Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TikTok mobilizuje lidi v USA, aby zabránili zákazu aplikace v zemi

Američani a Američanky volají svým zákonodárcům, aby projevili svůj nesouhlas s možným zákazem TikToku v zemi. O tom rozhodne Kongres, podle kterého čínské úřady aplikaci zneužívají ke shromáždění informací o jejím uživatelstvu.

Čínská sociální síť TikTok začala mobilizovat Američany a Američanky, aby protestovali u politického vedení země proti možnému zákazu její činnosti ve Spojených státech. Aplikace rozesílá upozornění, ve kterých na hrozbu zákazu upozorňuje a zároveň poskytuje danému uživateli či uživatelce kontakt na zákonodárce v jeho volebním obvodu. Dotyčný se tak může s poslancem či poslankyní telefonicky spojit a vyjádřit nesouhlas s předloženou legislativou.

Buď TikTok prodáte, nebo jej zakážeme

V americkém Kongresu leží připravený návrh zákona, který by mohl vyústit v kompletní zákaz TikToku v zemi. Dokument, který společně připravili demokraté a republikáni, by dal společnosti ByteDance necelých šest měsíců na to, aby se zřekla své kontroly nad aplikací. Pokud tak neučiní, bude TikTok, který má v zemi 170 milionů uživatelů a uživatelek, zakázán.

Bude TikTok zakázán? CEO Shou Zi Chew vypovídal před Kongresem

@kubakohout_

ByteDance je ze 60 procent vlastněna západními investory, čímž její představitelé také argumentují, američtí kritici ale upozorňují na to, že čínští zakladatelé mají díky silnějším hlasovacím právům nad společností kontrolu. TikTok je proto spojován i se samotnou Komunistickou stranou Číny a američtí politici a političky se obávají, že čínské úřady aplikaci zneužívají ke shromáždění informací o jejím uživatelstvu.

Zaměstnanci v Číně mají přístup k datům z aplikace, sdělil TikTok uživatelům v Evropě

@kubakohout_

Před TikTokem varují i české instituce

Spojené státy nejsou jediné, které možnou hrozbu TikToku a vliv čínských úřadů zvažují. Český NÚKIB, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, vydal v březnu loňského roku varování před instalací TikToku a jeho používáním, a to především pro instituce a soukromé firmy, které mají přístup ke kritickým informačním systémům. Podle úřadu je totiž kybernetická hrozba spojená s TikTokem až velmi pravděpodobná. V reakci na varování NÚKIBem začaly české státní úřady i některé soukromé firmy svým zaměstnancům TikTok zakazovat.

TikTok je podle NÚKIB bezpečnostní hrozbou, státní úřady jeho používání svým zaměstnancům zakazují

@eevelka

Kromě úřadů jednotlivých zemí, jako je kromě Česka i Norsko, Kanada nebo Velká Británie, zakázaly svým zaměstnancům a zaměstnankyním TikTok i některé organizace. Evropská unie tak učinila v březnu 2023 a v jejích šlépějích následovalo v dubnu NATO. Například v Indii nebo v Afghánistánu je aplikace zakázána úplně, nejen pro státní zaměstnance, ale i pro veřejnost.

Zákaz TikToku k březnu 2023. Zdroj: Independent