Hashtag #WhatIEatInADay má na sociálních sítích miliardy zhlédnutí. Bohužel tato videa podle statistik nejvíce sledují lidé ve věku 15 až 35 let, což je zároveň i věkovka, v níž jsou nejčastější poruchy příjmu potravy. Jaká jsou rizika konzumování „What I eat in a day“ contentu?
Používat sociální sítě pro inspiraci na meal preps nebo zkoušení nových receptů je v pohodě. What I eat in a day videa (WIEIAD) ale většinou natáčí lidé, kteří nejsou nutričními terapeuty. Pamatuj, že každý z nás má naprosto jiné návyky a preference v jídle, stejně tak jako jiné nutriční potřeby - a to, co vyhovuje jednomu, nemusí druhému dělat vůbec dobře.
Navíc tě také (i když třeba podvědomě) nutí srovnávat se s druhými, což může vést ke zvýšení úzkosti ohledně toho, jestli jíš správně a jestli jsou tvoje stravovací návyky dost dobré. A občas stačí malé semínko pochybností, které může nastartovat full blown PPP.
V dnešní době může postovat na socky (skoro) každý, ale pamatuj, že to, co vidíš, absolutně nemusí odpovídat realitě a tomu, co daný člověk opravdu konzumuje. Vidíš pouze krátké záběry z jednoho dne, ale mimo kameru s daným creatorem nejseš, proto nevíš, jak to má doopravdy, jak se reálně stravuje a jestli je v pořádku po fyzické a psychické stránce.
Lidé na sítích mohou budit dojem toho, že existuje jen jeden (a správný) typ diety, která ti pomůže dosáhnout určité postavy, což je nebezpečný mýtus. Srovnáváš se s cizím člověkem, který je geneticky odlišný. A třeba ho i obdivuješ a chceš ho napodobit, což může vést až k odmítání vlastního těla.
Bohužel, pokusy změnit sebe tím, že napodobujeme něčí způsob stravování, můžou vést k nebezpečně nízké váze nebo k přejídání. Obzvláště nebezpečným "triggerem" jsou také pro lidi, kteří mají nebo měli problémy s poruchami příjmu potravy. Neexistuje totiž jeden správný způsob jak vypadat, i když na to možná dost často zapomínáme.
Vědecké poznatky ohledně sledování našeho stravování identifikovaly hlavní problém s What I eat in a day videos - když jsou účastníci požádáni, aby zaznamenali svůj příjem potravy, drasticky změní své stravovací návyky. To způsobí, že jedí menší porce a „zdravější“ jídla, než by jedli, kdyby nebyli požádáni o zaznamenání svého příjmu potravy.
🪐Mezi hlavní problematické stravovací návyky běžně propagované ve videích patří například:
Takže prosím, vzpomeň si na tenhle článek, až příště uvidíš na své FYP další #WIEIAD vlog a take care <3
Máš problémy s jídlem a potřebuješ podporu? Můžeš se obrátit například na centrum Anabell🤍