Prezidentské volby ve Spojených státech se pomalu blíží. Tohle bys o nich měl*a vědět.
Americký volební rok je sice za půlkou, to hlavní nás ale ještě čeká.
Druhá prezidentská debata, 10. září - Důležitou součástí volebních kampaní jsou prezidentské debaty. V té první se 27. června utkali Joe Biden a Donald Trump, nadcházející debata ale zaznamená změny. Současný prezident z kandidatury v červenci odstoupil a místo něj se místa ujala viceprezidentka Kamala Harris. Ta se s Trumpem utká v druhé debatě 10. zářítelevize ABC.
Election day, 5. listopadu - Volby ve Spojených státech tradičně probíhají v úterý po prvním listopadovém pondělí, což letos připadá na 5. listopad.
Volba prezidenta sborem volitelů, 17. prosince - O volbě prezidenta nerozhodují jenom občané, ale i tzv. Electoral college, jejíž volba přichází na řadu až po sečtení hlasů voličů.
Oficiální vyhlášení výsledků, 6. ledna 2025
Inaugurace, 20. ledna 2025
Prezidentská volba ve Spojených státech není tak přímá jako třeba ta u nás. Prochází si dvěma koly, které bez sebe nemohou plně fungovat. V první vlně hlasují občané, kteří chodí k urnám s hlasovacím lístkem, na kterém zaškrtnou svého vybraného kandidáta. Nejedná se ale o přímou volbu, takže nezáleží na počtu občanských hlasů - všechno rozhodují až volitelé.
Electoral college se skládá z celkem 538 volitelů, kteří ale nejsou napříč státy rozděleni rovnoměrně. Každý stát má jiný počet zástupců, o kterém rozhoduje množství obyvatel, takže čím lidnatější stát je, tím víc má volitelů. Nejvíce jich mají Kalifornie a Texas, ve volbách jsou proto klíčové.
Volitelé pak prezidenta volí na základě občanských hlasů. Pokud například v Kalifornii bude většina lidí hlasovat pro Kamalu Harris, získá kandidátka všech 54 kalifornských volitelů. K vítězství musí kandidát získat alespoň 270 volitelských hlasů, není tedy tak důležité vyhrát ve většině států nebo dostat více občanských hlasů než protivník, ale získat si právě dostatečný počet volitelů.
K vítězství by teoreticky mohly stačit hlasy z 12 států s nejvyšším počtem volitelů ze všech 50. Příkladem jsou ale i volby z roku 2016, kdy v občanském hlasování Hillary Clinton převálcovala Donalda Trumpa o 2,9 milionu hlasů, kvůli nedostatečnému počtu voličských hlasů ale nakonec nevyhrála.
V případě, že ani jeden z kandidátů ve volbě nezíská většinu z 538 hlasů, vybírá prezidenta Sněmovna reprezentantů.
V letošních volbách se utkává bývalý prezident Donald Trump a nynější viceprezidentka Kamala Harris. Podle průzkumů by se jednalo o těsné volby i v případě Trump vs. Biden, a i když to stále platí, zdá se, že si Harris vede o něco lépe než současný prezident a pravděpodobně tak má větší šanci na vítězství než on. Vše nicméně naznačuje tomu, že volba příštího prezidenta Spojených států bude velice těsná a rozhodovat bude každý hlas.
Pozornost se pak zaměří především na tzv. swing states, jako je Nevada nebo Michigan, které nejsou silně demokratické nebo silně republikánské a výsledky voleb mohou nečekaně ovlivnit.