde udělala první zastávku jejího volebního turné.

Trump vs. Gen Z: Co si myslí o klimatické krizi, právech LGBTQ+ lidí nebo válce v Gaze?

@anickadusicka__

Arizona

Stát sousedící s Mexikem, v němž jsou nejzásadnějšími tématy migrace a přístup k potratům, zastupuje 11 volitelů a volitelek. Počet přistěhovalců se v době vládnoucí administrativy Biden-Harris zvýšil, na čemž staví Trump svoji ostrou kritiku jejich úřadu a snaží se tak obyvatele Arizony odradit od znovuzvolení demokratického kandidáta. Arizonští republikáni se také snaží opakovaně prosadit téměř úplný zákaz interrupcí, což ve státě vyvolává silné debaty a je to hlavní téma kandidatury Harris.

Nevada

Šestice volitelů a volitelek z Nevady v posledních několika volbách zahlasovala modře, letos však výsledek není tolik jasný. Ještě v době, kdy se boj o prezidentské křeslo odehrával mezi Bidenem a Trumpem, získal Trump v průzkumech veřejného mínění značný náskok před demokratem. Ten se snížil po tom, co se stala kandidátkou Harris.

Ve státě je početná latinskoamerická populace, na kterou se snaží mířit oba kandidáti. Trump voličům a voličkám státu, ve kterém je třetí nejvyšší nezaměstnanost z celých Spojených států, slibuje například plošné snížení daní, což údajně může být pro voliče a voličky lákadlem.

Harris vs. Gen Z: Co si myslí o klimatické krizi, právech LGBTQ+ lidí nebo válce v Gaze?

@anickadusicka__