Senátoři Spojených států zpovídali šéfy pěti největších sociálních sítí kvůli nedostatečné ochraně mladých uživatelů a uživatelek jejich aplikací.
Americký senát si ve středu pozval na výslech CEOs pěti největších sociálních sítí. Ředitelé Mety, TikToku, Snapchatu, Discordu a X vypovídali před Justičním výborem Senátu o nebezpečí, které jejich aplikace představují pro děti a mladistvé.
Tady je to hlavní, co na jednání zaznělo. 👇
Středeční jednání navazovalo na dřívější sezení senátu, kde si senátoři a senátorky vyslechli prohlášení expertů na dětskou bezpečnost a nebezpečí, které pro děti sociální sítě představují. CEOs „Velké pětky“ teď měli možnost uvést vlastní stránku příběhu.
Na vyhrocené slyšení se dostavily i rodiny dětí, které ve spojitosti se sociálním sítěmi spáchaly sebevraždu nebo se staly obětmi sexuálního obtěžování či kyberšikany. Přinesly s sebou i fotky svých dětí – jejich přítomnost jenom přidala už tak hutné atmosféře.
Mark Zuckerberg se během vyslýchání osobně omluvil poškozeným rodinám a následoval ho i Evan Spiegel, ředitel Snapchatu, prostřednictvím nějž si některé děti byly schopny pořídit nelegální drogy.
Pro řadu rodičů ale bylo na omluvy pozdě. „Nejsem spokojená s odpověďmi, které nám CEOs dávají," řekla Tammy Rodriguez, matka Seleny Rodriguez, která v 11 letech spáchala sebevraždu poté, co po ní uživatelé Instagramu a Snapchatu požadovali explicitní fotky a videa.
Senátoři a senátorky zpovídali social media velikány nejenom z konkrétních případů újmy spojené se sociálními médii, ale chtěli znát i strategie, kterými chtějí podobným věcem zabránit a učinit tak svoje platformy pro děti bezpečnější. Neustále tak vyskakovalo téma vlivu sociálních sítí na mentální zdraví a vývoj mladistvých. Podle Zuckerberga, ale neexistuje žádná spojitost, která by dokazovala negativní vliv sociálních sítí na člověka.
Existuje ale řada svědectví, podle nichž obsah na platformách není tak striktně kontrolovaný. Není těžké se dostat na škodlivý obsah, jako je glorifikace mentálních problémů, pro-ana kontent nebo vyloženě gore obsah zahrnující sebevraždy in real time. Především na TikToku, X nebo Discordu je tento obsah poměrně snadno dostupný.
S tím ostatně mají zkušenost i někteří z rodičů, kteří se na jednání dostavili.
Podle senátorů a senátorek nedělají CEOs pro bezpečí na svých platformách dostatek. Senátor Dick Durbin uvedl, že na vzrůstu sexuálního vykořisťování dětí nesou vinu právě technologie a social media společnosti se tomu nezvládají dostatečně bránit. Justiční výbor tak představil několik interních emailů Mety, ve kterých Zuckerberg odmítl nabrat více zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří by pracovali na zlepšování online bezpečnosti.
Zmíněná byla také řada návrhů zákonů, které by měly větší bezpečnost zaručit, například STOP CSAM Act, který navrhl senátor Durbin. Kdyby návrh prošel, mohly by oběti sexuálního násilí prováděného na sociálních médiiích zažalovat dané firmy nebo aplikace. K tomuto návrhu se vyjádřila i CEO X Linda Yaccarion, podle které X tento návrh podporuje.
CEO TikToku Shou Zi Chew už před Kongresem jednou vypovídal, podobně jako Mark Zuckerberg. Už tehdy na něj padala řada otázek ohledně jeho vazeb na Čínu a nevyhnul se jim ani tentokrát. Na otázku od senátora Cottona, jestli Chew je nebo byl součástí čínské komunistické strany, šéf TikToku odpověděl, že je ze Singapuru, tím pádem nemá s Čínou nic společného. Stejné odpovědi Kongresu poskytl i naposledy, ale míra nedůvěry v mateřskou společnost TikToku ByteDance se od minulého roku nesnížila.
Pokud ze slyšení něco vyšlo, tak jedoznačně to, že senátoři a senátorky Amerického Kongresu jsou schopní se shodnout alespoň na jedné věci - na negativních efektech technologií a sociálních médií na společnost. Jestli Kongresem ale projdou některé z navrhovaných legislativ na regulaci sociálních sítí, je nejasné.