Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Podle zjištění OSN umučili ruští vojáci některé ukrajinské zajatce k smrti. Rusko chce i přesto do Rady OSN pro lidská práva

Rusko se na Ukrajině nadále dopouští válečných zločinů, zločinů proti lidskosti i genocidy a podle nových zpráv se stav lidských práv v Rusku rapidně zhoršil. I přesto chce ale Putin v říjnu získat zpět své křeslo v Radě OSN pro lidská práva.

Ruská plnohodnotná válka na Ukrajině trvá už 19 měsíců. Devatenáct měsíců, během nichž jeden stát svévolně zabíjí obyvatele druhého, suverénního státu, a dělá si nároky na jeho území. Scénář, který jsme si v Evropě dlouho nedokázali představit, a on přišel. Ostatně, náznaky zde byly z ruské strany vždy, to jsme jen my nedávali dostatečný pozor.

I Západ má na svých rukou zčásti krev. Válce na Ukrajině mohl totiž pravděpodobně předejít

@eevelka

Od loňského února už se Rusko na Ukrajině dopustilo více než 108 tisíců válečných zločinů, například když zdecimovalo nemocnice, školy i obytné domy, a to včetně například divadla v Mariupolu, v němž se ukrývaly stovky dětí. Na Ukrajině vědomě páchá také zločiny proti lidskosti, a to třeba skrze mučení zadržovaných civilistů bitím, elektrickým proudem nebo předstíranými popravami. A nevyvarovává se ani genocidy, ba naopak: právě o genocidu ukrajinského národa Rusku jde.

Válečné zločiny, zločiny proti lidskosti i genocida. Jak Rusko na Ukrajině vážně porušuje mezinárodní právo

@eevelka

Aby mohli být ti, kteří jsou za zločiny páchané na ukrajinském lidu zodpovědní, postaveni před soud, musí se nejdříve nashromáždit co nejvíce ověřených a znovu ověřitelných důkazů. Právě proto probíhá na Ukrajině souběžně několik vyšetřování na nejen národních, ale i mezinárodních úrovních. Jednou z komisí, která sbírá na místě důkazy, je ta pod záštitou Organizace spojených národů, a jen před pár dny přišla se zásadním zjištěním.

Šéf vyšetřovací komise OSN pro lidská práva Erik Möse totiž uvedl, že ruští vojáci mučili na Ukrajině některé své ukrajinské zajatce tak brutálně, až je umučili k smrti. Tým vyšetřovatelů zkoumal místa v Chersonské a Záporožské oblasti, která padla pod ruskou okupaci a která byla následně při ukrajinské protiofenzivě osvobozena. Právě tam našel provizorní vězení, ve kterých se ruští vojáci dopouštěli na ukrajinských zajatcích systematického mučení. Kromě toho docházelo také k sexuálnímu zneužívání a podle zprávy také k mučení ze strany Ukrajiny.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského diktátora Vladimira Putina

@eevelka

Navzdory novým zjištěním Komise OSN pro lidská práva ale před pár dny server BBC uvedl, že se Rusko chystá v říjnu získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva. Křeslo mu bylo odebráno loni v dubnu, tedy dva měsíce po začátku jeho plnohodnotné invaze na Ukrajinu, a předáno České republice.

Rusko nicméně podle získaných dokumentů doufá, že získá své místo zpět tak, aby byla rada opět nezávislá. Paradoxem je, že zvláštní zpravodajka UNHRC pro Rusko Marijana Kacarovová jen nedávno uvedla, že se v Rusku stav lidských práv výrazně zhoršil, a to především kvůli konstantnímu a masovému zatýkání těch, kteří speciální vojenskou operaci na Ukrajině kritizují.

V ruských regionálních volbách posílila vládní strana. Volilo se i v anektovaných ukrajinských oblastech

@dancakoprivova

I přesto je ale možné, že Rusko své křeslo v Radě OSN pro lidská práva získá. Do hlasování bude totiž zapojeno všech 193 členů Valného shromáždění OSN, z nichž někteří v současné době trpí nedostatkem potravin – právě kvůli válce na Ukrajině. Je tak pravděpodobné, že si Rusko výměnou za dodávky obilí a zbraní koupí jejich hlasy.

Zdroje: ČTK, UN News, Reuters, HeyFomo