Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dočkáme se brzy udržitelného letadla? NASA ho chce sponzorovat

NASA oznámila, že během příštích sedmi let poskytne společnosti Boeing 425 milionů dolarů na vývoj a letové zkoušky nového typu letounu s velmi tenkými křídly, který bude mít nízkou spotřebu paliva.

NASA poskytne 425 milionů dolarů společnosti Boeing, kterou si vybrala, aby vedla vývoj nového letadla s nízkou spotřebou paliva. Boeing a jeho průmysloví partneři poskytnou zbývající část požadovaných finančních prostředků, jejichž výše se odhaduje na 725 milionů dolarů.

Inovativní konstrukce letounu by mohla přinést až 30% úsporu paliva a otevřít cestu snaze leteckého průmyslu dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku.

Pokud budeme úspěšní, můžeme se s těmito technologiemi setkat v letadlech, se kterými bude veřejnost létat v roce 2030.
uvedl v tiskové zprávě správce NASA Bill Nelson

Jak vypadá budoucnost cestování? Z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny

by @martinastrel

KONCEPT LETOUNU

Koncepce společnosti Boeing s transsonickými příhradovými křídly (Transonic Truss-Braced Wing, TTBW) zahrnuje stavbu letadla s mimořádně dlouhými a tenkými křídly, která se rozprostírají nad horní částí trupu. Účinnější motory i křídla jsou umístěny vysoko na těle letadla a jsou delší a méně široká, podepřená výztuhou vycházející ze spodní části těla. To vytváří menší odpor vzduchu, zatímco křídlo i výztuha zajišťují vztlak.

Umělecká koncepce ukazuje konstrukci příhradového křídla společnosti Boeing za letu. (Ilustrace Boeing)

Technologie demonstrované a testované v rámci programu Sustainable Flight Demonstrator (SFD) budou sloužit jako podklad pro budoucí návrhy a mohly by vést k průlomovému zlepšení aerodynamiky a úspoře paliva.

Cílem programu SFD je podpořit závazek průmyslu civilního letectví dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí uhlíku a také dosáhnout cílů, které jsou stanoveny v Akčním plánu Bílého domu pro klima v americkém letectví.

Program Boeing Sustainable Flight Demonstrator má potenciál významně přispět k udržitelné budoucnosti. Představuje příležitost navrhnout a postavit plnohodnotné experimentální letadlo a zároveň řešit nové technické problémy.
Greg Hyslop, hlavní inženýr společnosti Boeing a výkonný viceprezident pro inženýrství

Cílem NASA je, aby první prototyp vzlétl v roce 2028 a aby byl v komerčním provozu do roku 2030.

Kylie Jenner svými tříminutovými lety ničí klima

by @martinastrel