Dospívala jsem během éry pro-ana blogů, flat tummy čajů a waist trainers. A nerealistické (ba i nezdravé) ideály krásy na nás útočí na sociálních sítích a v médiích i v roce 2024. Jak se z toho „nezbláznit“?
Média často mohou zobrazovat nereálné standardy krásy a vytvářet tak tlak na lidi, aby vypadali stejně jako zobrazované ideály. Nic nového, huh? Proč si tedy myslím, že je důležité o tom mluvit právě teď?
Ozempic, „skuteční Victoria's Secret angles“, Slavic Dolls nebo třeba i cast Love Islandu jsou celkově backwards oproti iniciativě posledních let, která si kladla za cíl narušit ideu jednoho univerzálního ideálu krásy. Nějakou dobu se totiž zdálo, že svět zaslepený kultem štíhlosti a prvoplánové „objektivní“ krásy má tendenci se probouzet a začít vnímat lidi ve větší pestrosti, ale trendy posledních let (včetně šílenství okolo Ozempicu a super skinny celebrit) nás v tomhle vrací o dekádu (dekády?) zpátky.
Jestli se tímto mediálním diskurzem necítíš ovlivněn*á, tak good for you a nemusíš číst dál, ale pokud si myslíš, že jsi pod tlakem standardů krásy, pak rozhodně nejsi sám*sama a následující řádky jsou právě pro tebe.
Podle reportu, který byl vytvořený kosmetickou značkou Dove v rámci projektu o ženském sebevědomí v roce 2017, pociťuje 5 z 10 dívek střední až vysoký tlak na to, aby byly „krásné,“ a 6 z 10 věří, že aby se ženy měly v životě dobře, musí také vypadat dobře.
Nejnovější průzkum značky Dove odhaluje alarmující realitu současnosti. Téměř dvě třetiny mladých žen v Česku čelí narůstajícímu tlaku na vzhled, přičemž každá čtvrtá by dokonce obětovala rok života pro dosažení ideálu krásy. Vliv moderních technologií, sociálních sítí a umělé inteligence vytváří nerealistické standardy, které devastují sebedůvěru žen. Očekává se, že od roku 2025 bude 90 % modelů online obsahu vytvořeno umělou inteligencí, což současný stav prohloubí.
Tlak společenských standardů krásy může vést k prohloubení nebo rozvoji různých duševních poruch včetně poruch příjmu potravy, deprese, úzkosti nebo sociální izolace.
Pamatuj, že vše není jen o vzhledu
Když máš pocit, že tvé tělo není dost dobré, je dobré si uvědomit, co všechno zvládá. Zeptej se sám*sama sebe: Dýcháš? Vidíš? Chodíš? Připomeň si, jakými schopnostmi tvé tělo disponuje a buď na své tělo hrdý*á.
Praktikuj Body Neutrality
Přijmi své tělo takové, jaké je, a oceň, co dokáže bez ohledu na vzhled. Tento přístup zlepšuje psychickou pohodu a snižuje stres. Více o praktikování Body Neutrality najdeš například v článku od 3pe.
Self-care
Dopřej si třeba koupel, masáž, protáhni se nebo se po sprše namaž tělovým krémem. I drobné akty vděčnosti jsou skvělým způsobem, jak svému tělu poděkovat.
Nastav (si) hranice
Urči si, o čem chceš mluvit s přáteli a rodinou, a které komentáře o těle jsou pro tebe nepřijatelné. Jak to vykomunikovat?
Potřebuju pomoc! Kam se můžu obrátit?
Pokud máš pocit, že tvůj vztah k jídlu není zdravý, nejlepší je požádat o pomoc odborníky. Skvělou organizací je Centrum Anabell, která zdarma nabízí komplexní služby (poradenství, e-mailová terapie, svépomocné skupiny s peer konzultanty) zaměřující se na léčbu poruch příjmu potravy.
Do organizace můžeš napsat e-mail (posta@anabell.cz) anebo zavolat (tel.: 774 467 293). Všichni jsou moc milí a rádi ti nabídnou pomocnou ruku.
Rozcestník také nalezneš na stránkách 3pe.
Reminder🎀
Buď k sobě vlídný*á a zaměř se na to, jak se cítíš ty, ne jak bys měl*a vypadat podle posledního TikTok microtrendu.