Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„What I eat in a day?“ I'm the biggest hater. Proč mohou být tato videa problematická?

Hashtag #WhatIEatInADay má na sociálních sítích miliardy zhlédnutí. Bohužel tato videa podle statistik nejvíce sledují lidé ve věku 15 až 35 let, což je zároveň i věkovka, v níž jsou nejčastější poruchy příjmu potravy. Jaká jsou rizika konzumování „What I eat in a day“ contentu? 

Používat sociální sítě pro inspiraci na meal preps nebo zkoušení nových receptů je v pohodě. What I eat in a day videa (WIEIAD) ale většinou natáčí lidé, kteří nejsou nutričními terapeuty. Pamatuj, že každý z nás má naprosto jiné návyky a preference v jídle, stejně tak jako jiné nutriční potřeby - a to, co vyhovuje jednomu, nemusí druhému dělat vůbec dobře.

Navíc tě také (i když třeba podvědomě) nutí srovnávat se s druhými, což může vést ke zvýšení úzkosti ohledně toho, jestli jíš správně a jestli jsou tvoje stravovací návyky dost dobré. A občas stačí malé semínko pochybností, které může nastartovat full blown PPP.

V dnešní době může postovat na socky (skoro) každý, ale pamatuj, že to, co vidíš, absolutně nemusí odpovídat realitě a tomu, co daný člověk opravdu konzumuje. Vidíš pouze krátké záběry z jednoho dne, ale mimo kameru s daným creatorem nejseš, proto nevíš, jak to má doopravdy, jak se reálně stravuje a jestli je v pořádku po fyzické a psychické stránce.

✨🐚🪄

Jak zlepšit své mental health (nejen) v novém roce?

@magdacizek

Lidé na sítích mohou budit dojem toho, že existuje jen jeden (a správný) typ diety, která ti pomůže dosáhnout určité postavy, což je nebezpečný mýtus. Srovnáváš se s cizím člověkem, který je geneticky odlišný. A třeba ho i obdivuješ a chceš ho napodobit, což může vést až k odmítání vlastního těla.

Bohužel, pokusy změnit sebe tím, že napodobujeme něčí způsob stravování, můžou vést k nebezpečně nízké váze nebo k přejídání. Obzvláště nebezpečným "triggerem" jsou také pro lidi, kteří mají nebo měli problémy s poruchami příjmu potravy. Neexistuje totiž jeden správný způsob jak vypadat, i když na to možná dost často zapomínáme.


🪩And wait, science has something to say too!

Vědecké poznatky ohledně sledování našeho stravování identifikovaly hlavní problém s What I eat in a day videos - když jsou účastníci požádáni, aby zaznamenali svůj příjem potravy, drasticky změní své stravovací návyky. To způsobí, že jedí menší porce a „zdravější“ jídla, než by jedli, kdyby nebyli požádáni o zaznamenání svého příjmu potravy.

⛲️🍒🛁

Tvůj telefon pozná, že jsi depressed

@magdacizek
Tato videa obvykle vyhledávají ti, kteří již bojují se svým vztahem k jídlu - v jídle se omezují a bojují s poruchami příjmu potravy. Přirozeně to vede k porovnávání se s tvůrcem, i když to není záměrem – mohou se objevit myšlenky typu 'Já jím mnohem víc než tohle', 'mnohem horší věci než tohle', 'víc sacharidů než tohle', nebo 'nedostatek bílkovin nebo zeleniny nebo ovoce.'
Deanna Wolfe, MS, RDN



🪐Mezi hlavní problematické stravovací návyky běžně propagované ve videích patří například:

  • Omezování se po větších jídlech
  • Omezování se po jídlech zkonzumovaných mimo domov
  • Neschopnost jíst jídla připravená ostatními
  • Vyvarování se určitých skupin potravin
  • Fixace na vážení potravin
  • Jídlo pouze během určitých časových oken
  • Nedostatek flexibility v jídle
🧁🎀🗝️

Meditace a dechová cvičení are not IT? Try these instead

@magdacizek

Takže prosím, vzpomeň si na tenhle článek, až příště uvidíš na své FYP další #WIEIAD vlog a take care <3

Máš problémy s jídlem a potřebuješ podporu? Můžeš se obrátit například na centrum Anabell🤍

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.