Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V úterý proběhl první transatlantický let poháněný 100% ekologickými palivy

První stroprocentně ekologický let, zákaz vapů v Austrálii a Česko na začátku pandemie. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: středa, 29. listopadu

Name day: Zina

History: 29. listopadu 1947 Valné shromáždění OSN schválilo Plán OSN na rozdělení Palestiny, který měl vyřešit arabsko-izraelský konflikt na území Britského mandátu Palestina.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izrael schválil zahrnutí 50 palestinských vězeňkyň na seznam osob, které mají být propuštěny, pokud radikální palestinské hnutí Hamás propustí další izraelská rukojmí držených v Pásmu Gazy. 
  • Americký ministr zahraničí Antony Blinken bude tento týden znovu jednat v Izraeli v souvislosti s válkou s radikálním palestinským hnutím Hamás, zhruba tři týdny po své poslední návštěvě země. 

Situace na Ukrajině

  • Cyklon v Černém moři a na jihu Ukrajiny způsobil škody na infrastruktuře v mnoha částech pobřežního jihu Ruska a okupované části Ukrajiny a mírně zpomalil tempo vojenských pozemních operací podél frontové linie, vojenskou činnost ovšem nezastavil zcela. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské i ukrajinské zdroje. 

Je v našem zájmu, aby rusko-ukrajinský konflikt nezamrznul. Ukrajina bojuje za bezpečnost celé Evropy, říká expertka

by @eevelka

V úterý proběhl první transatlantický let poháněný 100% ekologickými palivy

V úterý ráno odstartoval z Velké Británie první transatlantický let poháněný pouze alternativními palivy. Letadlo provozované společností Virgin Atlantic letělo z londýnského letiště Heathrow na newyorské letiště JFK v 11:30 SEČ.

Let, který je podporován z vládních prostředků, je podle leteckých společností důkazem, že ekologičtější způsob létání je možný. Problémem však zůstává nedostatečná nabídka pohonných hmot, zatímco k dosažení emisních cílů budou zapotřebí další technologie. Takzvaná udržitelná letecká paliva (SAF) lze vyrábět z různých zdrojů, včetně plodin, domácího odpadu nebo kuchyňských olejů.

Dočkáme se brzy udržitelného letadla? NASA ho chce sponzorovat

by @martinastrel

Austrálie od ledna zakáže dovoz jednorázových vapů

Austrálie od ledna zakáže dovoz jednorázových vapů ve snaze omezit závislost dětí na nikotinu. Budou také zavedeny nové zákony, které zabrání výrobě, reklamě a dodávkám jednorázových vapů v zemi.

Krok přichází v rámci širšího úsilí o úplné zrušení rekreačního vapování. Vaping byl propagován jako způsob, jak přestat kouřit, ale australský ministr zdravotnictví tvrdí, že vytvořil „novou generaci závislých na nikotinu“.

Je čas zahodit puffíky? Planeta by si to přála

by @yanhoechka

Nemocí dýchacích cest přibylo o 13 procent, ČR je na začátku epidemie

Nemocí dýchacích cest přibylo od předchozího týdne zhruba o 13 procent, u chřipkových onemocnění o 125 procent. Hygienická služba ČR na síti X uvedla, že ČR u chřipkových onemocnění je na začátku nepříznivé epidemiologické situace. Případů covidu-19 bylo podle dat ministerstva zdravotnictví v pondělí přes 2800, nejvíc za rok a půl. Hospitalizovaných s covidem-19 je téměř 650, intenzivní péči potřebuje 38.

Pandemie vážně ovlivnila duševní zdraví mladých dospělých, vyplývá z průzkumu

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day