Listopadové volby ve Spojených státech se blíží a generace Z se stává stále silnější voličskou skupinou. Podle odhadů budou hlasy mladých lidí tvořit až jednu pětinu všech hlasů, což rozhodně není malý podíl a mohl by konečné výsledky znatelně ovlivnit. Jak se Kamala Harris dívá na témata, která mladé lidi zajímají nejvíce?
Generace Z je voličskou skupinou, na kterou se Kamala Harris soustřeďuje během celé své kampaně. Aktivně a progresivním způsobem řeší témata blízká Gen Z, ať se jedná o klimatickou změnu, nebo právo na interrupce. Ve svých projevech k mladým lidem i často promlouvá.
Klimatická změna a starost o životní prostředí je pro Gen Z důležitým tématem. Více než jedna třetina mladých amerických voličů a voliček uvedla, že bude hlasovat pro člověka, který má klimatickou krizi jako jednu z priorit své politické agendy, ukázala nedávná studie, které se zúčastnili lidé ve věku od 18 do 34 let zaregistrovaní k volbám ve státech Arizona, Georgia, Nevada, Severní Karolína a Pensylvánie.
Demokratická kandidátka a nynější viceprezidentka Kamala Harris dlouhodobě považuje klimatickou krizi za jednu z nejvýznamnějších celospolečenských výzev a existenční hrozbu, které by se Spojené státy měly urgentně postavit čelem. Už v roce 2019, kdy kandidovala spolu s nynějším prezidentem Bidenem na post viceprezidentky USA, navrhla klimatický plán, který volá po investicích do obnovitelných zdrojů energie, jako je solární či větrná energie, postizích znečišťovatelů i ochraně komunit zasažených klimatickou krizí.
Po nástupu Bidenovy administrativy je Harris součástí vlády, která podporuje řadu kroků ke zmírnění dopadů klimatické krize. Biden v roce 2021 opětovně podepsal Pařížskou dohodu o klimatu potom, co od ní Trump za svého prezidentství odstoupil, a spolu s Harris představil ambiciózní klimatický plán s cílem dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2050 a snížit emise o zhruba polovinu do roku 2030.
V roce 2022 pak Harris například oznámila, že budou státům poskytnuty dotace ve výši jedné miliardy dolarů na řešení projevů extrémního počasí, jako jsou povodně či extrémní horka, které jsou důsledkem změny klimatu.
Harris také spolu s Bidenem poskytuje státní dotace na výrobu elektromobilů a dalších zelených technologií.
Stojí však za to připomenout také slova politologa a odborníka na americkou domácí i zahraniční politiku, který v nedávném rozhovoru pro Heyfomo uvedl, že pro Harris či Bidena je však otázka podpory politik pro zmírnění dopadů klimatické krize více ekonomickou příležitostí než hlubokým ideologickým přesvědčením.
I přesto je ale zjevné, jakým směrem by se její administrativa v otázce klimatické krize a životního prostředí ubírala.
Harris se ve svých veřejných vyjádřeních a pracovních aktivitách dlouhodobě věnuje menšinám a je hlasitou podporovatelkou LGBTQ+ lidí. Už jako generální prokurátorka v Kalifornii se v začátcích své kariéry stavěla za stejnopohlavní manželství a podporovala právní kroky, které posílily ochranu LGBTQ+ lidí před diskriminací.
V takových postojích pokračuje i jako viceprezidentka. V roce 2021 podporovala schválení zákona Equality Act, který by přidal zákaz diskriminace na základě pohlaví, sexuální orientace či genderové identity v oblasti zaměstnání, bydlení, školství a veřejných služeb do zákona o občanských právech z roku 1964. Equality Act se však zatím prosadit nepodařilo.
Na videu je zachycená debata jí a nynějšího soudce s podporou Trumpa Bretta Kavanaugha v roce 2018.
Právo na interrupce je jedním z hlavních témat letošních prezidentských voleb a můžeme říct, že se jedná také o nejsilnější téma samotné Harris.
Od roku 2022 ostře kritizuje rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který zrušil právo na interrupci zajištěné rozhodnutím Roe v. Wade.
V letošním roce uspořádala Harris tour s názvem Fight for Reproductive Freedoms, v rámci které měla řadu přednášek a veřejných diskuzí na téma práva na interrupce. Jako jediná viceprezidentka také navštívila interrupční kliniku.
Administrativa Biden–Harris od svého začátku vládnutí usiluje o to, aby americký Kongres přijal rozsáhlejší legislativu týkající se kontroly zbraní. Označuje epidemii násilí páchaného střelnými zbraněmi za krizi veřejného zdraví. Kritizovala také snahy o vyzbrojení amerických vyučujících v reakci na časté střelby ve školách.
Sama Harris střelnou zbraň pro bezpečnostní účely vlastní, po zářijové debatě s protivníkem Donaldem Trumpem upřesnila, že se jedná o pistoli glock.
V době svého prokurátorství (okolo roku 2010) byla Harris proti legalizaci rekreačního užívání marihuany. V roce 2019 však představila senátní návrh zákona o federální dekriminalizaci marihuany, který tak ukázal její změnu názoru. Tu objasnila tvrzením, že marihuanu sama kouřila a její rekreační užívání bude nadále obhajovat.
V březnu letošního roku uvedla při debatě o možné legalizaci této drogy, že si myslí, že by za kouření marihuany nikdo neměl jít do vězení. Poukázala přitom na vysoké počty zatčených amerických občanů, především těch z afroamerické či latinskoamerické menšiny.
Spolu s Bidenem proto podporuje snahu o přeřazení marihuany na nižší úroveň v seznamu kontrolovaných látek.
Právě držení a užívání marihuany je jedním z mála témat, na kterém se spolu se svým protivníkem Trumpem shodnou.
Harris ostře odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a podporuje výraznou americkou pomoc Ukrajině, jak finanční, tak vojenskou. Na národním sjezdu Demokratické strany v srpnu prohlásila, že v případě vítězství v prezidentských volbách bude i nadále stát na straně Ukrajiny.
Opakovaně zdůrazňuje, že podpora východoevropského státu znamená také obhajobu demokratických hodnot. Harris se spolu s administrativou zasazuje o další sankce proti Rusku, především v oblasti energetiky a finančních trhů, a vyzývá další země, aby se připojily k sankcím a podpoře Ukrajiny.
V konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, při kterém bylo izraelskou armádou zavražděno podle oficiálních zdrojů více než 42 tisíc Palestinců a Palestinek včetně dětí, Kamala Harris podporuje právo Izraele na sebeobranu, ale také opakovaně vyjadřuje potřebu chránit životy civilistů a usilovat o mírové řešení konfliktu. Na otázky ohledně jejího postoje však Kamala odpovídá velmi neurčitě a snaží se své odpovědi stáčet na jiná témata. Podívej se na video:
Za svůj neurčitý postoj a nedostatečné odsouzení činů izraelské armády a jejích představitelů čelí Harris velké kritice, a to především z řad lidí z generace Z, která se o téma aktivně zajímá (na jaře letošního roku jsme mohli vidět rozsáhlé protesty na amerických univerzitách, které nekončí ani dnes).