Příroda je pro mnohé důležitou součástí každodenního života, jelikož nás udržuje v emocionální, psychické a fyzické pohodě. Jaké benefity pobyt v přírodě přináší?
Během pandemie spoustě lidí došlo, jak důležitou roli pro ně příroda hraje. Když byli zavření doma, začali pociťovat její absenci. Výzkum Mental Health Foundation zjistil, že trávit čas venku je jedním z klíčových faktorů, který lidem umožňuje vyrovnávat se se stresem.
K přírodě se ale nemusí vztahovat jenom parky, lesy, řeky, jezera, moře, pláže, ale také pokojové rostliny. Někteří experti dokonce tvrdí, že i sledování dokumentů o přírodě je dobré pro naše duševní zdraví.
Jedny z hlavních prostředků k tomu, aby se člověk cítil lépe jak psychicky, tak fyzicky, jsou čerstvý vzduch a pohyb. To jsou také věci, které člověk pobytem v přírodě načerpává.
Je dokázáno, že na lidi působí uklidňujícím účinkem například šum vody, šum stromů, ptačí zpěv nebo vůně rostlin. Podle výzkumu Mental Health Foundation jsou lidé, kteří jsou více spjatí s přírodou, spokojenější a šťastnější. Příroda totiž vytváří spoustu pozitivních emocí, jako je klid, radost a kreativita. Může také usnadnit koncentraci.
Častý pobyt v přírodě je podle nich také spojen s nižší úrovní špatného duševního zdraví, zejména co se týče deprese a úzkostí.
Pobyt v přírodě snižuje hněv, strach a stres. Naopak zvyšuje příjemné pocity. Jedním z efektů je totiž i snížení krevního tlaku, srdeční frekvence, svalového napětí a produkce stresových hormonů. Příroda navíc pomáhá vyrovnat se s bolestí. Lékař Roger Ulrich provedl studii pacientů, kteří podstoupili operaci žlučníku. Polovina měla po operaci výhled na stromy a polovina měla výhled na zeď. Podle Ulricha pacienti s pohledem na stromy lépe snášeli bolest.
Tak vyraz na procházku do přírody a užij si každý moment!