Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Biohacking jako cesta k celkové spokojenosti

Pokud jsi ještě neslyšel*a o biohackingu, nezoufej, od toho jsme tady my, abychom ti tuhle DIY biologii, díky které se budeš psychicky i fyzicky cítit mnohem lépe, vysvětlili. Jedná se totiž o absolutní game-changer a znát by ho měl úplně každý!

Taky máš občas pocit, že svému tělu pořádně nerozumíš? Spíš dlouho, ale stejně vstáváš unavený*á, své oblíbené sladkosti sis zakázal*a, ale stejně po nich toužíš a i přesto, že si pouštíš k učení lo-fi beats, soustředit se pořádně nemůžeš. Jak to tedy změnit? Odpovědí je takzvaný biohacking neboli DYI biologie!

Definicí pro biohacking je spousta, jednoduše se ale jedná o souhrn různých technik a metod, které pomáhají optimalizovat naše zdraví, výkon, kvalitu života i celkovou spokojenost. Biohacking může aplikovat v podstatě každý, kdo chce zlepšit kvalitu svého života a naučit se lépe vnímat fungování vlastního těla.

Autorka: Sylvie Micková

Na pozitivní účinky biohackingu se nyní rozhodla upozornit značka Snickers, a to ve spojení s novou a krémovější Snickers Creamy Smooth Peanut a průkopníkem biohackingu Honzou Vojtěchovským. Společně se věnují tomu, jak může člověk využít stres ve svůj prospěch – se začátkem akademického roku je ho totiž čím dál tím víc. Honza dal proto dohromady šest jednoduchých lifehacků pro ty, kteří chtějí s biohackingem začít.

Pravidelný spánek

Ano, ano, spánek nade vše! O jeho důležitosti snad ani nemusíme nic psát, věděl*a jsi ale, že pokud spíš méně než 7 hodin, dá se tvoje ráno přirovnat k probuzení s kocovinou? Spánek je zkrátka důležitou součástí našich životů, během níž se naše tělo vypořádává s nejrůznějšími opravnými procesy, a my bychom si ho tak měli dopřát na alespoň 8 hodin denně!

Zázračný lék jménem spánek

@dimitrapapadopoulu

Nutričně vyvážená strava

Že velkou část naší energie získáváme ze stravy, se ví už dávno. Nic ale není dobré přehánět. Stejně jako bychom se neměli stravovat jen průmyslově zpracovanými potravinami, držet se jen ovoce a zeleniny také není ideální. Nejlepší přístup je ten holistický – kdy z 80 % jíš nutričně vyváženou stravu a z 20 % si užíváš chvíle požitkářství, třeba se svou oblíbenou tyčinkou.

Snickers Creamy Smooth Peanut. Autorka: Sylvie Micková

Pravidelná aktivita

Znáš ten pocit euforie poté, co po hodině docvičíš ve fitku nebo doplaveš bazény? Sport a pravidelná aktivita významně přispívá k našemu wellbeingu – nejen tomu fyzickému, ale i psychickému. Je složité sport do nabitého školního a pracovního programu zařadit, i maličkosti se ale počítají. Zkus při příchodu domů místo výtahu použít schody a do práce se místo jízdy tramvají projít.

Správné dýchání ti pomůže při cvičení nebo se stresem. Jak na něj?

@annajermanov

Odpočinek

Víš, že vyučovací hodiny ve školách trvají 45 minut, protože lidský mozek se dokáže zhruba takovou dobu soustředit? Následuje přestávka tak, aby si náš mozek odpočinul a připravil se na další úsek učení. Takové střídání aktivity a odpočinku bychom měli praktikovat i v práci nebo při samostudiu. Pokud mozek zatěžujeme příliš, stejně nebude produktivní. Je tak lepší se 45 minut učit a dát si 15 minut pauzu, abychom byli schopni nové informace vstřebávat a následně si je zapamatovávat.

Čteš?
50%
Ano
50%
Ne

Get your sh*t together: Knížky, které ti možná změní pohled na svět

@dimitrapapadopoulu

Příroda

Určitě jsi už taky někdy měl*a nutkání utéct z města a schovat se mezi stromy, řekami a horami. Není divu – podle českého statistického úřadu bydlí celkem 70 % naší populace ve městech, což může být pro naši zdravou biologii vyčerpávající. Naopak pobyt v přírodě, minimalizace podnětů, zelená a modrá barva nebo třeba zpěv ptáků mají obrovský vliv na naše zdraví a silný imunitní systém. Nezapomínej proto na alespoň víkendové getaways, díky kterým na chvíli unikneš městskému ruchu a obklopíš se přírodou.

Příroda může zlepšit mentální i fyzické zdraví

@markysuch

Sociální kontakty

Být jen se sebou a čerpat energii z ticha je pro naši vnitřní pohodu sice prospěšné, občas je ale potřeba posílit i naše sociální kontakty a obklopit se správnými lidmi. Mezilidská komunikace totiž významně přispívá k míře empatie a sociální aktivity mohou posílit i naši důvěru v okolí. Udržuj tedy správný balanc.

Kde hledat fajn mimoškolní aktivity pro vysokoškoláky?

@anettt.h

A na závěr: nezapomínej, že je všechno povoleno, stačí naslouchat svému tělu!