Stávající prezident Spojených států Joe Biden oznámil, že nebude nadále usilovat o své znovuzvolení a vzdává se kandidatury do podzimních voleb. Kdo ho může nahradit?
V neděli 21. července večer odstoupil americký prezident Joe Biden z prezidentských voleb, které se budou konat letos 5. listopadu. K tomuto kroku ho především od nepovedené červnové debaty s volebním protějškem Donaldem Trumpem vyzývala část americké společnosti i někteří členové Demokratické strany. Vyvstává tedy otázka, kdo ho v kandidatuře na post prezidenta nahradí.
Joe Biden po oznámení o odstoupení na sociální síti X veřejně podpořil viceprezidentku Kamalu Harris, která později uvedla, že si prezidentovi podpory váží, hodlá nominaci získat, a následně udělat vše pro porážku exprezidenta Trumpa. O její případné kandidatuře však rozhodne až srpnový sjezd Demokratů. V dalších hodinách se jí dostalo podpory i od exprezidenta Billa Clintona, desítky guvernérů a kongresmanů a také od guvernérů Gavina Newsoma a Joshe Shapira, kteří jsou dalšími možnými nahrazujícími kandidáty.
Kamale Harris je 59 let a narodila se v Kalifornii. Její otec pochází z Jamajky a matka z Indie. Na univerzitách vystudovala politologii, právo a ekonomii a v začátcích své kariéry působila jako státní zástupkyně a později jako generální prokurátorka ve státu Kalifornie.
V roce 2016 se stala členkou amerického Senátu a od roku 2021 je viceprezidentkou Spojených států. Tato funkce jí přinesla řadu prvenství - stala se první ženou, první černoškou a první ženou s jihoasijskými kořeny, která post obsadila. Kamala Harris je označována jako liberální a středolevicová/levicová politička.
Témata, kterým se aktivně věnuje, jsou obecně sociální témata, migrace (především u jižní hranice země, kdy například ostře vystupovala proti migrační politice exprezidenta Trumpa), volební práva, práva menšin, přísnější kontrola zbraní a dlouhodobě prosazuje tzv. pro-choice politiku v otázce práva na interrupci. V posledních měsících často vystupuje v rámci kampaně Fight for Reproductive Freedoms.
Právě Kamalu Harris v minulých týdnech označovala zahraniční média za top choice ve vystřídání Bidena v kandidatuře a podle agentury AP si i většina demokratů myslí, že by byla dobrou prezidentkou. Podle průzkumů CBS News/You GoV z 18. července by však zatím s Trumpem prohrála o tři procentní body se 48 procenty (se statistickou chybou +- 2,7 procentního bodu). Průzkumy však byly provedeny v době, kdy byla otázka její kandidatury pouze hypotetická, výsledky proto nejsou tolik vypovídající.
Ačkoliv je Kamala Harris nejvíce skloňovaným jménem, dokud ji srpnový sjezd Demokratické strany nezvolí, nic není jisté. O post nového prezidenta či prezidentky USA by se tak podle mnohých médií mohli ucházet ještě tito lidé:
Newsom je kalifornský guvernér. V posledních letech si buduje pověst nejen v Kalifornii, ale v celých Spojených státech, je označovaný za „rising star“ demokratů, a snaží se vystupovat také v konzervativních médiích. Byl považován za možného kandidáta voleb v roce 2028. Ve své politice je liberální, zastává se práv LGBTQ+ menšin či práva na interrupci.
Známý a velmi oblíbený politik ve státě Pensylvánie, kterého je guvernérem. Na titulky celostátních novin se dostal díky dobře zvládnuté infrastrukturní situaci ve Filadelfii. Stejně jako u Newsoma se i u něj predikovala kandidatura na prezidenta v roce 2028.
Shapiro na svém Instagramu podpořil Kamalu Harris.
Guvernérka Michiganu a celostátně známá demokratka. Ve své politice je progresivní, podařilo se jí prosadit opatření v ochraně přístupu k interrupcím a snaží se o striktní bezpečnostní opatření v otázce držení zbraní. Při pandemii covidu-19 ostře kritizovala komunikaci situace Bílého domu v době úřadování Donalda Trumpa.
Guvernér státu Illinois a velký veřejný kritik exprezidenta Trumpa, díky čemuž je také celostátně známý. Je miliardář a podnikatel. Také on ve své funkci plní progresivní cíle demokratů v otázce kontroly zbraní. Ve své funkci ustanovil právo na interrupci a Illinois označil za bezpečný stát pro ženy z jiných států USA, ve kterých jsou interrupce zakázány.
Nynější ministr dopravy s ambicemi na prezidenta a jeden z prvních otevřeně gay zástupců na vysokých politických postech v USA. Je často označován ze jednoho z nejlepších řečníků Bidenovy administrativy. Veřejnost ho zná především díky vládní komunikaci některých zásadních dopravních událostí a válečného veterána se skvělým veřejným vystupováním.
Zdroje: ČTK, CBS News, BBC, Politico, The Guardian