Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

V předčasných parlamentních volbách na Slovensku zvítězil proruský populista Robert Fico a jeho strana Směr-SD. O koalici a podobě nové vlády se bude teprve jednat a až nadcházející dny ukážou, co se Slovenskem bude. Zcela jistě se ale země přiblíží Putinovu Rusku i Orbánovu Maďarsku.

Slovensko se v neděli probudilo do nové reality. Předčasné parlamentní volby v zemi vyhrál Směr-SD proruského populisty a bývalého premiéra Roberta Fica, a to s téměř 23 procenty hlasů. Na druhém místě se s 17,96 procenty umístilo Progresivní Slovensko místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky a třetí příčku obsadil s 14,7 procenty hlasů Hlas-SD, též bývalého premiéra Petra Pellegriniho.

Robert Fico. Zdroj: Profimedia

Volební účast byla v sobotních volbách nejvyšší od roku 2002 a do parlamentu se dostalo celkem sedm stran. Právě s některými z nich bude muset Robert Fico sestavit novou vládu, čímž ho v neděli odpoledne dle ústavní tradice pověřila prezidentka Zuzana Čaputová. Samotná Ficovo strana totiž získala v parlamentu 42 křesel, aby měla ale většinu, musí obsadit křesel alespoň 76.

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

@eevelka

Nejvíce pravděpodobným scénářem je prozatím koalice Směru-SD, Hlasu-SD a nacionalistické Slovenské národní strany. Sám Pellegrini ale přímo neuvedl, jakou cestou půjde a ke které straně se nyní přikloní – zda vstříc vládě spolu se Směrem-SD, nebo naopak k opozici spolu s Progresivním Slovenskem. Podle Pellegriniho by jednání o podobě nové vlády mohla trvat i několik dní.

K vítězství ve volbách už Robertu Ficovi gratulovali například maďarský prezident Viktor Orbán, český expremiér Andrej Babiš nebo exprezident Václav Klaus. Většina českých vrcholných politiků a političek ve svých vyjádřením vyzdvihla především vzájemné česko-slovenské vztahy, unikátní společnou historii a naději na konstruktivní spolupráci.

Co může Slovensko od Roberta Fica čekat se teprve uvidí, už nyní je ale jasné, že jeho kroky budou směřovat populistickým i proruským směrem. Vítěz voleb a lidé kolem něj ve slovenské společnosti před volbami šířili dezinformace a nestyděli se chodit pro vulgarity k útokům na své soupeře daleko.

Je také pravděpodobné, že dojde k obměně slovenského policejního prezidenta i šéfa elitní složky prokuratury, kteří vyšetřují kauzy z dob, kdy byl Robert Fico dlouhé roky premiérem. Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska tvrdil, že za éry Ficových vlád se ze Slovenska stal „mafiánský stát“. Z vrcholu slovenské politiky jej dostala až vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která vedla k masivním demonstracím a následné porážce Směru ve volbách v roce 2020.

Co se Slovenskem bude, zjistíme v dalších dnech. Jedno je ale jasné – na zavražděného investigativního novináře a jeho snoubenku se v zemi Roberta Fica už zapomnělo.

Zdroje: ČTK, HeyFomo