Americký senát letos na jaře schválil zákon, který má přimět majitele TikToku, aby jej prodali nebo stáhli z amerického trhu. Teď je zákaz na spadnutí.
Američtí politici a političky dali TikToku jasné ultimátum - buď do 19. ledna svou platformu prodá, nebo v USA skončí. Na vyřešení měla sociální síť několik měsíců, během kterých proběhlo i slyšení u Washingtonského odvolacího soudu, kde svoje argumenty představil TikTok a ministerstvo spravedlnosti.
Zástupci sociální sítě argumentovali porušováním Prvního dodatku Ústavy USA o svobodě slova. Ministerstvo zase vazbami platformy na čínskou komunistickou stranou a s tím spojenými bezpečnostními riziky, ale i návykovostí sociální sítě.
Vlastník TikToku, společnost ByteDance, se proti zákonu odvolala.Odvolací soud pro okres Kolumbie ale žádost před pár dny zamítl a potvrdil, že ultimátum vydané do 19. ledna platí.
Zástupci TikToku se ale obrátili na Nejvyšší soud, který bude mít poslední slovo. V pondělí 18. prosince uvedl, že případ projedná a vyhradil si k tomu prostor v první polovině ledna. Je tedy pravděpodobné, že rozhodnutí vydá ještě před banem, který má přijít 19. ledna.
Důležitým hráčem je v celé kauze i Donald Trump, který má v rukou divokou kartu. Zákaz může o tři měsíce posunout. Ve svém prvním prezidentském období se platformu snažil zakázat, v poslední době ale svůj postoj významně změnil. Pravděpodobně, protože se ukázalo, že TikTok je užitečný politický nástroj. Trump ale oficiálně zaujme prezidentskou pozici až 20. ledna, den po rozhodnutí ultimáta. A do té doby bude zřejmě už jasno díky Nejvyššímu soudu.
Celý případ nemá žádný precedens a výsledek může potenciálně přeformovat vládní pravomoci ve vztahu k projevu na platformách vlastněných zahraničními společnostmi, a s tím může i ovlivnit budoucnost dalších sociálních sítí. Platformu navíc v USA využívá 170 milionů lidí, ať už pro zábavu, nebo pro živobytí.
Proč se vlastně Američani snaží TikTok zakázat se dozvíš v těhle článcích: