Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co se to zas děje na Slovensku!? Fico jde po elitní složce prokuratury, která dohlíží na korupční kauzy spojené s ním

Robert Fico se dal dva měsíce od vítězství ve slovenských volbách do práce. Chce zrušit elitní složku slovenské prokuratury, která mimo jiné dohlíží na korupční kauzy z dob jeho předchozího vládnutí.

Ještě předtím, než Robert Fico se svou stranou Směr-SD vyhrál koncem letošního září volby, a stal se tak počtvrté premiérem Slovenska, ozývaly se hlasy, které před ním důrazně varovaly. Šéfredaktora deníků SME jej označila za „hrozbu pro demokratické zřízení státu“ a upozorňovala, že se „bude snažit rozložit legitimní instituce“.

Jsou dva měsíce od voleb a Ficova vláda schválila návrh zrušit elitní složku slovenské prokuratury. Ta dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů, mezi které se řadilo také vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která v roce 2018 vyústila na Slovensku v politickou krizi a v rezignaci Fica na funkci premiéra.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

@eevelka

Úřad speciální prokuratury (ÚSP) kontroluje ale také například vyšetřování korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany, které bylo volební porážkou ukončeno v roce 2020. Slovenská policie začala v letech poté zatýkat řadu lidí z okolí Fica, včetně například pracovníků justice. Ti následně čelili obžalobám.

Robert Fico. Zdroj: Profimedia

Zmíněná elitní složka prokuratury funguje na Slovensku už od roku 2004 a je v podstatě autonomní složkou prokuratury jako takové. Generální prokurátor má tak vůči ÚSP jen velmi omezené pravomoci, mezi ty se ale i přesto řadí možnost zrušení obvinění ÚSP. K takovému kroku se generální prokurátor už v minulosti uchýlil, konkrétně v roce 2022, kdy zastavil stíhání Fica, bývalého ministra vnitra (a současného ministra obrany) Roberta Kaliňáka a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ti čelili stíhání v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD.

Nynější návrh změny trestního zákoníku předložilo vládě ministerstvo spravedlnosti, a to bez jakékoliv předchozí konzultace s odborníky. Kromě návrhu na zrušení ÚSP chce vláda také snížit některé trestní sazby za korupční trestní činy nebo drogovou a hospodářskou kriminalitu.

Velký rozsah zamýšlených novelizací a četnost oblastí unijního práva, jichž se to týká, vyžaduje důkladnou a hlubokou analýzu. Proto jsme v tomto dopise požádali slovenskou vládu, aby zatím nepokračovala v zamýšlených úpravách a zejména, aby se neuchylovala ke zrychlené proceduře bez náležitého a pečlivého projednání se zainteresovanými subjekty na národní a evropské úrovni.
Mluvčí Evropské komise Christian Wigand
Zuzana Čaputová. Zdroj: Profimedia

Proti snaze vlády změny urychleně dokončit už se vyslovila prezidentka Zuzana Čaputová i Evropská komise. Čaputová pohrozila, že by vůči novým změnám využila své právo veta, případně celou věc podala k ústavnímu soudu. Evropská komise pak slovenskou vládu vyzvala, aby ve změnách nepokračovala a jejich přijetí důkladně zvážila. Pokud totiž EU označí navrhované změny za zásah do právního státu, může být Slovensku pozastavena možnost čerpat peníze z evropských fondů. V minulosti už se tak stalo například v případě Maďarska nebo Polska.

Takto závažné změny přijímané ve zkráceném legislativním řízení považuji za postup v rozporu s principy právního státu. Toto je tak závažný návrh změn zákonů, že si neumím představit, že bych nevyužila práva veta.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Kvůli připravovaným změnám už bylo na Slovensku opozicí svoláno několik demonstrací, kterých se účastnily desítky tisíc lidí.

Demonstrace v Bratislavě, 7.12.2023. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK