Někteří poslanci i soukromé firmy jsou ale na sociální síti i nadále aktivní.
NÚKIB, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, vydal nedávno varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok, a to především pro instituce a soukromé firmy, které mají přístup ke kritickým informačním systémům. Podle úřadu je kybernetická hrozba spojená s TikTokem až velmi pravděpodobná.
Podle zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2021 představuje Čínská lidová republika rostoucí zpravodajskou hrozbu, jelikož provádí rozsáhlé vlivové operace ve svůj prospěch a na úkor České republiky. Činnost čínských aktérů je přitom na českém území vysoká, stejně tak jako jejich aktivita v oblasti kybernetických útoků namířených proti České republice, Evropské unii i Severoatlantické alianci.
Shromážděné informace NÚKIBu naznačují, že TikTok rozsáhle sbírá uživatelská data, a to skrze například obsah soukromých konverzací, pravidelnou lokaci mobilního zařízení, přístup ke kontaktům nebo přístup ke kalendáři uživatele. Právě tato data může mít aplikace kvůli čínským zákonům povinnost předávat státním orgánům.
Po vydání varování NÚKIBem začaly české státní úřady i soukromé firmy svým zaměstnancům TikTok zakazovat, a to jak na mobilních zařízeních, tak na počítačích, a to nejen pracovních, ale i osobních, pokud jsou tedy zaměstnanci využívány k práci. Svůj účet na TikToku už zrušil například Úřad vlády, který ho podle mluvčího Smolky stejně nevyužíval. Varování pro své zaměstnance vydaly i Kancelář Senátu, jednotlivá ministerstva nebo instituce, které pod ně spadají. Zákaz používání TikToku na pracovních zařízeních platí také pro pracovníky Akademie věd ČR, polostátní energetickou společnost ČEZ nebo ČSOB – Československá obchodní banka.
Většina jednotlivců ale aplikaci TikTok nadále používá, a to včetně některých opozičních poslanců, jako je například Alena Schillerová nebo Andrej Babiš. Ti jsou na sociální síti pravidelně aktivní a své příspěvky přidávají na denní bázi.
Zdroje: NÚKIB, ČTK