Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TikTok musíte prodat, nebo jej zakážeme, schválil americký Kongres. Co se teď bude dít?

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu velkou většinou (352 pro a 62 proti) schválila návrh zákona, který má přimět společnost ByteDance, aby do 30. září prodala TikTok. Pokud tak neučiní, aplikace bude čelit celostátnímu zákazu. Legislativu musí ale ještě předtím schválit Senát a podepsat prezident.

Jaké bude mít zákon důsledky?

Legislativa vyžaduje, aby se společnost ByteDance, která sídlí v Pekingu, vzdala do 180 dnů vlastnictví aplikace TikTok. ByteDance je sice ze 60 procent vlastněna západními investory, američtí kritici ale upozorňují na to, že čínští zakladatelé mají díky silnějším hlasovacím právům nad společností kontrolu.

Kdo si koupí TikTok?

Odstoupení ByteDance od vlastnictví TikToku znamená, že bude muset aplikaci prodat. Jenže komu? Cenovka bude obrovská, TikTok jen v USA používá přes 170 milionů lidí. Dovolit si jej budou moci jen technologičtí giganti jako Microsoft, Google nebo Meta, ale ti se musí držet zákonů, které jim těžko dovolí tak masivní rozšíření jejich moci.

Pokud by společnost našla kupce, je možné, že by prodej nedovolila Čína, která byla ostře proti už v roce 2020, kdy se Amerika snažila ByteDance k prodeji TikToku donutit poprvé.

Co se stane, když se appku nepodaří prodat?

Pokud by k prodeji nedošlo, obchody s appkami, například ty, které provozuje Apple nebo Google, by čelily sankcím, pokud by TikTok nabízely. Aplikaci mají v telefonech už miliony lidí, ale neměli by přístup k aktualizacím.

Kdo stojí za zákazem TikToku v USA?

TikTok se ve Spojených státech snažil zakázat už Donald Trump v roce 2020. Reagoval tehdy na obavy o národní bezpečnost, na které v souvislostí s aplikací už dlouho upozorňovala FBI (Federální úřad pro vyšetřování). Podle tajných služeb má na vlastníka TikToku, společnost ByteDance, vliv Komunistická strana Číny. Trump nakonec ustoupil a prošlo jen rozhodnutí, že data amerických uživatelů a uživatelek bude hlídat společnost Oracle.

Bude TikTok zakázán? CEO Shou Zi Chew vypovídal před Kongresem

@kubakohout_

Bidenova administrativa pak v únoru 2023 appku zakázala všem federálním zaměstnanců a zaměstnankyním. V květnu se Montana stala prvním americkým státem, který zakázal TikTok, v listopadu toto rozhodnutí ale zvrátil soud.

Na snahy svých předchůdců a předchůdkyň teď navázali republikáni v čele s poslancem Mikem Gallagherem a Rajou Krishnamoorthim, podle kterých by mohla být aplikace ve Spojených státech zneužívána k ovlivňování veřejného mínění nebo dokonce ke špionáži, a proto se rozhodli ji zbavit čínského vlastnictví.

Výbor Sněmovny reprezentantů nicméně minulý týden dvoustranný zákon jednomyslně schválil a teď v přelomovém rozhodnutí legislativu podpořila i Sněmovna reprezentantů.

TikTok v prohlášení reaguje na varování před svou aplikací

@kubakohout_

Biden zákon podepíše, ale co Senát?

Legislativa teď poputuje do Senátu, kde zatím nepanuje jasná názorová shoda. Následně by zákon podepsal prezident Joe Biden. Ten svou podporu přislíbil dopředu.

Sám ale TikTok používá. 🤭

TikTok je podle NÚKIB bezpečnostní hrozbou, státní úřady jeho používání svým zaměstnancům zakazují

@eevelka

Jaké vyvolal zákon reakce?

Proti zákazu TikToku se staví někteří demokraté, kteří jej považují za zásah do svobody projevu. Jedním z nejhlasitějších je kongresman Jamaal Bowman, která je sám na TikToku aktivní, a který proti jeho zákazu uspořádal i protest.

Zdroj: Tasos Katopodis / Getty Images

Kromě demokratů ale vyslovili svůj nesouhlas se zákonem i mnozí američtí obyvatelé a obyvatelky. Ti na popud TikToku volali v posledních dnech svým zákonodárcům a zákonodárkyním a snažili se je přesvědčit, aby legislativu nepodpořili.

TikTok mobilizuje lidi v USA, aby zabránili zákazu aplikace v zemi

@eevelka

Zdroje: ČTK, Axios, The Washington Post, Forbes, Bloomberg, NBC News