Elektronické cigarety v posledních měsících zažily obrovský boom, a nutno podotknout, že za to můžou především Elf Bary, které teď koupíš snad v každé večerce. Ano, i já jsem si ho párkrát koupil. Je třeba se ale zamyslet, jestli není čas je zahodit. Planeta by si to totiž přála.
Kouzlu Elf Barů v poslední době podlehl snad každý v mém okolí. Sociálními sítěmi navíc před pár dny prolétla fotka Jiřiny Bohdalové, která kouřila puffík na předávání Slavíků. Ano, je to tak.
Elektronické cigarety jsou teď zkrátka úplně všude. Pojďme si ale položit jednu otázku. Poté, co Elf Bar dokouříš, kam ho vyhodíš? Do koše? Anebo ho rozebereš, recykluješ plastový obal a baterii odneseš do speciálního kontejneru?
Asi ne, co? On to totiž nedělá skoro nikdo. Důležité ale je si uvědomit, že s Elf Bary opravdu vzniká neuvěřitelné množství odpadu. Podle studie z počátku tohoto roku, na kterou upozornil The Tab, tvoří Elf Bary zhruba 60 % prodaných elektronických cigaret ve Velké Británii. Ačkoliv jsou Elf Bary možná méně škodlivé pro naše plíce než klasické cigarety, planetu zabíjí úplně stejně, ne-li více.
Problémem Elf Barů je zkrátka to, z čeho jsou sestaveny. Kromě plastového pouzdra a náustku se uvnitř tyčinky Elf Bar nachází kovová žhavicí spirálka, syntetické vlákno, které je nasáklé e-liquidem s nikotinovou solí, LED kontrolka, která se rozsvítí, když detekuje proud vzduchu, a lithiová baterie. Elf Bar se ti tak zkrátka na rozdíl od cigaretového nedopalku nikdy nerozloží.
Pokud navíc svůj Elf Bar někde zapomeneš nebo ho prostě zahodíš venku, mikroplasty a chemikálie z něj se mohou dostat do půdy a vody.
Problémem je i využívání lithiových baterií. Ročně se kvůli Elf Barům na skládky nebo do spaloven odpadu dostane 10 tun lithia, což je množství, které by stačilo na výrobu baterií pro 1 200 elektromobilů.
„Tyto materiály nemůžeme vyhazovat. V době klimatické nouze je to opravdu šílenství – lithium je jednou z věcí, které budou pohánět zelenou ekonomiku,“ řekl Mark Miodownik, profesor na University College London.
V poslední době také vzrůstají obavy ohledně počtu mladistvých, kteří elektronické cigarety kouří. Studie provedená organizací Action on Smoking and Health (ASH) ve Velké Británii ukázala, že sociální sítě, jako je TikTok, mohou stát za prudkým nárůstem počtu mladých lidí, které e-cigarety přitahují.
Portál Observer navíc zjistil, že firma Elf Bar, která pochází z Číny, se snaží na TikToku elektronické cigarety masivně propagovat, a ačkoliv se jedná o porušení pravidel reklamy, TikTok s tím nic nedělá, jelikož se jedná o čínskou firmu.