Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Správné dýchání ti pomůže při cvičení nebo se stresem. Jak na něj?

Způsob, jakým dýcháme, ovlivňuje více věcí, než by sis mohl/a myslet. Třeba naši fyzičku, tvorbu svalů či psychiku.

Začni trénovat své dýchání!

Správné dýchání není jen klíčem k efektivnějšímu cvičení, ale i ke správnému fungování našeho těla. Možná si říkáš, že dýchat přece umí každý, ale budeš se divit – i za tím stojí nějaká ta věda a různé techniky. Naučit se správnému dýchání ti jen prospěje. Můžeš tak ovlivnit spoustu věcí, ať už tvorbu svalstva v těle, fyzičku, nebo stres.

Ze začátku to pro tebe možná nebude snadné, začni proto zvolna a vyčleň si pár minut na několik jednoduchých dechových cvičení denně. Pokud jsi hodně ve stresu, zkus si během dne nastavit několik budíků nebo upomínek, aby ses věnoval/a alespoň pět minut tělu. Věř mi, při stresových situacích ti to může hodně pomoci.

Get fit: Začni!

@luciezicklerova

Jaká cvičení můžeš zkusit?

První cvičení se týká dýchání do břicha. To můžeš praktikovat doma vleže nebo vsedě nebo kdekoliv jinde, kde je ti to příjemné. Tvůj hlavní cíl je soustředit dech do břicha, ne do hrudníku, jak jsme většinou zvyklí. Aby sis pomohl/a, dej jednu ruku na hrudník a druhou na břicho a vnímej, jak se místa s nádechy a výdechy pohybují. Snaž se dýchat zvolna, pomalu a mít co nejdelší nádech. Ten poté pár sekund v břiše podrž a následně vydechni pusou. Opakovat to můžeš třeba celých pět minut.

Další dobrá praktika je tzv. dýchání po pěti sekundách. Pět vteřin se nadechuj, pět vteřin zadrž dech, pět vteřin vydechuj a posledních pět vteřin znovu zadrž dech před dalším nádechem. Tuhle praktiku můžeš zkoušet kdekoliv, měla by ti přinést lepší soustředění a klid.

Wellbeing věci, které zlepšily můj život k lepšímu

@adelakutilova

Dech vs. cvičení

Správné dýchání při cvičení může být těžší, jelikož to není jediná věc, na kterou se v danou chvíli soustředíš. Ale pokud se ho naučíš správně ovládat, může ti hodně pomoci.

I tady platí jednoduché pravidlo – nádech nosem, výdech pusou. Kdy se při cviku nadechovat a kdy vdechovat je taky důležité, proto je fajn cvičit s někým, kdo ví co dělá, a to především, když teprve začínáš.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.