Poté, co si Honza vyzkoušel semestr v Americe a obdržel český bakalářský titul, rozhodl se vydat na magisterská studia do Dubaje. O jeho cestě na prestižní britskou univerzitu sídlící v luxusním velkoměstě se můžeš dozvědět více už nyní.
Rubrika Odjeď se věnuje mladým Čechům, kteří se rozhodli vycestovat do zahraničí za studiem či prací a nyní se chtějí podělit o své zkušenosti. V rubrice a starších článcích najdeš i praktické rady ohledně škol v zahraničí, ubytování či běžném životě daleko od domova.
Honzo, představil by ses prosím našim čtenářům? Kde aktuálně studuješ a co za obor sis vybral?
Je mi 22 let a podnikám v několika oblastech, mimo jiné pomáhám mladým lidem s rozjetím jejich startupů a také pracuji v nezisku, kde se snažím změnit přístup české justice k nezletilým. Vystudoval jsem bakaláře na Newton University v Brně a během studia jsem si zkusil studovat i 6 měsíců v USA. Teď jsem na magisterském studiu Financial Management na University of Birmingham v Dubaji.
Proč právě Dubaj a University of Birmingham? Jak ses o škole dozvěděl?
Po pobytu v USA jsem věděl, že si nedokážu představit navazující studium v Česku a pro mě jako pro studenta financí dávalo větší smysl zahraničí. Jelikož se z Dubaje stává globální finanční centrum, což znamená mnoho pracovních příležitostí a samozřejmě lepší finanční ohodnocení, byla to pro mě jasná volba. Samotná univerzita mě oslovila především svojí praktičností výuky a příležitostmi, které v celém regionu nabízí. Mimo jiné je univerzita 84. nejlepší na světě.
Jak náročný byl přihlašovací proces na britskou univerzitu v Dubaji?
Na přihlášce jsem začal pracovat v prosinci a hned koncem ledna jsem byl podmínečně přijat. Samozřejmostí je jazyková zkouška nejméně na úrovni B2. Dále pak motivační dopis, životopis, doporučení od učitelů, ale i lidí z businessu. Hlavně u postgraduálu je kladen důraz jak na akademické, tak na profesní dovednosti.
Bakalářská studia jsi dokončil v Česku, zkušenost máš i ze semestru v Americe, jaký je za tebe největší rozdíl mezi britským/českým či americkým přístupem v hodinách a samotném studiu?
Dle mého názoru je největší rozdíl mezi českým a americkým školstvím. Vysoká škola v USA svým stylem výuky připomíná spíše střední školu v ČR. V USA je navíc kladen důraz na osobní rozvoj a sport. Nyní jsem v britském školství a zatím můžu říct, že studenta sice nečeká tolik úkolů jako v USA, ale například můj poslední assignment byl náročnější než celá moje bakalářská práce. Díky tomu jsem zjistil, co členství mojí univerzity v Russell Group opravdu znamená. Vzhledem k tomu, že uvažuji o doktorském studiu, jsou vyšší požadavky na kvalitu práce spíše výhodou.
Nabízí univerzita nějaké studentské spolky, aktivity či extra kurzy?
Na univerzitě máme mnoho spolků. Jako příklad mohu uvést Finance Society, kterého jsem členem. V rámci něho navštěvujeme mnoho zajímavých akcí. Největší událostí tohoto roku bude klimatická konference COP28. Dále spoluzakládám podnikatelský inkubátor pro studenty, kde budu své mladší spolužáky mentorovat.
Jak vypadá tvůj běžný studentský den v Dubaji?
Já si osobně rád přispím a od 10. hodiny jsem v univerzitní knihovně, kde se učím nebo pracuji. Zde trávím čas až do pozdního odpoledne, kdy mi začíná samotná výuka. Na kolej pak přicházím až okolo 10. večer. Po náročných 12 hodinách většinou posedím s kamarády u dýmky či deskovek. V rámci mentální hygieny si rád poslechnu audioknížku nebo podcast.
Pojďme se přesunout na život v Dubaji. Dá se Dubaj vůbec považovat za student-friendly město?
Náklady na život bych tu srovnal s Prahou, oproti tomu je zde typický studentský noční život o poznání dražší – pivo pod 300 Kč budeš hledat těžce. Na druhou stranu, kamarádi, co před Dubají studovali v Londýně, přiznali, že studentský život je zde podstatně levnější. I když je ale Dubaj známá svým luxusem, v centru je spoustu cenově dostupných míst. Naším oblíbeným místem, kde trávíme většinu nedělí, je Kite Beach, kde se můžeme zrelaxovat nebo si i zasportovat.
Jak je to s ubytováním v Dubaji a dopravou?
Cenově nejnáročnější je doprava domů do ČR. Z Prahy do Dubaje ale lítají i nízkonákladové společnosti, které nabízí i zpáteční letenku pod 10 tisíc Kč. Samotná doprava po Dubaji je poměrně levná, ale bez auta je člověk závislý na taxi nebo metru. Ohledně ubytování, já osobně bydlím na studentských kolejích, kde za měsíc zaplatím zhruba 13 tisíc Kč. Koleje jsou zde oproti těm českým opravdový luxus. Máme k dispozici střešní bazén, gym, domácí kino a gaming room.
Jak náročné je seznamování se s novými lidmi tvého věku v tak velkém městě?
V Dubaji jsem poznal tolik kultur jako snad nikde. Nejvíc času trávím v česko-slovenské komunitě nebo se svými spolužáky z Číny, Indie, Tunisu či Ruska. Rád bych taky vyvrátil předsudky o místních, kteří patří k těm nejvstřícnějším, které jsem kdy potkal. Oproti Američanům jsou více opravdoví.
Doporučil by jsi tedy univerzitu a život v Dubaji i ostatním? A jakou radu bys jim dal, pokud přemýšlí nad studiem v zahraničí?
Podle mě je Dubaj skvělé místo pro život ať už se jedná o kariéru, nebo volný čas. A přestože se Dubaj může jevit jako cenově nedostupná – opak je pravdou. Všem studium v zahraničí doporučuji. Získáš přátele po celém světě a obecně zkušenosti k nezaplacení.
Děkujeme Honzovi za sdílení zkušeností. Najdeš ho na IG jako @honza.pavelkaa, pokud by tě zajímalo o životě či studiu v Dubaji více.