Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TikTok stáhnul kontroverzní chubby filter. Proč je problematický?

Are we still in 2014 pro ana Tumblr? Vypadá to tak.

Trigger warning: Článek rozebírá váhu, vnímání svého těla a poruchy příjmu potravy. Pokud ti tato témata nedělají dobře, radši se mu vyhni. And remeber, že naše DMs jsou vždycky open.

Počet lidí trpících PPP se po pandemii více než zdvojnásobil

@anettt.h

TikTok před pár dny stáhl kontroverzní „chubby filter“, který lidem ukazoval, jak by vypadali, kdyby přibrali. Když sociální síť poprvé filtr spustila, stal se z jeho používání velice rychle toxický trend, kterých je na TikToku každých pár týdnů několik nových (so whats new, right?).

TikTok is... interesting

Trend spočívá v before and after pictures, kdy se lidé nejdříve ukážou s filtrem a pak bez něj. V pozadí hraje zpomalená verze Anxiety od Doechii a ty můžeš vidět conventionally attractive holky, jak se z fakeového většího těla mžikem „promění“ zpátky na svoji „správnou“ verzi.

„What I eat in a day?“ I'm the biggest hater. Proč mohou být tato videa problematická?

@magdacizek

Možná si říkáš, že by se filtru přeci jen mohla dát benefit of doubt - existuje totiž řada lidí, která by ráda přibrala ať už z jakéhokoliv důvodu a možná pro ně tenhle filtr bude mít pozitivní přínos, HOWEVER, takhle filtr popisuje sám TikTok: „Discover how fat body filters like the fat filter TikTok work and learn fun ways to use them for pranks and effects!“ a „Explore the funniest fat face effect filters and see how they transform your selfies! Try the fat filter and join the trend with a laugh.“

Girl... Možná se najde skupinka lidí, pro kterou není chubby filter triggering, a to je super, ale už podle popisku je jeho intention jasná - thin is in a nikdo nechce být tlustý. Nikdo. I použití slov pranks a laugh poukazuje na to, že být ve větším těle znamená něco komického (not in a good way) a že se celkově jedná o věc, které se většina lidí chce, nebo by měla chtít vyhnout. And thats not okay...

Jak Ozempic ovlivní potravinářský průmysl?

@michaela__halova

Skinny filter

A jestli ti popisek chubby filtru nepřijde dost unhinged, tak takhle TikTok popsal další toxický filtr, the skinny filtr: „Discover the slimming filter that helps enhance your look! Perfect for weight loss transformation and achieving a skinny appearance.“

Proč jsou tyhle trendy a filtry problematické?

Pokud nemáš body image issues, tak si možná říkáš: „Jééžišmárjá, proč se vůbec něco takového řeší...“, ale pro spoustu lidí je jakákoliv konverzace o vzhledu jejich těla nepříjemná a tohle porovnávání pošle jejich mentální stav do háje na několik dní.

Toxická diet culture není pro naše zdraví, mentální i fyzické, dobrá a tyhle filtry tomu vůbec nepomáhají. Doktorka a nutriční specialistka Emma Becket pro BBC uvedla, že „strach z přibrání přispívá k poruchám příjmu potravy a nespokojenosti s vlastním tělem, což ústí v posedlost s jídlem a cvičením, kvůli čemuž jsou pak lidé náchylnější k naletění na různé scamy a škodlivé diety.“

Victoria’s Secret fashion show, Ozempic, Love Island a Slavic Dolls. Jak si zachovat zdravý rozum in these conditions?

@magdacizek

Mental Health Foundation v roce 2019 přišla s informací, že 31 % teenagerů a teenagerek a 35 % dospělých se stydí za svoje tělo a mají kvůli jejich body image depresi. Podle britského parlamentu má až 62 % žen negativní pocity vůči jejich tělu.

Jiná studie z roku 2024 zase uvádí, že pro ženy mezi 18 a 28 lety mělo koukání na pro ana obsah (glorifikace anorexie) „bezprostřední negativní vliv a následky na vnímání svého těla.“ A to už po 10 minutách koukání na taková videa. A takhle bych mohla pokračovat dál...

Algoritmus TikToku k tomu taky přispívá, jelikož videa doporučuje na základě toho, na co koukáme, takže odstranit něco z naší FYP může být občas nadlidský úkol.

Natália Krätsmar: Nedefinuje tě tvoje PPP, jen ses od sebe odpojil/a a hledáš komfort

@klara_polankova

Pro trochu perspektivy:

Tohle je Ilona Maher. Atletka, rugbistka a olympijská medailistka. O své body image a váze mluví otevřeně, jelikož na svůj vzhled dostává negativní komentáře neustále - pro některé lidi je jednoduše moc tlustá, a to jenom protože neodpovídá vymyšleným beaty standardům.

Když se na ni podívám, tak vidím jenom silnou a krásnou ženu, která každý den posouvá hranice toho, co je možné.

A tohle je Serena Williams, pro kterou taky nejsou negativní komentáře žádnou novinkou. And for what? Její váha je asi to poslední, co je na ní nějak důležité - vždyť je to nejznámější tenistka na světě.

Anebo influencerka a umělkyně Jessie Page, která se uzdravila z poruchy příjmu potravy a takových příkladů je celá spousta, včetně obyčejných žen v našich vlastních životech.

Food for thought na konec

Pamatuj, že standardy krásy jsou smyšlené a často nedosažitelné - ti nejhubenější lidé nejsou vždycky nejšťastnější, nejzdravější nebo se k váze nedostanou zdravými způsoby. A platí to především pro herečky nebo supermodelky, které jsou pro nás často vzorem - Ozempic je na vzestupu z nějakého důvodu, jednoduše se nám vrací skinny éra a i když to není příjemné, nemusíš hned věšet hlavu. Tvoje váha o tobě nic nevypovídá a ty jsi mnohem víc než tvůj vzhled, máš mozek a něco v něm, ambice, sny, cíle, empatii a spoustu dalších věcí, které jsou mnohem důležitější. Fuck the system a tak.

Kup mi knížku📖✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.