Americký senát právě schválil zákon, díky kterému bude do roka vlastnit TikTok někdo jiný, nebo bude v USA zakázán.
Politici a političky, kteří chtěli zákaz TikToku prosadit, na to šli chytře. Podobný zákon prošel Sněmovnou už v březnu, ale zasekl se v Senátu. Tentokrát jej tedy senátorům a senátorkám poslali v balíčku s dalšími zákony, které zahrnují zahraniční pomoc Ukrajině, Izraeli a dalším spojencům USA. Ten byl schválen obratem a Biden prohlásil, že jej podepíše. TikTok teď čeká těžké období.
Politikům a političkám vadí nejen návykovost jeho algoritům, ale především vlastník, kterým je společnost ByteDance. Jde o čínskou firmu, kvůli čemuž panují obavy o možném zneužití osobních dat 170 milionů Američanů a Američanek, kteří TikTok používají.
TikTok se proti zákazu ohradil a ve svém prohlášení uvedl, že je „nešťastné“, aby politici a političky „využili zástěrku důležité zahraniční a humanitární pomoci k tomu, aby opět protlačili návrh zákona o zákazu, který by pošlapal právo na svobodu projevu 170 milionů Američanů, zničil 7 milionů podniků a zavřel platformu, která ročně přispívá americké ekonomice částkou 24 miliard dolarů“.
Podle právě schváleného zákona má TikTok devět měsícu na tom, aby se dohodl na svém prodeji. Lhůtu je možné prodloužit o tři měsíce.
Pokud se prodej nepodaří vyjednat, nebo se čínská strana rozhodně aplikaci neprodávat, dojde k jejímu zákazu v USA. Obchody s appkami, například ty, které provozuje Apple nebo Google, by pak čelily sankcím, pokud by TikTok nabízely. Aplikaci mají v telefonech už miliony lidí, ale neměly by přístup k aktualizacím.
TikTok se v minulosti nechal slyšet, že se v případě schválení tohoto zákona, bude se Spojenými státy soudit.
Naděje jsou malé. Čínská vláda se v minulosti ostře proti prodeji vymezila a vyhrožovala, že by mohl ohrozit její investice v zemi, společnost ByteDance by navíc musela konkurenci poskytnout svůj návykový algoritmus.
Prodej by navíc nejspíše vyšel na desítky miliard dolarů, na které dosáhnou jen konkurenční technologické firmy jako Meta nebo Googlu, kterým by ale nákup nejspíš nepovolil antimonopolní úřad.
Nejpravděpodobnější scénář je tedy zákaz TikToku v USA a soudní řízení, při kterém se rozhodne, zda nezasahuje do ústavních práv Američanů a Američanek.