Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kdo vystřídá Čaputovou? Shrnujeme, kdo na Slovensku kandiduje na novou hlavu státu

Slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové končí v červnu 2024 mandát a zemi tak čekají za pár dní prezidentské volby. Kdo jsou kandidáti na novou hlavu státu?

Slovensko se chystá na první kolo prezidentských voleb. To se bude konat v sobotu 23. března. Pokud nikdo nezíská více než polovinu hlasů, druhé kolo se dvěma nejúspěšnějšími proběhne o dva týdny později, v sobotu 6. dubna. Současná hlava státu Zuzana Čaputová už loni oznámila, že svůj mandát znovu obhajovat nebude. Stejně tak na novou hlavu státu nekandiduje ani jedna žena. Kdo se tedy může stát novým prezidentem Slovenska?👇

Ivan Korčok

Ivan Korčok je jedním ze dvou favoritů prezidentských voleb, a to spolu s Peterem Pellegrinim. Korčok dlouhodobě kritizuje současnou vládní koalici za některá její rozhodnutí - postavil se například proti změnám v trestním právu, které Pellegrini jako poslanec při hlasování podpořil, a které kritizovaly také instituce Evropské unie.

Co se to zas děje na Slovensku!? Fico jde po elitní složce prokuratury, která dohlíží na korupční kauzy spojené s ním

@eevelka

Devětapadesátiletý Korčok vyslovil svou podporu Ukrajině a v kampani se opírá o podporu opozičních stran Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita. Během většiny předchozího volebního období byl slovenským ministrem zahraničí. 

Zdroj: Vladimír Šimíček / Denník N

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini je druhým favoritem slovenských voleb a podle prosincového průzkumu by v prvním kole získal 43,9 procenta hlasů, Korčok jen 32,3 procenta. Oproti Korčokovi, který vede kontaktní kampaň, se současný předseda Národní rady SR Pellegrini se svými podporovateli a podporovatelkami téměř nesetkává. Naopak změny v trestním právu podporuje a těší se podpoře strany Směr-SD premiéra Roberta Fica. Pellegrini v ní dříve 20 let působil, od září 2020 je předsedou strany Hlas-SD.

Zdroj: Profimedia

Ján Kubiš

Dalším kandidátem na prezidenta je opět bývalý ministr zahraničí Ján Kubiš, který působil v bývalé Ficově vládě. Působil také jako generální tajemník OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) nebo jako vyslanec OSN v Libyi.

Zdroj: Profimedia

Marian Kotleba

Marian Kotleba je předsedou již neparlamentní krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Kotleba byl dříve obviněn z veřejné propagandy extremistických ideologií, které jsou v rozporu s ústavou - při jedné akci Kotleba například pozdravil fašistickým pozdravem z období druhé světové války.

Na post prezidenta Slovenska kandidoval už na jaře 2014, s 10,4 procenty hlasů, ale skončil v prvním kole na čtvrtém místě.

Zdroj: TASR / Profimedia

Andrej Danko

Andrej Danko se v poslední době objevuje v médiích poměrně často, a to díky svým kontroverzním výrokům. Zuzanu Čaputovou označuje za proamerickou političku, obdivuje vládu Viktora Orbána, na Ukrajině chce zřídit demilitarizovanou zónu a Rusko ve válce podle něj není agresorem.

Danko je předsedou Slovenské Národní rady a jeho osoba je plná kontroverzí. Podle zjištění Denníku N byla jeho rigorózní práce plagiátem, v roce 2016 komunikoval s objednatelkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a svou kandidaturu na prezidenta oznámil týden poté, co v Bratislavě způsobil dopravní nehodu a z místa následně ujel.

Zdroj: TASR / Profimedia

Igor Matovič

Igora Matoviče navrhlo do prezidentské volby jeho hnutí Slovensko (dříve OLaNO). Matovič byl dříve premiérem Slovenska a nechvalně známý je kvůli aféře s covidovou vakcínou, když nechal i přes nesouhlas svých koaličních partnerů objednat v březnu 2021 až 200 tisíc dávek ruské kacíny Sputnik V. Ta však nebyla schválená.

Matovič už dříve poznamenal, že se svým případným postupem do druhého kola voleb nepočítá. Na Slovensku je jedním z nejméně populárních politiků.

Zdroj: TASR / Profimedia

Na seznamu prezidentských kandidátů jsou i Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Milan Náhlik a Róbert Švec. Je ale nepravděpodobné, že by se dostali do druhého kola prezidentské volby.

Zdroje: ČTK, Seznam Zprávy, Novinky, Denník N