Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V ruských regionálních volbách posílila vládní strana. Volilo se i v anektovaných ukrajinských oblastech

V Rusku se o víkendu konaly regionální a místní volby, vládní strana Jednotné Rusko přesvědčivě zvítězila. Volby se konaly i ve čtyřech anektovaných ukrajinských oblastech, kde také podle Moskvy vyhrála Putinova strana.

V Rusku probíhaly v uplynulém týdnu regionální a místní volby, a to i v anektovaných oblastech na Ukrajině, konkrétně v Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti.

Na všech úrovních – na úrovni regionů, na úrovni oblastních a republikových center – Jednotné Rusko poprvé všude získalo kvalifikovanou většinu. Tyto dvě třetiny (poslanců) nám umožní přijímat jakákoliv rozhodnutí na úrovni regionů a jeho centra. Získali jsme více než 80 procent mandátů.
Andrej Turčak, tajemník strany pro deník Kommersant

Co se děje na bělorusko-polské hranici?

by @eevelka

Oproti předchozím volbám, které proběhly v roce 2018, strana posílila ve všech regionech, v některých dokonce získala dvojnásobek hlasů. Důvodem vítězství v regionech může být i omezená konkurence, jelikož někteří kandidáti z hlavní ruské opoziční komunistické strany byli úřady zablokováni.

V anektovaných oblastech provázeli volby ozbrojení vojáci. Pro obyvatele Doněcké a Luhanské oblasti to již není nový obrázek, jelikož tyto regiony ovládli proruští separatisté již v roce 2014. V Chersonské a Záporožské oblasti podle ukrajinských ochránců lidských práv byli obyvatelé, kteří hlasovat nechtěli, zadrženi a donuceni úřady napsat prohlášení. To je později podkladem k zahájení trestního stíhání.

Smrt Prigožina byla nevyhnutelná, Putin neodpouští. Poprvé ale není v bezpečí on sám

by @eevelka

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí jsou volby pořádané na ukrajinském území porušením suverenity, územní celistvosti Ukrajiny a mezinárodního práva.

Dokonce i příznivci Ruska chápou, že jsou to předstírané volby a žádná demokratická země je nepřijme.
Kira Rudik, poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny

Proti volbám se vyjádřili i zástupci jiných zemí, podle kterých mohlo snadno dojít ke zmanipulování voleb kvůli elektronickému hlasování.

Je naprosto nepřijatelné, aby Rusko provádělo „volby“ v regionech na základě nezákonné anexe.
Yoshimasa Hayashi, japonský ministr zahraničí

Zdroj: ČTK, iRozhlas, AP, Time, Reuters

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.