Co se to zas na Slovensku děje, part aninevímekolik. LGBTQIA+ lidé v zemi podle průzkumů čelí rostoucí diskriminaci a současná vláda situaci vůbec nepomáhá. Ministryně kultury v sobotu oznámila, že z důvodu kolapsu veřejných financí pozastavuje jakoukoliv podporu queer neziskovkám. Fakta jsou ale jasná – otevřené, inkluzivní a rozmanité společnosti znamenají lepší ekonomiku, víc peněz a blahobytu pro všechny.
Queer lidé na Slovensku dlouhodobě čelí nejrůznějším formám útlaku a diskriminace.Vražda dvou mladých lidí, Juraje a Matúše, před gay barem v Bratislavě v říjnu 2022 otřásla tamní společností a upozornila nejen na nedostatečné přijetí LGBTQIA+ lidí v zemi, ale také na slabé a nerovné zákony.
Bohužel se ale ani po patnácti měsících nezdá, že by slovenská společenská debata vedla k lepším podmínkám pro život queer lidí. Naposledy o víkendu slovenská ministryně kultury zveřejnila na oficiálním instagramovém profilu ministerstva téměř čtyřminutové video, ve kterém se opírá do queer Slováků a Slovenek.
Vadí jí drag workshop
Šimkovičová ve videu vyjadřuje znatelný odpor k takové akci a nabízí výčet finančních prostředků, které byly na konání workshopu vynaloženy. Následně uvádí, že z důvodu kolapsu veřejných financí bude ministerstvo kultury na produkci pridů a na dalších akcích spojených s LGBTQIA+ tématikou šetřit.
,,LGBTI+ MIMOVLÁDKY UŽ OD MINISTERSTVA KULTÚRY NEDOSTANÚ ANI CENT. Mimovládka Saplinq a jej podobné, na peniazoch z rezortu kultúry už viac parazitovať nebudú. Pod mojím vedením to určite nedovolím,“ stojí v popisku videa.
Ministryně kultury ve videu dokonce queer lidi varuje, aby slovenské společnosti nevnucovali svůj pochmurný styl chování. Zároveň se nechává slyšet, že odmítá „progresivní normalizaci“.
Situace queer lidí na Slovensku se zhoršuje
Diskriminace LGBTQIA+ lidí se na Slovensku stupňuje. Výzkum Open For Business mezi lety 2017 a 2022 zaznamenal nárůst úzkosti a depresí u queer osob na Slovensku o téměř 20 procent. Významně vzrostly i zkušenosti s diskriminací a obtěžováním.
Průzkum byl navíc v roce 2022 proveden ještě před teroristickým útokem v Bratislavě, takže jejich potenciální dopad na zkušenost LGBTQIA+ lidí nebyl v rámci studie zachycen. Pouze 31 procent Slováků a Slovenek si myslí, že by gayové, lesby nebo bisexuálové měli mít stejná práva jako heterosexuálové, což je nejnižší hodnota ze všech zemí Evropské unie.
Údaje přitom ukazují, že otevřené, inkluzivní a rozmanité společnosti jsou lepší pro podnikání i hospodářský růst. Podle výše uvedeného průzkumu by pouhé desetiprocentní zvýšení práv LGBTQIA+ lidí na Slovensku vedlo k nárůstu HDP na obyvatele o asi 3 tisíce eur.