Shou Zi Chew čelil před Kongresem spoustě nepříjemných dotazům. Jak historicky první slyšení s šéfem TikToku proběhlo a jaké z něj můžeme vyvodit závěry?
Generální ředitel společnosti TikTok Shou Zi Chew byl ve čtvrtek podroben více než čtyřhodinovému slyšení před americkým Kongresem. Otázky demokratů i republikánů byly neúprosné a nelítostné, přičemž míra nedůvěry a skepse vůči TikToku a jeho mateřské společnosti ByteDance byla více než nápadná.
Slyšení bylo vůbec prvním vystoupením šéfa TikToku před americkými zákonodárci a zároveň vzácným veřejným vystoupením čtyřicetiletého Chewa, který v době, kdy popularita této sociální sítě prudce stoupá, zůstává většinou stranou pozornosti.
Někteří američtí zákonodárci se obávají, že by čínská vláda mohla aplikaci využívat ke špehování amerických občanů, zatímco jiní vyjádřili obavy z dopadu, který by aplikace mohla mít na duševní zdraví mladých lidí.
Chew zdůraznil, že zatímco TikTok je vykreslen jako jediná hrozba pro online soukromí Američanů, problémy Spojených států s online soukromím jsou mnohem hlubší. Množství údajů o nákupních zvyklostech, historii prohlížení a poloze Američanů v reálném čase, které shromažďují webové stránky a mobilní aplikace, se kupuje a prodává na volném trhu v odvětví s obratem několika set miliard dolarů. Chew tvrdí, že kdyby čínská komunistická strana tyto údaje chtěla, mohla by jich získat obrovské množství, aniž by potřebovala TikTok odposlouchávat.
Rozruch kolem čínského vlastnictví TikToku pramení z obav, že by čínské zákony mohly umožnit autoritářské vládě požadovat nebo tajně získat přístup k citlivým údajům uživatelů nebo upravit algoritmy tak, aby zkreslovaly informace, které její uživatelé vidí.
Členové výboru se na Chewa obořili kvůli jeho spojení s vedoucími pracovníky ByteDance, kteří mají podle zákonodárců vazby na čínskou komunistickou stranu. Členové výboru se ptali, jak často je s nimi Chew v kontaktu, a zpochybňovali, zda řešení navrhovaná společností v souvislosti s obavami o bezpečnost dat v USA poskytují dostatečnou ochranu před čínskými zákony, které vyžadují, aby společnosti zpřístupňovaly údaje uživatelů vládě.
Chew se snažil společnost TikTok od společnosti ByteDance distancovat, ale Kongres poukázal na to, že on sám býval finančním ředitelem společnosti ByteDance a stále vlastní její akcie.
Hovořil také o projektu Texas – snaze přesunout všechna data z USA na domácí servery – a uvedl, že společnost do konce roku odstraní všechna data amerických uživatelů, která jsou zálohována na serverech mimo zemi. Veškerá data v USA by tak měla být pod dohledem americké firmy Oracle. Projekt Texas však zatím není plně funkční a důvodem k obavám zůstává skutečnost, že čínští inženýři mají v současné době přístup k některým americkým datům.
Republikánský kongresman Gus Bilirakis sdílel příběh Chase Nasca, šestnáctiletého chlapce, který se před rokem zabil skokem pod vlak. Nascovi rodiče, kteří zažalovali společnost ByteDance tvrdí, že Chase byl obětí nevyžádaného sebepoškozujícího obsahu.
Navzdory obavám Kongresu roste koalice demokratů ve Sněmovně reprezentantů, která se staví proti legislativě, jež by mohla zakázat TikTok. Reprezentant Jamaal Bowman uspořádal tiskovou konferenci, na které se sešlo kolem 30 vlivných osobností TikToku, které se staví proti federálnímu zákazu. Bylo to jedno z prvních vystoupení zákonodárce, který se takto veřejně vyslovil ve prospěch TikToku.
Sám Chew po výpovědi před Kongresem vydal prohlášení na oficiálním profilu TikToku.