Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Eva o studiích Fashion Marketingu na prestižní univerzitě UAL v Londýně

Eva, která se narodila v Praze, se rozhodla na studia odjet do Británie, kde získala bakalářský titul a nyní se nachází v posledním ročníku magisterského studia na programu MA Fashion Marketing na prestižní univerzitě v Londýně na UAL - London College of Fashion. Eva ti poví nejen o své cestě do zahraničí, ale také o tom, na co se připravit před stěhováním, co v Londýně nevynechat nebo jak získat pracovní zkušenosti a stáže v metropoli.

Proč ses rozhodla odejít do zahraničí, a proč sis zvolila právě Londýn?

Moje rozhodnutí vyjet bylo určitě ovlivněno mými rodiči, kteří mě aktivně, už od základní školy, vysílali na všemožné letní boardning schools do Genevy, Oxfordu nebo Cambridge. Stoprocentně ale netušili, že se mi zrovna v UK natolik zalíbí. Dalším opravdu důlěžitým aspektem bylo i to, že má nejlepší kamarádka se v té době také rozhodla studovat a přestěhovat se do Londýna.

Že bych chtěla odjet na studium do zahraničí, jsem se rozhodla na střední škole a aktivně jsem dělala vše pro to, abych to mohla uskutečnit. Testy z angličtiny, známky, výsledky u maturity a doporučení od profesorů – všechno jsem měla pod kontrolou. 

Unilink (Poradenské centrum pro vysokoškolské studium v zahraničí) mi zároveň hodně pomohl s výběrem školy. Upřednostnila jsem výběr oboru, který jsem chtěla, oproti všeobecnému rankingu univerzity – vybrala jsem si Middlesex University s oborem Advertising, Branding and PR, který se v té době na jiné univerzitě nevyučoval. 

Odjeď: Jak se přihlásit na univerzitu do zahraničí

@martinastrel

Na svých bakalářských studiích na Middlesex University jsi byla velice úspěšná. Povíš nám něco o své výhře v soutěži MDXcelerator, kde jsi vyhrála devět tisíc liber za svůj udržitelný fashion projekt?

Middlesex University je skvělá univerzita, která studentům, kteří vyjádří zájem,  otevírá spousty dveří.

JM Education Group

Když jsem byla ve třetím ročníku, tak škola společně s dalšími univerzitami vstoupila do soutěže MDXcelerator. MDXcelerator je program, který umožňuje vzdělávání studentům, kteří mají podnikatelský nápad (v podobě workshopů, masterclasses a 1:1 mentoringu s profesionály). Zakončuje se pitchem/prezentací začínajících podnikatelů společně s jejich business plánem před porotou plnou potenciálních sponzorů. Je to vlastně univerzitní varianta Shark Tanku. Při závěrečném pitchi každý soutěžící přesvědčuje sponzory, proč zrovna do něj a jeho nápadu se vyplatí investovat. To se mi povedlo s mým sustainable projektem. 

V tu dobu jsem aktivně prodávala thirfted oblečení z Londýna na Depopu a Vintedu. Převážně značková pánská saka a košile - celý můj sustainable MDXcelerator, projekt byl orientovaný kolem idey, že saka byla „preloved by London's finance men” a já jsem pak oblečení (ustřihla nebo nechala zkrátit/upravit) a prodávala je slečnám. Dál je prodávám, ale pro časovou náročnost si tento projekt odkládám na později. 

Jaké další zajímavé možnosti jsi při svých studiích Advertising, Branding a PR měla?

Celkovou výhodou UK univerzit je, že se poměrně aktivně podílejí i na zajištění mimoškolních aktivit.

Middlesex University se stará o nabitý studentský program a pomocí newsletteru informuje o nových příležitostech, které daný týden přináší. Jednou jsou to networkingové akce mezi katedrami, jindy například do školy přivádí „therapy dogs”, pro podpoření wellbeingu studentů při zkouškovém období. 

Independent.uk

Middlesex Univerzita se účastní Erasmu, společně s dalšími zajímavými i prestižními školami. Já jsem jej využila během COVIDu - umožnil mi jednoleté studium na Karlově Univerzitě (Marketingové komunikace & PR, FSV).

Při bakalářském studiu (s trochou time-managementu), je možné stíhat nabírání relevantních zkušeností mimo školu - v podobě stáže nebo práce. Škola má celé oddělení, které se soustředí na vypomáhání a přípravu excelentního CV i Cover letteru a zároveň studentům poskytuje kontakty na zajímavé firmy, které mohou proces hledání pracovních příležitostí urychlit.

Já jsem získala zkušenosti jako asistentka ve fashion studiu pro módní designérku Carli Pearson (major Anne Hathaway in Devil wears Prada moment) a později jako PR internistka pro módní značku Poster Girl.

Odjeď: Ema o životě a studiích Liberal Arts v Nizozemí

@martinastrel

Ty ses ale rozhodla ve vzdělávání pokračovat dále a zůstala jsi v Londýně. Dostala ses na nejlepší školu v Británii pro fashion, kde nyní studuješ Magistra Strategic Fashion Marketing. Jaký byl přihlašovací proces pro tak prestižní instituci?

Jsem z toho do teď nadšená! Přihlašovací proces byl poměrně rozsáhlý, měl 3 kola. 

Jako první jsem zaslala pouze potřebné dokumenty - potfolio, CV, několik průvodních textů i s návrhem na téma, které chci, aby bylo mým finálním magisterským projektem. 

V dalším kole jsem nahrála video, vysvětlující, proč by si univerzita měla vybrat právě mě. V posledním kole jsem byla pozvaná na interview s mou nynější profesorkou. 

Rozhodla ses ale nenastoupit a zaměřit se na pracovní zkušenosti, kterým se v Británii přikládá velká váha. Jak hodnotíš své rozhodnutí zpětně? A jaké pracovní zkušenosti jsi nabyla?

„Vzít si - či nevzít si gap year?” - Otázka, na kterou se snad každý student sám sebe, po určité době ptá - obzvlášť po ukončení delší části studia. 

Já jsem za svůj gap year moc ráda. Jeden rok mimo školu mi dal možnost pracovně uplatnit přesně to, co jsem se naučila ve svém bakalářském studiu (branding) a zároveň možnost získat další relevantní zkušenosti v módním průmyslu v Londýně na Institu Marangoni (Fashion Styling & Image, short-course).

Současně mé rozhodnutí šlo v ruku v ruce s přijímacími požadavky UAL magisterského studia - nárokované bohaté pracovní zkušenosti.

Můžeš nám přiblížit tvůj běžný den magisterského studenta na LCF?

Můj běžný den začíná ráno, kolem 7 am, jezdím na LCF kampus, ve Stratfordu, což je na úplném okraji Londýna. Ráno většinou cvičím nebo dodělávám práci do školy z předešlého večera. 

Jedu do školy na první lecture, která většinou trvá hodinu a půl, mám pauzu, jdu pracovat do knihovny, mám další lecture a obědovou pauzu. Po obědě máme většinou semináře. Semináře, oproti lectures, jsou víc prakticky zaměřené a v menším počtu studentů, kde se všichni známe. V nich se většinou ihned aplikuje teorie, kterou jsme se naučili ráno v lectures. 

K večeru nám škola končí, a pokud nemám další práci v knihovně, tak vyrážím zpět domů.

Jak náročné je LCF akademicky? Jak probíhá zkouškové, a jak vypadá? Jsou to spíše praktické zkoušky, či eseje?

LCF je určitě nejvíce challenging škola, na které jsem kdy studovala, nejenom pro nároky, které škola na studenty má, ale zároveň envieronment, kteří si studenti sami vytváří dennodenně. 

V mém ročníku není student, kterému by bylo jedno, jaké má známky, nebo by mu stačilo pouze projít. Všichni chtějí dostávat nejlepší známky a mít nejlepší práce, nikdo se nespokojí s průměrným výkonem, nikdo nechce pouhý „pass”. Je to primárně kvůli tomu, z jakých podmínek většina studentů na školu přichází. 

V mém ročníku jsem poznala i slečny (na mém obrou je zhruba 85 % holek), které mi vyprávěly, že jejich rodiče pro to, aby ony měly možnost studovat v Londýně, přivedly do částečné finanční nejistoty. Nebo jiné případy, kdy někteří studenti jednoduše pocházejí z kultur, které mají už ve svém rodinném prostředí zabudovanou náturu excelovat a vzájemně soutěžit. 

Magisterské studium na LCF se skládá ze třech bloků. Dvě „zkoušková” období a na konci třetího bloku se odevzdává finální magisterská práce. 

Zkouškové období trvá jeden celý měsíc, v průběhu nejsou žádné vyučované hodiny (ani lectures, ani semináře). Nahrazují je 1:1 tutoriály - hodiny, kdy se vidí pouze student a profesor, soukromě se rozebírá pouze vaše práce a profesor vás navádí (v podobě feedbacku) k lepší známce. Na mém oboru nejsou žádné testy, v obou blocích se odevzdává mix delších esejí a kreativních prací - pokud práce splní očekávání (the grading system), pak se žák přesune do dalšího bloku.

Odjeď: Honza o studiu v Dubaji na prestižní britské univerzitě

@martinastrel

Jaké největší výhody vidíš ve studiích v zahraničí a přímo v britském vzdělávacím systému?

Největší výhody jsou:

  • vysoká kvalita studia 
  • velký výběr studijních oborů/předmětů (některé v ČR ani neexistují)
  • kulturní diverzita - studenti z celého světa
  • nabídka pracovních příležitostí
  • stimulující/konkurenční prostředí

O ŽIVOTĚ V LONDÝNĚ

Jaký byl samotný přesun do Londýna? Spousta lidí tvrdí, že je nebezpečný, a ne tak kouzelný jako z filmů. Jak na tebe působil v prvních týdnech vs nyní?

Přesun byl pro mě rychlý a jednoduchý, důležité věci jsem si přesunula letadlem, zbytek jsem si nechala zaslat v krabicích. Londýn mi stále přijde kouzelný, jenom musíte být na těch správných místech, haha.

Jaký byl proces hledání ubytování? Máš nějaké tipy, kde hledat a jaké oblasti jsou top pro studenty? Co se týče budgetu: jaký si raději připravit před odletem?

Z mojí zkušenosti je nejvýhodnější nechat se ubytovat na kolejích doporučených přímo univerzitou. Spolužáky a kamarády, které poznáš ve škole, můžeš tak jednoduše vidět i večer.

Určitě je důležité být finančně vybaven a nejlépe mít i nějakou rezervu. Většina studentského ubytování si nárokuje platbu na půl roku dopředu.

Co se týče lokality, je praktické bydlet blízko univerzity, kam docházíte. Ale bydlení na severo-západě je obecně bráno jako nejvíc bezpečné z celého Londýna. Mezi další oblíbené lokace pro studenty patří Shoreditch nebo Kings Cross.

Dá se Londýn vůbec udělat student-friendly, nebo je to nemožné?

Určitě - Londýn lze udělat student-friendly! Je sice dražší, ale na druhé straně všude, kde se pochlubíte studentskou kartičkou, dostanete slevy (restaurace, obchody i hromadná doprava). Zároveň město nabízí nespočet zajímavých, dobře placených pracovních pozic, které vyšší výdaje vyrovnávají. 

Máš nějaké holy grails místa, které by si doporučila v Londýně?

Mám dokonce celý seznam haha!

LAPTOP FRIENDLY KAVÁRNY:

JÍDLO/PITÍ:

 CVIČENÍ:

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA:

  1. TATE MODERN - Proslulá Londýnská galerie v bývalé elektrárně na břehu řeky Temže. 
  2. BOROUGH MARKET: Vyhlášený trh s potravinami nedaleko London Bridge.
  3. COLUMBIA ROAD FLOWER MARKET - Květinový trh s širokou nabídkou čerstvých rostlin.
  4. GALERIE SAATCHI: Přehlídka současného umění v Chelsea.

Odjeď: Václav o studiu práv na prestižní britské univerzitě

@martinastrel

Co bys poradila člověku, který se chystá přestěhovat do Londýna za studii? Jaké MUSTS za tebe musí vědět?

  • Přijeď připravený - Jak financially, tak s plánem, kde budeš bydlet, studovat, pracovat etc.
  • Diligently studuj - Obzvlášť, protože se za studijní neschopnost v UK tučně platí (doslova).
  • Nebuď zbytečně doma! - Ve městě se každý den něco zajímavého děje, je skoro hřích toho nevyužít.
  • Buď na sebe a své věci opatrný 
  • Zůstávej v kontaktu s rodinou a kamarády z ČR  :)

Doporučila by si čtenářům studium v zahraničí po tvé zkušenosti?

Ano, určitě, ano!

A jaké je studium ve Francii?👀

Odjeď: Jaké je studium na prestižní francouzské škole?

@martinastrel