TikTok má v USA dlouhodobý problém. O co teď bojuje u soudu?
Senát v USA v dubnu letošního roku schválil zákon, který má přimět majitele TikToku, aby jej prodali nebo stáhli z amerického trhu.
Politikům a političkám na sociální síti vadí dopady na uživatele a uživatelky a únik dat, jako hlavní hrozbu ale vnímají čínského vlastníka ByteDance. Senátor Mark Warner se tehdy nechal slyšet, že je rizikové komunistické straně poskytovat tak mocný propagandistický nástroj.
Trnem v oku je pro vládu USA spojení TikToku s Čínou. Kvůli tomu zpovídal Senát šéfa platformy Shou Zi Chewa už dvakrát, kdy na něj padala řada otázek ohledně jeho vazeb na Čínu.
Na otázku od senátora Cottona, jestli Chew je nebo byl součástí čínské komunistické strany, šéf TikToku odpověděl, že je ze Singapuru, tím pádem nemá s Čínou nic společného. Stejné odpovědi Kongresu poskytl i při prvním slyšení, nicméně velká míra nedůvěry vůči mateřské společnosti TikToku ByteDance stále panuje.
TikTok měl několik měsíců na vyřešení ultimáta, proti kterému se silně ohradil. V pondělí 16. září proběhlo soudní slyšení u Washingtonského odvolacího soudu, kde svoje argumenty představil TikTok a ministerstvo spravedlnosti.
Jednali také o tom, zda zákaz aplikace porušuje První dodatek americké ústavy, tzv. First Amendment, za což ho žalují tři tvůrci (Talia Cadet, Paul Tran a Kiera Spann), kteří se slyšení také účastnili. Jak soudci rozhodnou ale není vůbec jasné, především protože případ nemá žádný precedens.
I to na situaci přidává na důležitosti, jelikož rozhodnutí může potenciálně přeformovat vládní pravomoci ve vztahu k projevu na všech platformách vlastněných zahraničními společnostmi, které jsou považovány za národní bezpečnostní riziko. Výsledek celého procesu tak může ovlivnit budoucnost dalších sociálních sítí.
Background, ve kterém se všechno odehrává, je pozoruhodný. Odehrává se na něm totiž velká část letošních prezidentských kampaní Kamaly Harris a Donalda Trumpa, kteří skrze ni oslovují především mladé voliče. Kamala Harris je doslova TikTok star.
Pro oba dva je TikTok v kampani nezanedbatelný, jelikož s jeho pomocí oslovují velké množství lidí, především videa na účtu Harris dosahují milionových zhlédnutí a mezi mladými lidmi z ní dělají ikonu. Dá se říct, že platforma je teď centrem obřích politických kampaní a využívá ji i Trump, který se zasazoval o její zákaz. Ukazuje to taky na to, jak integrální je TikTok v americké společnosti.
V zájmu politiků a političek tak zákaz zdánlivě není, další důvod, který hovoří v prospěch TikToku jsou miliardy dolarů, které tvůrci přináší do americké ekonomiky - jedná se totiž o celých 24 miliard dolarů z celkového HDP.
Budoucnost TikToku v USA je tak stále nejistá a závisí na rozhodnutí soudců Washingtonského odvolacího soudu. Pokud TikTok prohraje, bude muset najít do půlky ledna nového vlastníka nebo bude v USA kompletně zakázán.