Odjela jsem na rok do Francie studovat školu, na kterou jsem se vždy přála dostat. Jaká je realita? A splnila škola má očekávání? Vše o systému, SciencesPo a o tom, jak jsem se tam ocitla, se dočteš zde.
Ahoj, naši rubriku Odjeď už možná znáš. Já a Markét společně píšeme o studiu v zahraničí, kde obě žijeme a studujeme. Naše starší články si můžeš přečíst tady:
Dnes ti ale píšu sama za sebe, jelikož ti povím, jaké je studium na prestižní škole ve Francii, kde nyní studuji.
Bakaláře studuji v UK, ve Walesu na Aberystwyth univerzitě (možná znáš z The Crown). Studuji dvouobor International Relations and French language a zvolila jsem si ho na 4 roky. Třetí rok totiž musím povinně strávit ve francouzsky mluvící zemi, právě kvůli jazyku.
A nyní ten třetí rok nadešel a já se vydala do Francie. Do Štrasburku, kde jsem se dostala na vysněnou školu – SciencesPo.
Pokud nestuduješ mezinárodní vztahy nebo political science, nejspíš jsi o téhle instituci neslyšel/a. SciencesPo je ale vyhlášená, přední francouzská škola, právě pro tyto obory a humanitní vědy.
SciencesPo škol je víc po celé Francii. Ta nejvyhlášenější je samozřejmě v Paříži a pere se o přední místa společně s Harvardem a Oxfordem (ranking se každý rok lehce mění).
Sciences Po Strasbourg je vysoce výběrová škola v rámci univerzity a patří mezi prestižní francouzské Grandes Écoles (Ve Francii je grande école definována ministerstvem národního vzdělávání jako „Vysokoškolská instituce, která přijímá studenty na základě výběrových zkoušek a poskytuje odbornou přípravu na vysoké úrovni,“ a jako specializovaná a „vysoce výběrová“ – „école supérieure“).
Dostat se tedy na tuhle školu je pro studenty hodně náročné a samotné studium je zápřah hlavně v prvních dvou letech.
SciencesPo jsou známé pro své komplexní, obsáhlé kurikulum. Studenti zde absolvují náročné studium v oborech ekonomie, historie, jazykového práva, politologie a sociologie. Musí totiž umět od každého oboru něco a do toho studovat dva další jazyky. Třetí jazyk se ještě přidává v magisterském oboru (např: arabština).
Na institutu studuje přibližně 1 500 studentů, z toho přibližně 400 zahraničních studentů z celého světa. Přestože hlavním vyučovacím jazykem je francouzština, najdou se zde i předměty v angličtině, němčině nebo španělštině.
Jelikož je i má škola známá pro International Relations a Political Science, měly naše školy bilaterální smlouvy pro výměnu studentů. Abych se dostala do Štrasburku, musela jsem projít francouzským testem na úrovní B2 a mít všechny zkoušky z předchozích let splněné na co nejlepší průměr. A pak začalo papírování.
Nyní jsem tu už měsíc a svého rozhodnutí nelituji.
Pro mě je to oproti anglickému systému docela změna: Mít 10 předmětů každý semestr, jeden trvá vždy 2 až 3 hodiny, a škola končí kolem šesté až osmé hodiny večer. Pro mě šok, pro české studenty možná něco, co zažívají denně. Já mám hodiny ve francouzštině a pár i v angličtině. A tak je někdy těžší i samotná příprava na hodinu a opakování po hodině.
Každopádně mám radost, že můžu studovat i více okruhů jako právo, ekonomiku a nebo super kombo – economical law. 😅 Moje předměty jsou dost vyhraněné, a tak mám pocit, že o dané oblasti vím do hloubky. A jelikož je Štrasburk centrem mnoha EU institucí, mám šanci o nich studovat a často je navštěvovat či mít přednášky od lidí, co tam pracují.
Jako mezinárodní student mám také výhodu vybírat si předměty naskrz všemi ročníky. A tak nyní studuji i několik předmětů z master degree, které jsou sice challenging, ale extra zajímavé.
Tady se všichni učíme, naše knihovny jsou next level, takže mě tam nikdo nutit nemusí.
Pamatuji si, jak jsme se první týden bavili s kamarády, kam zajdeme v sobotu večer posedět. Naši francouzští kámoši se ale zhrozili, že přece v sobotu se musí opakovat a učit a není čas někde vysedávat. 😅 Jo... První týden školy. Pro nás international students je to možná o krapet lehčí nebo nemáme takové trauma z předchozích ročníků, které jsou údajně extrém. Každopádně hodiny máme všichni dohromady, semináře, group works a exams taky, bez rozdílu na jazyk nebo kde studujeme.
Co se mi ale líbí na celé škole nejvíce, je diverzita. Všichni studenti SciencesPo musí ve 3. ročníku odjet studovat do zahraničí na celý rok, ve 4. ročníku se vrací a začínají své masters degree (studium je zde na 5 let v kuse). A tak je tu každý otrkaný, všichni se baví se všemi a sdílí své zážitky ze světa. Moji international kamarádi, co jsou tady taky na rok, jsou z univerzit jako GeorgeTown nebo University of Chicago, což jsou úplně úžasné školy pro náš obor, a je super slyšet i o jejich zkušenostech, protože si toho navzájem můžeme hodně předat.
Pokud tě studium mezinárodních vztahů láká, Francie je na to dokonalé místo a podle mě docela přístupné. Dostat se sem můžeš na celé studium, nemusí to být jen rok. Pokud tě cokoliv zajímá, neboj se mi napsat do DMs @martinastrel.
O Štrasburku a životě mezinárodních studentů ve Francii ti více řekneme v příštím článku společně s Markét, která žila rok v Rennes.
Přidávám ti sem skvělý rozhovor o SciencesPo, kde se dozvíš, jaká je příprava nebo vstupní testy a co všechno studium obsahuje.