Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Roberta Fica nezastaví ani příští prezident, ať už jím bude kdokoliv, míní politoložka. Slovenská společnost je podle ní roztříštěná

Slovensko si dnes volí novou hlavu státu. Podle politoložky Andrey Michalcové ale není nálada v zemi dobrá. Snahy Roberta Fica o nastolení autokracie podle ní nezastaví ani jeden z kandidátů.

Slovensko si dnes volí nového prezidenta. V druhém kole voleb mezi sebou soupeří Ivan Korčok a Peter Pellegrini a podle všech odhadů bude výsledek velmi těsný. Volební model agentury Median SK ukázal, že Pellegriniho podpora byla mezi 28. a 31. březnem 51,1 procenta. Korčoka podpořilo 48,9 procenta respondentů. Každý jeden hlas se proto bude počítat.

Kdo vystřídá Čaputovou? Shrnujeme, kdo na Slovensku kandiduje na novou hlavu státu

@eevelka

Předvolební kampaň se neobešla bez dezinformací, a to ze strany Pellegriniho. Ten se snažil oslovit radikální voliče Stefana Harabina, který v prvním kole voleb neuspěl. Obrátili jsme se i proto na Andreu Michalcovou, ředitelku Centra pro informovanou společnost, a zeptali se jí na aktuální situaci na Slovensku.

Slovensko čeká dnes druhé kolo prezidentských voleb. Jaká panuje v zemi nálada? Je situace vyostřená?

Slovenská společnost je velmi roztříštěná a nálada v ní není obecně dobrá. Po prvním kole voleb však v části společnosti panuje naděje, že se demokracii podaří zachránit zvolením Ivana Korčoka prezidentem. Podle posledních průzkumů je země ve volbě příštího prezidenta rozdělena na dvě poloviny. Výsledek prezidentských voleb bude velmi těsný, a proto se počítá každý hlas.

Konečně jsme se dočkali předvolební kampaně, ostrých výměn názorů v televizních duelech mezi oběma prezidentskými kandidáty, lží a hoaxů ze strany Petera Pellegriniho, zaměřených především na to, že Ivan Korčok chce zatáhnout Slovensko do války tím, že vyšle slovenské muže bojovat na Ukrajinu. Jedná se o dezinformaci, kterou Korčok opakovaně vyvrátil. Ostatně o vyslání vojáků nerozhoduje prezident na návrh vlády, takové rozhodnutí schvaluje parlament.

Stanou proti sobě dva velmi rozdílní kandidáti, Ivan Korčok a Peter Pellegrini. V čem se oba kandidáti nejvýrazněji liší?

Ivan Korčok je kariérní diplomat, který pomohl Slovensku dostat se do struktur EU a NATO, je jasně prozápadně orientovaný a nesouhlasí s ruskou propagandou. Do veřejného prostoru vnáší témata moderního vlastenectví a služby vlasti.

Peter Pellegrini, ačkoli tvrdí, že má zájem na setrvání Slovenska v EU a NATO, hájí dezinformační narativy Roberta Fica, kdykoli má příležitost. Slouží jako užitečný idiot Vladimíra Putina a Viktora Orbána. Maďarsko-ruská podpora strany SMER-SD, jejíž kandidátku Peter Pellegrini vedl do voleb 2020, byla prokázána investigativními novináři ICJK.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

@eevelka

Jaká je voličská základna Ivana Korčoka? Dá se předpokládat, že jeho podporovatelé dnes volit půjdou? 

Ivana Korčoka volí především voliči, kteří chtějí žít v liberální demokracii, kterým záleží na prozápadním směřování Slovenska a pevném zakotvení v EU a NATO. Korčoka podpořily politické strany Progresivní Slovensko, SaS, ale také KDH, což se ukázalo jako významná věc již v prvním kole, kdy i konzervativní voliči v drtivé většině odevzdali svůj hlas Korčokovi.

Ivan Korčok. Zdroj: TOMAS BENEDIKOVIC / AFP / AFP / Profimedia

Korčokovi voliči jsou mobilizovaní. V prezidentských volbách na Slovensku je možné volit pouze na území Slovenské republiky, proto část voličů Ivana Korčoka žijících v zahraničí odlétá na volby domů a nechává si je až na druhé kolo, kde má jejich hlas větší váhu - podle společnosti Pelikán byl zaznamenán nárůst příletů na Slovensko o 70 procent. Pro studenty vysokých škol byl z Prahy vypraven volební vlak, který byl zaplněn do posledního místa (téměř 760 míst), zároveň organizátoři volebního vlaku Mladí proti fašismu pomáhali i s volebními autobusy. Z Prahy byly organizovány také výjezdy auty do první volební místnosti mimo území ČR, a to do Kútů, kam se z Prahy jede 3 hodiny. Organizace Srdce doma se sídlem v Praze mobilizovala také Slováky žijící v zahraničí. Jejich role byla velmi důležitá i v parlamentních volbách v září 2023.

A jaká je voličská základna Petera Pellegriniho? Jedná se o radikálněji zaměřené lidi? 

Základnou Petera Pellegriniho nejsou primárně radikální voliči, ale voliči, kteří chtějí zůstat ve strukturách EU a NATO, jsou to spíše levicoví voliči, tzv. umírnění sociální demokraté. V kampani před druhým kolem se však Pellegrini snažil oslovit i radikální voliče Stefana Harabina. Zda se mu to podařilo, je otázkou. V prvním kole však o volbě Harabina uvažovala i značná část prvovoličů, ať už z přesvědčení, nebo formou protestního hlasu. Bude důležité, jak se tito voliči zmobilizují a zda přijdou k volbám.

Peter Pellegrini. Zdroj: Profimedia

Robert Fico a Andrej Danko, koaliční partneři předsedy parlamentu a prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, mu ve středu vyjádřili podporu na společné tiskové konferenci. Petra Pellegriniho přijel do Bratislavy podpořit i Andrej Babiš, společně debatovali s Josefem Banasem, známým slovenským dezinformátorem a otcem slavné moderátorky Adely Vinczeové (Banasové). Ve společné debatě chválili dezinformační média, ale shodli se i na tom, že je třeba naslouchat Putinovi, abychom měli ucelený obraz, a také na tom, že jejich největšími nepřáteli jsou média a občanská společnost. Andrej Babiš dokonce prohlásil, že Česká televize je jeho hlavním soupeřem v České republice.

Petera Pellegriniho podpořila i maďarská státní televize, která s ním odvysílala rozhovor již v době moratoria. Pellegrini se s pomocí Viktora Orbána snaží tímto způsobem ovlivnit 420 tisíc etnických Maďarů žijících na Slovensku, kteří sledují mimo jiné i maďarskou televizi.

V jakém stavu je na Slovensku občanská společnost? Je zalarmovaná současnou vládou? 

Útoky na představitele občanské společnosti ji spojují a od nástupu Roberta Fica se jí podařilo vyhrát několik bitev. Například zachovat právní rámec Úřadu pro ochranu oznamovatelů korupce, který se ukázal jako důležitý prvek, nebo asignace 2 procent z daní fyzických a právnických osob, která na Slovensku tvoří významnou část financování nevládního sektoru. Občanská společnost organizuje společenské výzvy a petice, například výzvu za zastavení rušení veřejnoprávní televize RTVS, kterou podepsalo téměř 70 000 občanů. To vše jsou důležité kroky, které mohou zpomalit rychlost přijímání zákonů.

Co se to zas děje na Slovensku!? Fico jde po elitní složce prokuratury, která dohlíží na korupční kauzy spojené s ním

@eevelka

Jakou pozici zaujímají v současném Slovensku mladí lidé? Staví se proti vládě Roberta Fica a naopak podporují Ivana Korčoka? Nebo mají zcela jiné preference? 

Podle simulovaných studentských voleb, kterých se v prvním kole zúčastnilo více než 24 tisíc studentů ze 180 středních škol, by 57,14 procent volilo Ivana Korčoka, 14,52 procent Petra Pellegriniho, 10,44 procent Štefana Harabina a 7,47 procent Mariána Kotlebu. Většina mladých lidí tedy preferuje prozápadní směřování země, i když nemalé procento prvovoličů podporuje kandidáty krajní pravice z přesvědčení. Častým důvodem volby Harabina je například protestní hlas nebo to, že mladí lidé vidí Harabina jako vtipného kandidáta.

Například mladí lidé v rozhovoru pro Denník N uvedli, že budou ve druhém kole volit Pellegriniho, protože je jim sympatický. Někteří mladí lidé ale také uvedli, že pokud Pellegrini vyhraje, bude nás Západ vnímat stejně jako nyní prostřednictvím Fica. To by nemuselo být dobré pro naše mezinárodní vztahy. Pokud by ale vyhrál Korčok, nereprezentoval by konzervativní většinu Slováků a došlo by k nepokojům.

Podle Denníku N by středoškoláci v simulovaném druhém kole prezidentských voleb jednoznačně volili Ivana Korčoka. Studentské volby organizuje tým studentů z celého Slovenska s podporou Rady mládeže Bratislavského kraje. Voleb se zúčastnilo více než 20 tisíc studentů a studentek. Výsledky druhého kola simulovaných voleb jsou jasné. Ivana Korčoka by volilo 74 procent respondentů a předsedu Hlasu Petera Pellegriniho 26 procent.

Jaké scénáře můžeme po sobotě očekávat? A jak na ně budou reagovat mladí lidé (tedy v případě zvolení Korčoka nebo naopak Pellegriniho)? Můžeme předpovědět odchod části z nich například do České republiky? 

Vítězství Ivana Korčoka by znamenalo, že protivládní protesty, vlna naděje a mobilizace, měly smysl. Vytvoří důležitou protiváhu vládě, sice symbolickou a morální, ale pro společnost velmi důležitou. Naopak, pokud se prezidentem stane Peter Pellegrini, můžeme očekávat, že naděje opadne, frustrace vzroste a marný, několikaměsíční boj se může pro část společnosti stát útěkem ze země.

„Je mi to proti srsti.“ Slovenská ministryně chce zastavit finanční podporu queer neziskovek

@eevelka

V obou případech však můžeme očekávat, že Roberta Fica v jeho snaze nastolit na Slovensku autokracii maďarského typu pravděpodobně nezastaví ani příští prezident, ať už bude prvním nebo druhým kandidátem. Držme si palce.